Projekt gitary od zera - problem z mostkiem / elektroniką

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

donwazonesko
Posty: 7
Rejestracja: 2017-03-20, 21:53

Projekt gitary od zera - problem z mostkiem / elektroniką

Post autor: donwazonesko » 2017-03-20, 22:40

Cześć!

Wraz z dziewczyną mamy pomysł stworzenia własnej gitary z rzeźbieniem na korpusie. Stworzyłem w AutoCadzie projekt z dokładnymi wymiarami poszczególnych elementów (gryf, szerokości przetworników, mostek itd.) jednak brakuję mi głębokości pickup'ów oraz "kieszeni" na elektronikę. Czy mógłby mi ktoś doradzić ?

Zastanawiam się czy wgłębienie na przetworniki powinno mieć dokładnie 21mm jak przedstawia schemat przekroju czy odrobinę mniej (np. 18-19 mm) i czy wybór Merlin P.A.F pod gryf i Merlin SABOTAGE pod mostek to dobry wybór ?

Obrazek

Kolejnym problemem jest to jak głęboka powinna mieć "kieszeń" na elektronikę i z tego co mi wiadomo dobrą rzeczą jest stworzenie tak zwanej "klatki faradaya" by jak najbardziej zniwelować zniekształcenia - czy to prawda ?

Obrazek

A tutaj wycinek projektu :

Obrazek

Pozdrawiam !
donwazonesko
Posty: 7
Rejestracja: 2017-03-20, 21:53

Re: Projekt gitary od zera - problem z mostkiem / elektronik

Post autor: donwazonesko » 2017-03-20, 22:41

.. problemy z linkami :
(problemu nie ma tylko trzeba wklejać linki do obrazków a nie całych stron ;))

1. http://imgur.com/zv755H6
2. http://imgur.com/K0mjgFj
3. http://imgur.com/a/iVveM
piotrkol7
Posty: 130
Rejestracja: 2016-03-13, 15:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: Projekt gitary od zera - problem z mostkiem / elektronik

Post autor: piotrkol7 » 2017-03-20, 22:51

Kolega się za bardzo nie rozpędził? Zdublowany temat, brak powitania w odpowiednim dziale, oj, nie wypada!
Kieszenie mogą być płytsze, chociaż co za problem wyfrezować głębsze? Pickupy będą siedzieć w ramkach i raczej nieco z nich wystawać, będą wyżej o te parę milimetrów.
Pozdrawiam,
Piotr
donwazonesko
Posty: 7
Rejestracja: 2017-03-20, 21:53

Re: Projekt gitary od zera - problem z mostkiem / elektronik

Post autor: donwazonesko » 2017-03-20, 23:00

Panie Piotrze,

Zależy mi na tym aby pickupy były umieszczone bez ramek - wydaję mi się to być bardziej estetyczne. A za zdublowany temat oficjalnie przepraszam - wyskoczył błąd z odczytem jakiegoś pliku i nie wyświetliło mojego tematu od razu.
piotrkol7
Posty: 130
Rejestracja: 2016-03-13, 15:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: Projekt gitary od zera - problem z mostkiem / elektronik

Post autor: piotrkol7 » 2017-03-20, 23:07

Akurat na projekcie zauważyłem ramki. W takim razie nie wiem, czy Sabotage jest dobrym pomysłem - występuje jedynie w wersji z charakterystycznymi "uszami" po bokach (do montażu w ramkach).
http://s432.photobucket.com/user/little ... p.jpg.html - mi się osobiście coś takiego nie podoba, nie wiem jak Tobie.
Pozdrawiam,
Piotr
donwazonesko
Posty: 7
Rejestracja: 2017-03-20, 21:53

Re: Projekt gitary od zera - problem z mostkiem / elektronik

Post autor: donwazonesko » 2017-03-20, 23:17

Przepraszam, mój błąd. Nie usunąłem warstwy na wypadek gdybyśmy zdecydowali się skorzystać z podkładek.

Zainspirowała mnie gitara "kiesel a6h", w której podkładek nie ma.

https://gearcouch.files.wordpress.com/2 ... von-12.jpg

A co do Sabotage - wydawało mi się, że "uszka" po bokach są nieodłącznym elementem każdego przetwornika i służą do montowania przy czy też bez pomocy ramki.

http://imgur.com/iy43UG6

Jeżeli chodzi o projekt to ciężko zdobyć podkład i oficjalne wymiary korpusów - niektóre schematy potrafią kosztować po 70 - 150 $ dlatego też woleliśmy stworzyć wszystko od zera. Znalazłem artykuł na temat instalacji pickup'ów bez podkładek jednak nie ma tam informacji na temat głębokości. Podobnie sprawa wygląda w przypadku "kieszeni" na elektronikę - może ona wyglądać dowolnie ale czy przy sprecyzowaniu głębokości powinienem głównie wziąć pod uwagę wysokości potencjometrów czy może coś innego ?

Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: Projekt gitary od zera - problem z mostkiem / elektronik

Post autor: DR4MA » 2017-03-20, 23:25

Projekt zrobiony "na kolanie" kwadratowy jak by go dziecko w pejncie rysowało. Jak zakupisz wszystkie części i pomierzysz to sie okaże ile komora na elektrownie musi mieć żeby nie wyszło że potencjometr za krótki. Dojdziesz ile bedą struny nad korpusem i wtedy sobie obliczysz jak głęboko wiercić studnie pod pickupy. Długa droga przed Tobą bo widać że nie przygotowałeś sie wcześniej za bardzo.
Pozdrawiam.
DR4MA.
donwazonesko
Posty: 7
Rejestracja: 2017-03-20, 21:53

Re: Projekt gitary od zera - problem z mostkiem / elektronik

Post autor: donwazonesko » 2017-03-20, 23:35

Tak jest to mój pierwszy projekt - gryf został kupiony ze względu na to, iż jeden drobny błąd i następna korekcja jest praktycznie niemożliwa. Nie wiem na czym dokładnie polega "przygotowanie" i zrobiłem to jak mogłem. Wiem, że dopiero po dokładnym zmierzeniu gryfu do 12 progu jestem w stanie określić gdzie ma znajdować się mostek. Poza tym do czasu gdy nie będę znać głębokości poszczególnych "studni" nie jestem w stanie zrobić przekrojów i dokończyć projektu.

Elementy na schemacie są odzwierciedleniem 1:1 rzeczywistych elementów (wszystkie schematy i przekroje pobrałem ze strony producentów / guitarproject) - po zakupie i montażu gryfu planuję obliczanie i rozrysowanie położenia całości. Aczkolwiek nie widzę połączenia co do komory na elektronie..

Pozdrawiam,
Michał
donwazonesko
Posty: 7
Rejestracja: 2017-03-20, 21:53

Re: Projekt gitary od zera - problem z mostkiem / elektronik

Post autor: donwazonesko » 2017-03-21, 00:08

Panie Darku,

Na prawdę bardzo zależy mi na skończeniu tego rysunku/projektu. Gryf został już kupiony a pod niego tworzy się resztę (to chyba najważniejsza zasada) - kiedy zmierzę dokładną szerokość oraz odległość do 12 progu będę w stanie określić dokładną menzurę i położenie poszczególnych elementów. W teorii znam zasadę działania oraz budowę - problem zaczyna się gdy człowiek próbuje sam wykombinować jak to zbudować by było dobrze. Stworzenie przekroju dla przetworników nie jest trudne samo w sobie - jednak zastanawiam się czy potrzeba zrobić "studnię" na wymiar przetwornika (21 mm na jednym ze zdjęć, które wrzuciłem) czy może można trochę zmniejszyć tą głębokość - a takie rzeczy ciężko jest gdzieś znaleźć, podobnie jest z miejscem na elektronikę z potencjometrami itp. Czy może stworzenie większej klatki faradaya sprawi, że poziom zakłóceń spadnie ? Jeżeli tak to jakie powinna mieć ona wymiary itp. itp.. Ciężko dokładne informację a co dopiero gotowe schematy.

Pozdrawiam,
Michał
Awatar użytkownika
Fryta
Posty: 225
Rejestracja: 2016-12-21, 19:09

Re: Projekt gitary od zera - problem z mostkiem / elektronik

Post autor: Fryta » 2017-03-21, 07:19

Hej,

czy tylko ja nie moge znalezc tego projektu w tym poscie ?
---------
Łatwiej kijek pocienkować, niż go później pogrubasić ];)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Projekt gitary od zera - problem z mostkiem / elektronik

Post autor: poco » 2017-03-21, 07:49

Tak bywa, gdy emocje biorą górę nad trzeźwą oceną planów i możliwości.
-Tak na marginesie, to u nas nie ma Panów. Są koledzy.
Tak jak napisał darek, para na razie w gwizdek, a reszta treści także zasadna.
Wziąłeś się kolego za projektowanie, a z treści Twoich postów wynika, że nie za bardzo wiesz, co chcesz zaprojektować. Bo jeżeli to ma być coś , czego jeszcze nikt nie wymyślił, to pytanie nas o cokolwiek mija się z celem. Ale , gdy dotyczy to gitary wzorowanej na konkretnym , opisanym, zwymiarowanym , grającym modelu, to zacznij od jego analizy.
Poza tym, to na dowolnym , podobnym planie projektu gitary o takiej samej menzurze, uzbrojenia pokładu, itd., znajdziesz wszystkie zależności wymiarowe i kształty geometryczne związane z poruszanym tematem.
To, czy zrobisz potem jakiekolwiek dekoracje i udziwnienia powierzchni nie ma tu nic do rzeczy.
Zatem, jak w piosence - zacznij od Bacha, a dokładnie , to od zapoznania się z planami iluś tam modeli dostępnych nawet tu , na forum; czytaj, czytaj, czytaj posty i tematy na forum !!!, potem zrób plan działań z uwzględnieniem materiałów, surowców,narzędzi, osprzętu, kosztów, itd., a gdy uporasz się z tym "niewdzięcznym" zadaniem podziel się z nami swoimi przemyśleniami.
Wzorcowe rozwiązania znajdziesz tu na forum bez problemu. Nie jesteś bowiem pierwszym, który z takim impetem próbuje wyważyć otwarte drzwi, a potem się dziwi, że albo to nie te drzwi, albo on nie chciał tego robić, tylko tak wyszło. :-D
Pośpiech jest wskazany tylko, przy łapaniu pcheł.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Fryta
Posty: 225
Rejestracja: 2016-12-21, 19:09

Re: Projekt gitary od zera - problem z mostkiem / elektronik

Post autor: Fryta » 2017-03-21, 10:49

Przy głębokości otworów na przystawki, ważne jest czy dajesz pochylony gryf czy prostu, co za tym idzie, jaki most planujesz użyć ]:)
Poza tym warto trochę popatrzeć ile maja przystawki in general, bo może być tak ze merlin to nie będzie jedyna przystawka, która ktoś będzie chciał wkładać do wiosła i kieszeń może być za płytka. A i o kształcie otworu warto pomyśleć, by był uniwersalny w miarę.

Przystawka to najbardziej wpływająca na brzmienie cześć gitary elektrycznej. ja mam takie gitary gdzie wymieniłem 6 setów przystawek, zanim znalazłem to czego szukałem.

brzmienie jakie wyjdzie z dechy to zawsze wielka niewiadoma, nawet dla profesjonalnych konstruktorów, jest wiele wypadkowych. i może się okazać, ze trzeba pokombinować z rożnymi pickupami, żeby znaleźć optymum.

Ja przy prostym gryfie, dąłem 25 mm.
---------
Łatwiej kijek pocienkować, niż go później pogrubasić ];)
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Projekt gitary od zera - problem z mostkiem / elektronik

Post autor: molu » 2017-03-21, 13:41

Przetworniki nie są montowane równo z deską, więc nie potrzeba frezować na pełną wysokość przetwornika. Wszystko powinieneś widzieć na rysunku. Głębokość kieszeni na elektronikę - tak żeby zamocować bez problemu potencjometr. Za cienko nie ma co bo przy odrobinie pecha można wybić dziurę przy mocniejszym trafieniu w potencjometr. Co do rozmiaru.. kieruj się kilkoma kryteriami - to co chcesz zmieścić teraz, a być może co tam wpakujesz wkrótce.. preamp, bateria, inny przełacznik. Różnie bywa. Wygoda montażu - żeby nie było klaustrofobicznie, ale przeciągi też są zbędne. Jeżeli nie będziesz robił samodzielnie, to warto sprawdzić jakie są w sprzedaży dostępne pokrywy do wnęk. Szału nie ma.. No i kwestia estetyki. Co z tego, że klapka z tyłu. Ale cieszy oko jak ma fajny kształt, proporcje, odległość od krawędzi, itp. Popatrz jakie ludzie stosują, warto podglądać innych.

T.
ODPOWIEDZ