Pierwsza gitara / drewno

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

M0ch3r
Posty: 9
Rejestracja: 2018-09-11, 05:19

Pierwsza gitara / drewno

Post autor: M0ch3r » 2018-09-11, 10:56

Jak w temacie , rozkminiam od jakiegoś czasu podejście do budowy gitar ( kto wie może kiedyś będę zarabiał na tym pieniądze ;) ). Materiałów instruktarzowych przewertowałem już sporo, mniej więcej w marcu chciałbym zacząć coś dłubać. Plan wygląda tak: Les Paul chambered body, cieńszy o 5-10 mm od les paul standard, korpus olcha, top orzech amerykański (zakochałem się w kolorze tego drania i chce mieć koniecznie ten top), gryf mahoń, podstrunnica heban. I tu pytanie do doświadczonych kolegów, zagra to jak się postaram zrobić wszystko dobrze czy przemyśleć jeszcze kwestię doboru drewna?? z góry dzięki za odpowiedzi i porady :)

ps: jeśli nie ten dział to przepraszam
StrugamPatyk
Posty: 2
Rejestracja: 2018-09-11, 16:19

Re: Pierwsza gitara / drewno

Post autor: StrugamPatyk » 2018-09-11, 16:43

To ja się może podepnę to i kolega skorzysta. Jestem w podobnej sytuacji, (też pierwsza gitara za rogiem), i mój zapał skutecznie podkopuje kilku delikwentów, bardziej na zasadzie "nie wiem to się wypowiem" którzy twierdzą, że jeśli zrobię korpus z jednego/dwóch kawałków drewna to na 100% się zwichruje, i trzeba zrobić klejonkę z kawałków po kilka cm (wśród nich jest jeden stolarz). Także czy ktoś zweryfikuje te "porady"? Jakie magiczne właściwości ma drewno w gitarach Gibsona/Fendera czy jakiejkolwiek innej firmy, że się nie wykręca?
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: Pierwsza gitara / drewno

Post autor: DR4MA » 2018-09-11, 16:58

na tych wszystkich filmikach pokażą Wam jak obrabiać już odpowiednio przygotowane drewno ale jak przygotowania zacząć kilka lat wcześniej to nikt Wam nie pokaże. Stolarz obrania drewno prosto ze składu a nie trzyma kilka miesięcy/lat w specjalnie przystosowanym pomieszczeniu gdzie pilnuje temperatury i wilgotności więc wg. jego doświadczenia drewno się zwichruje.
Pozdrawiam.
DR4MA.
Zenek S
Posty: 93
Rejestracja: 2018-08-27, 18:48

Re: Pierwsza gitara / drewno

Post autor: Zenek S » 2018-09-11, 23:26

darek pisze:
StrugamPatyk pisze: mój zapał skutecznie podkopuje kilku delikwentów
Pozwól im się wypchać ze swoją "wiedzą".
Stolarz gitary nie zbuduje ale lutnik stół zrobi jak trzeba ;-)
wedlug mnie zbudowanie np recznie dobrych drzwi lub stolu jest tak samo trudne jak zrobienie gitary. Albo inaczej budowa instrumentu jest latwa. W gitarze elektrycznej nie ma nic skomplikowanego. Tak ze nie ma sie co przejmowac i do roboty...
M0ch3r
Posty: 9
Rejestracja: 2018-09-11, 05:19

Re: Pierwsza gitara / drewno

Post autor: M0ch3r » 2018-09-12, 04:27

Wiem że trzeba włożyć ;) za tzw sandscrappera (szlifierka z bębnem trzeba ponad pół koła wyłożyć , wyrzynarka kolejne 200 , wiertarka stołowa też 200 ,szlifierka zwykla kolejne 200 , dluta , sciski itp też swoje kosztuja , pilniki do metalu i drewna , frezarka 200 :) część zakosze ojcu (robi w wykonczeniowce i np 3 wyrzynarki mu nie potrzebne ;) ) część już powoli będę nabywać , niektóre można zrobić samemu (przy czym trochę wprawy przy drewnie nabiore) . Pewnie parę korpusów i gryfow pójdzie na śmietnik zanim wyjdzie coś przypominającego gitarę :) także tak , jestem świadom ze muszę włożyć ;)
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: Pierwsza gitara / drewno

Post autor: DR4MA » 2018-09-12, 07:08

jak chcesz za wiertarke stołową dać 200 i za frezarke(3 pożądne frezy będą Cie kosztować koło 1000) tak samo to zapewnie wiesz jak usunąć wszelkie luzy i wymienić wszystkie łożyska :P no i masz patent żeby taką wiertarką wszędzie dosięgnąć :D
Pozdrawiam.
DR4MA.
szlifek
Posty: 436
Rejestracja: 2009-12-24, 12:58
Lokalizacja: kraków

Re: Pierwsza gitara / drewno

Post autor: szlifek » 2018-09-12, 07:56

Witam.
Z tymi 3 frezami z 1000 - to bez przesady.
Inna sprawa że narzędzia i urządzenia to spory koszt - ale..
Kumpel jak zaczynał robić gitary ( klasyczne ) to prawie żądnych narzędzi nie miał.
Da się wiele zrobić najprostszymi sposobami.
Tyle że to duży wysiłek - ale przy okazji sprawdzi się stopień determinacji.
Pozdrawiam.
pamiętaj o cyklinie !
M0ch3r
Posty: 9
Rejestracja: 2018-09-11, 05:19

Re: Pierwsza gitara / drewno

Post autor: M0ch3r » 2018-09-12, 08:23

Wyliczałem rzeczy i ceny takie w miarę proste i nie drogie bo na dobrą sprawę masówki nie będę robić , a tyle kosztują mniej więcej przebrandowane Bosche na potrzeby Lidla , tzw Parkside o ile się nie mylę , ojciec w wykończeniówce mieszkaniowej korzysta ze sprzętów Parkside'a i śmigają jak głupie , nie psują się. Na dobrą sprawę są filmiki w internetach gdzie koleś buduje elektryka przy pomocy zwykłej wiertarki , wyrzynarki ręcznej i najańszej frezarki , wiosło wyglądało ładnie , grało jeszcze lepiej także skoro nie widać różnicy to po co przepłacać ;) ale w sumie ja się nie znam jestem świeży. Swoją drogą wpadłem na bardzo fajny sposób zrobienia ścisków do drewna także koszta mniejsze a efekt podobny. Pożyjemy zobaczymy , nikt mnie nie zrazi :evil:

pozdrawiam
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: Pierwsza gitara / drewno

Post autor: DR4MA » 2018-09-12, 08:45

przerysowałem (choć w sumie to nie do końca :D ) bo kolega wspomniał o zarabianiu na robieniu gitar. Gdyby napisał ze chce zrobić jedną w porywie do 3 dla siebie i kolegów to spoko ale przy założeniu większej ilości wydaje mi się że mój post był na miejscu :D a tutaj nikt nie zraża tylko ściąga na ziemie. Jak juz będziesz miał jakiś grubszy projekt to zamiesć post w dziale "play i projekty" a tam każdy postara sie abyś nie popełniał naszych błędów.
Pozdrawiam.
DR4MA.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsza gitara / drewno

Post autor: molu » 2018-09-12, 08:55

Zanim rzucisz się na tanią wiertarkę stołową z marketu sprawdź wysięg wrzeciona. Czyli ile odstaje od kolumny. Większość ma wysięg niewystarczający do wiercenia otworów na struny w korpusie.
O ile dobrze kojarzę to z najtańszych to chyba MacAllister z casto się załapuje.. kosztuje ponad 700 zł.

T.
M0ch3r
Posty: 9
Rejestracja: 2018-09-11, 05:19

Re: Pierwsza gitara / drewno

Post autor: M0ch3r » 2018-09-12, 09:13

Dobrze wiedzieć z tą wiertarką, już wcześniej się nad tym zastanawiałem. Są też uchwyty/stojaki do wiertarek ręcznych ale efekt raczej podobny, dzięki za info ;) Odnośnie zarabiania trzeba zwrócić na słowo klucz , tzn "może" :) Może kiedyś wygram w lotka , może kiedyś będę zarabiał na robienu gitar, i wtedy pomyślę o lepszym sprzęcie ;)

pozdrowionka

EDIT: będąc w temacie frezów, jakie frezy przydadzą się wyskrobania gitary? nie chce wydawać pierdyliarda złotych na całe komplety z których większości pewnie nie użyję
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara / drewno

Post autor: PiotrCh » 2018-09-12, 21:59

M0ch3r pisze: będąc w temacie frezów, jakie frezy przydadzą się wyskrobania gitary? nie chce wydawać pierdyliarda złotych na całe komplety z których większości pewnie nie użyję
No wiesz - słabo widzę te gitary:) Wydaje mi się, że kolega gra w zielone ;) Potem będzie jakie wiertła, jakie brzeszczoty :) To nie są złe pytania, ale nie wiem czy najlepsze na początek:) Żeby zbudować dom to trzeba mieć wiedzę o konstrukcji domu, o technologii organizacji budowy i o samym budowaniu. Żeby zbudować gitarę - trzeba mieć wiedzę o konstrukcji gitary i o technologii organizacji i budowy gitary.

Więc po kolei - jaką gitarę chcesz zbudować? Masz projekt? Znasz technologię jej wykonania? Wiesz co z czego i czym i w jakiej kolejności? Załóż wątek konkretny i być może forum będzie Ci pomocne, ale z głową.

Odpowiadając na pytanie, którego dotyczy wątek - deska wypaczy się albo się nie wypaczy. Zależy od materiału, jego wilgotności i stanu odprężenia gdyż drewno jest materiałem wykazującym zjawiska reologiczne.
pozdrowienia
Piotr
M0ch3r
Posty: 9
Rejestracja: 2018-09-11, 05:19

Re: Pierwsza gitara / drewno

Post autor: M0ch3r » 2018-09-13, 08:19

Żeby wyjaśnić , trochę z drewnem w życiu do czynienia miałem (ojciec w wykończniówce jak wcześniej wspomniałem, trochę się pomagało, ale do stolarza/lutnika to mi daleko) także odnośnie wiertarek, wyrzynarek i szlifierek jakieś doświadczenie jest i o wiertła/brzeszczoty pytać raczej nie będę. Problem w tym że nigdy frezarki w rękach nie miałem stąd też te pytanie (oczywiście przed podejściem do gitary poćwiczę trochę na jakimś tam drewnie noname i przy tworzeniu szablonów/narzędzi). Gitara jaka jest napisane w poście nr.1(Les Paul Chambered trochę zmodyfikowany, plany wzięte z forum), plany w skali 1:1 są , wiem jak jest zbudowana i wiem co będę robić po kolei ;) Tylko te frezy i frezarka :/

szacuneczek :)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pierwsza gitara / drewno

Post autor: PiotrCh » 2018-09-13, 08:30

To powiem tak, jeśli na prawdę chcesz skorzystać z pomocy forum to trzymaj się podstawowej zasady: Należy założyć wątek, w którym opiszesz precyzyjnie założenia budowy swojej gitary. Pokażesz (wstępny) projekt i opis materiałów oraz planowanego osprzętu. Dobrze jest widziane jeśli przedstawisz również zarys planu prac, które zamierzasz wykonać i ewentualne pytania będą dotyczyły tego planu w chronologiczny sposób. Wtedy będzie porządek w Twoim wątku i wątpliwości będą na bieżąco rozwijane i rozwiewane. A jak zaczniesz od pytań o frezy czy może jeszcze o sposób radełkowania gałek na potencjometry czy inne nakrętki (takie historie już na forum były) - to będziesz miał w wątku groch z kapustą i w końcu nawet pies z kulawą nogą do niego zaglądać nie będzie.

Oczywiście każdy Polak gdzieś kiedyś na budowie pracował i deski docinał. To jednak inna bajka.
pozdrowienia
Piotr
M0ch3r
Posty: 9
Rejestracja: 2018-09-11, 05:19

Re: Pierwsza gitara / drewno

Post autor: M0ch3r » 2018-09-13, 08:43

Dzięki za poradę , jak zacznę budować to wtedy założę specjalny wątek. W tym akurat wątku bardziej chodziło mi czy taki mix drewna będzie nadawać się do gitary elektrycznej czy wyjdzie mi rozpałka do ogniska ale rozwinęło się jak się rozwinęło :)
ODPOWIEDZ