Odległość mostka od gryfu

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

andrzejlacek
Posty: 6
Rejestracja: 2016-11-22, 15:38

Odległość mostka od gryfu

Post autor: andrzejlacek » 2016-11-22, 16:02

Cześć. Zabieram się do zbudowania swojej pierwszej gitary. Korpus wykonuję własnoręcznie a gryf zamierzam dokupić. Tu pojawia się moje pytanie w jakiej odległości od gryfu (siodełka,ostatniego progu, czy jak to się ustala) musi być położony mostek, żeby gitara stroiła?
Wiem, że gryfy mają różne ilości progów i są różnej długości. Nie wiem jednak jak dopasować te dwa wymiary do siebie.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Odległość mostka od gryfu

Post autor: PiotrCh » 2016-11-22, 17:04

Cześć,

właśnie zbieżny temat rozważany jest w pewnym aktualnym wątku (Akces formalny) ;)

Ale do rzeczy:
załóżmy, że przyjmiesz najmniejszy dyskretny interwał wysokości dźwięku równy pół tonu - zakładając, że w skali durowej pomiędzy dwiema parami dźwięków nie ma trzeciego, bo to już są odległości półtonowe - to osiągając całą oktawę w ujęciu chromatycznym osiągnąć powinieneś węzeł fali stojącej na strunie (druga postać drgań własnych) i do tego jeszcze ton wyjściowy w przesunięciu oktawy. Do tego dołóż kompensację na mostku uwzględniającą sztywność struny z uwagi na siłę naciągu i przekrój poprzeczny przekroju normalnego i masz gotową odległość na pozycję mostka.

;) To tak, żeby nie było, że to takie proste, że menzura struny dzieli się na pół nad 12 progiem, a kompensacja to od 0 do kilku mm na plus;)
pozdrowienia
Piotr
piotrkol7
Posty: 130
Rejestracja: 2016-03-13, 15:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: Odległość mostka od gryfu

Post autor: piotrkol7 » 2016-11-22, 17:14

Witaj.
Jeżeli ma być to pierwsza gitara, to rozważ może budowę gitary według planu? Tam wszystkie odległości i wymiary są podane, pełno ich w internecie, można również zakupić plany w wersji papierowej, a nawet szablony. Nie ma co wyważać otwartych drzwi. Chociaż uważam, że powinieneś najpierw się dokształcić pod kątem merytorycznym, jeżeli nie wiesz, czym jest menzura i dlaczego ona jest taka potrzebna, nie bierz się za budowę instrumentu.
Pozdrawiam,
Piotr
popik10

Re: Odległość mostka od gryfu

Post autor: popik10 » 2016-11-22, 17:14

Nie no .... Przekleił z wikipedii :-)
I teraz się mści ;-)
odnosnie Piotra Ch
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Odległość mostka od gryfu

Post autor: Piniu » 2016-11-22, 17:33

Lubię to :-)

Wysłane z Tapatalk
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Odległość mostka od gryfu

Post autor: PiotrCh » 2016-11-22, 17:44

;) Zapomniałem dodać, że w skali molowej jest tak samo, ale w szkole było doremifasollasido - a do czegoś trzeba się odnieść przecież;)

Piotrek - to nie zemsta tylko chęć poprawy ogólnego nastroju - po burzy;) :)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Odległość mostka od gryfu

Post autor: molu » 2016-11-22, 18:35

andrzejlacek - możesz posłużyć się kalkulatorkiem online. Podajesz ilość, progów, menzurę (skalę) i klik.. otrzymujesz tabelkę z cyferkami, ale ważniejsze jest to co jest pod tabelką. Masz podane odległości montażowe różnych mostków. Tylko dokładnie przeczytaj opis - ta odległość to nie mostek-siodełko, tylko mostek i jedna ze śrub montażowych mostka. A która - jest w tekście :)

ps. zwróć uwagę na jednostki - cale i mm.. nie używaj przecinka tylko kropki przy menzurze.

T.
andrzejlacek
Posty: 6
Rejestracja: 2016-11-22, 15:38

Re: Odległość mostka od gryfu

Post autor: andrzejlacek » 2016-11-22, 21:01

Wow ile wiedzy. Dziękuję za tyle odpowiedzi. Muszę to na spokojnie wszystko przeanalizować.
Kolego piotrkol7 oczywiście że korpus będę przygotowywał z planu jednak gryf chce dokupić fabryczny gdyż jest to zbyt trudny element jak na mój poziom do wykonania. Nie chcę jednak kupić kupić złego stąd moje pytanie :)
popik10

Re: Odległość mostka od gryfu

Post autor: popik10 » 2016-11-22, 21:22

E..... nie ma rzeczy trudnych. Trza tyko wiedzieć jak to zrobić. A od tego jest forum.
Gryf to tylko trochę drewna i stali. W końcu nie święci garnki lepią
andrzejlacek
Posty: 6
Rejestracja: 2016-11-22, 15:38

Re: Odległość mostka od gryfu

Post autor: andrzejlacek » 2016-11-23, 00:15

Ten kalkulator jest bardzo fajnym stworzonkiem dla takiego mnie.
Tak wiem, że jest to wykonalne jednak w związku z tym, że jest to pierwszy projekt nie chcę sobie rzucać kłód pod nogi. Stworzenie pierwszego instrumentu i tak jest sporym wyzwaniem a kiedy już on powstanie i wyda jakieś dźwięki ambicje na nowe wyzwania na pewno się pojawią :-)
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Odległość mostka od gryfu

Post autor: poco » 2016-11-23, 00:46

Zacznij może kolego od rzeczy najprostszej, czyli poczytania postów na forum, a unikniesz reprymendy w stylu - kolega, to chyba z brzytwą na poziomki w opasce na oczach.
Czytanie ze zrozumieniem postów związanych z potrzebnymi informacjami dostarczy tyle wiedzy, że możesz otworzyć fabrykę instrumentów.
Polecam wstępnie lekturę słownika dostępnego w każdym dziale, albowiem znajomość pojęć, to podstawa rozumienia, o czym się czyta - chyba, że to jest już opanowane, w co wątpię poznawszy pierwszy wpis. Ale ...
Nie zadawaj oczywistych pytań, które są abecadłem wielokrotnie tu wałkowanym, bo ja przynajmniej, nie udzielę odpowiedzi.
Zatem powodzenia!
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Odległość mostka od gryfu

Post autor: Piniu » 2016-11-23, 08:22

Dokładnie, to są podstawy podstaw. Nie muszę dodawać,ze wystarczą dwa kliki żeby znależć takie informacje.
popik10

Re: Odległość mostka od gryfu

Post autor: popik10 » 2016-11-23, 11:14

Ja to bym radził zrobić gitarę z odpadów, a potem zabierać się za drewno, bo i tak swoje popsuć musisz, a żal dobrego drewna na testy.
Weź sosnową dechę i zrób testowy gryf
andrzejlacek
Posty: 6
Rejestracja: 2016-11-22, 15:38

Re: Odległość mostka od gryfu

Post autor: andrzejlacek » 2016-11-23, 12:50

Dobrze po cóż ta złość. Nie zamierzam marnować żadnych desek. Planuję produkcje gitar z tworzyw sztucznych. Nie pisałem o tym ponieważ spodziewam się opinii z strony zawodowców, że to nie będzie brzmiało i nie będzie miało duszy. Póki co powstanie kilka prototypów do testów. Jeśli uważacie moje pytanie za głupie to przepraszam, że chcę zgłębić wiedzę. Otrzymałem satysfakcjonującą odpowiedź i temat można zamknąć i nie sypać więcej spamu jeśli tak bardzo rani Wasze uczucia. Owszem szukałem informacji. Jest wiele wiedzy, którą znalazłem, jednak brakowało mi dokładnie tej jednej informacji. Jeśli to wypali to owszem wraz z ojcem który zajmuje się lutnictwem skrzypcowym przygotuję taki z gotowego schematu, których jak już wiem pełno jest w sieci. Nie mam zdolności manualnych związanych z snycerstwem ani lutnictwem a za to znam się na nowoczesnych technologiach 3D. Postanowiłem połączyć pasje muzyki z technologią. W zakresie informatyki przyswajam wiele wiedzy i niestety na usystematyzowanie pojęć lutnictwa już nie starcza czasu.
Ufff... Proszę tylko o zrozumienie i brak ataku ze strony zawodowców. Każdy kiedyś zaczynał spełniać swoje marzenia :)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Odległość mostka od gryfu

Post autor: PiotrCh » 2016-11-23, 14:25

Andrzej - tu nie ma żadnej złości - to słowo pisane i trzeba być ostrożnym, żeby podpinać pod nie emocje - częściej nie trafisz niż trafisz, więc lepiej nie próbować;)

Pytanie o menzurę od kogoś, kto chce zrobić gitarę jest zaskakujące. Każdy, kto miał w rękach ten instrument (a piszesz, że to twoja pasja) powinien wiedzieć co to jest menzura i to, że 12 próg dzieli ją na połowy (nie równe rzecz jasna ;) ). To tak jakbym spytał grafika od modeli 3D (czyli przykładowo Ciebie) w tym stylu - chcę projektować modele 3D w środowisku grafiki wektorowej, ale mam pytanie - co to jest wektor? ;) Niestety ABC każdy powinien sam poznać, szkoła już za nami i umiemy przyswajać podstawy. To jest tak zwane odrobienie pracy domowej;)

Menzura to długość czynna struny, czyli jest mierzona w świetle pomiędzy progiem zerowym/siodełkiem a podparciem na mostku. Menzura może być dowolnej długości (ograniczeniem jest długość konstrukcji nośnej - korpus+gryf) ale wówczas progi należy tak rozplanować, aby w połowie menzury był próg 12-ty. Więc odrobiłem zadanie domowe za Ciebie - to na zachętę:)
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ