Szablon korpusu i gryfu

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Insegrim
Posty: 5
Rejestracja: 2016-07-14, 18:47

Szablon korpusu i gryfu

Post autor: Insegrim » 2016-07-18, 17:54

Czołem!
Planuję budowę dwóch gitar, myślałem nad zamówieniem szablonów z MDFu jako że kształt ma być moją wariacją na temat Tele. Możecie podpowiedzieć mi w jakim formacie powinienem wykonać rysunki jak również w jakim programie? Najlepiej byłoby gdybym mógł wkleić w "mój" korpus gotową zwymiarowaną podstunnicę/gryf i rysunki kieszeni na pickupy i elektronikę,  dziur mostu itd. Czy istnieje taka możliwość?
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Szablon korpusu i gryfu

Post autor: molu » 2016-07-19, 06:15

Witaj

Oczywiście, że istnieje taka możliwość. Doradzanie odnośnie programu jest o tyle trudne, że nie wiadomo jakie programy znasz, jakie posiadasz (lub masz dostęp). Najprościej będzie wykorzystać gotowy plan telecastera i zmienić w nim tylko obrys, pozostawiając resztę. Gdyby nie fakt, że planujesz zamówić szablony (domyślam się, że na cnc) to bym Ci zaproponował wydrukowanie planów w skali 1:1, dokonanie stosowanych zmian, a następnie naklejenie planu na mdf i zrobienie szablonu. O format rysunku powinieneś zapytać w firmie, w której będziesz robił plan. O docelowy format, bo zwykle programy pozwalają na eksport/konwersję do różnych formatów. Z mojego doświadczenia - w zależności od firmy - będziesz potrzebował format Autocada, Corela, pdf a czasem (rzadko) Illustratora.
Plan telecastera w formacie pdf jest tutaj. Otwierasz go w.. no właśnie.. w czym? Załóżmy, że w Corelu. Później już z górki (lub nie). Tylko w tym planie masz sporo zbędnych informacji, trzeba to wszystko usunąć.
Ewentualnie plany tele (korpusy, gryfy) znajdziesz tutaj lub tutaj. Widziałem tam plany "czyste", więc nie będzie trzeba za wiele się namachać myszą z czyszczeniem śmieci.

T.
popik10

Re: Szablon korpusu i gryfu

Post autor: popik10 » 2016-07-19, 08:31

No, ale to nie wszystko, pod cnc przygotowuje się pliki.
Koniecznie pozamykane ścieżki. AC niestety tnie to na kawałki. Nie raz i nie dwa przerabiałem pliki AC w Ilustratorze pod cnc.
Nie wiem na czym polega problem, ale otwarte pliki AC w większości wypadków są strasznie pocięte.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Szablon korpusu i gryfu

Post autor: molu » 2016-07-19, 09:15

Podejrzewam, że to kwestia rodzaju linii, które tworzą różne programy przy eksporcie do formatów cadowskich. Zamiast polilinii jest splajn, itp. Przerabialem to wypluwajac z Corela i Inkscape do cada. Mam firmę, która przyjmuje pdfy lub cdr. Ale warunek podstawowy, jak napisałeś, to pozamykane ścieżki.

T.
Insegrim
Posty: 5
Rejestracja: 2016-07-14, 18:47

Re: Szablon korpusu i gryfu

Post autor: Insegrim » 2016-07-22, 12:08

Chyba jednak po prostu wydrukuję ten plan 1:1. Da radę przygotować go w Inkscape?
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Szablon korpusu i gryfu

Post autor: molu » 2016-07-22, 19:26

Tak, bez problemu zrobisz to w Inkscape. Jest tylko jeden haczyk, ponieważ Inkscape dość nietypowo podchodzi do kwestii wymiarowania obiektów. Większość programów, jako wymiar obiektu bierze odległość pomiędzy środkami ścieżek. Obrys (czyli kreska, która robi "grubość" ścieżki) jest ignorowana. Kółko o średnicy 100mm będzie miało zawsze 100mm, niezależnie od szerokości obrysu (który może mieć np 1mm, 2mm, i więcej). Inkscape bierze pod uwagę szerokość obrysu. Czyli kółko 100mm, które ma obrys o szer. 1mm będzie przez programy do cnc traktowane jako mniejsze.. bo ścieżka ma 99mm średnicy. Poszukaj na forum, gdzieś to tłumaczyłem nawet obrazkowo. Niestety jestem teraz na wakacjach i net jest tak kiepski, że przypominają mi się czasy pierwszych modemów, więc nie znajdę tego postu dla Ciebie. To o czym napisałem na znaczenie w kilku miejscach na planie - gryf i kieszeń gryfu. Może się okazać, że po wycięciu szablonów będzie za duży luz. Dla obrysu korpusu jest to bez znaczenia. Jak Ci się za bardzo nie spieszy to za kilka dni mogę Ci napisać jak to obejść w Inkscape.

T.
Insegrim
Posty: 5
Rejestracja: 2016-07-14, 18:47

Re: Szablon korpusu i gryfu

Post autor: Insegrim » 2016-07-30, 14:43

Ok trochę to trwało bo jestem trochę zawlony zajęciami wszelakimi, ale wczoraj udało mi się zrobić rysunki, z tym że w GIMPie. Czy mogę wydrukować to z gimpa w 1:1?

Jak nadać rzeczywiste wymiary rysunkowi w gimpie?

Pytanie bonusowe: Czy znacie jakieś "domowe" sposoby na przycinanie progów? Nie bardzo mi się widzi wydawać 300 zł na nożyce na obecnym etapie:/

Pytanie bonusowe duo: Czy istnieje sposób na rozjasnienie dębu tak by wygładał mniej więcej jak klon? Chodzi mi o podstrunnicę. I w drugą stronę; czy da się dąb "zhebanizować"? :) Przychodzi mi do głowy przypalanie i jakiś wosk/olej/ ktoś wspominał też pastę do butów :P
Ps. Znacie jakieś "czarne" gatunki z ktorych mozna by zrobić podstrunnicę poza hebanem i czarnym dębem?
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Szablon korpusu i gryfu

Post autor: Jacek A. R. » 2016-07-30, 17:15

Zainteresował mnie passus o obcążkach/szczypcach do cięcia progów za 300 PLN (sic!)
w świetle
http://www.instructables.com/id/Poor-Ma ... fret-wire/
wystarczą jakiekolwiek obcążki do cięcia, może czołowe,
http://www.profitechnik.pl/product/szcz ... nikow.html
może skośne
http://www.arma-sklep.pl/-kleszcze-nozy ... 130mm.html
tyle że cięcie obcążkami powoduje konieczność późniejszego użycia pilników i papierów ściernych. Gdybym miał to robić, wolałbym użyć piłki ramowej tzw. laubzegi, po złotniczemu - gesztelki z DOBRYMI klingami jak Gladron Vallorbe, Antilope, etc.

Ebonizacja:
http://www.wwgoa.com/article/ebonizing-wood/
(iron acetate to po polsku octan żelaza)
także:
https://www.youtube.com/watch?v=BQ0gzht_TXU
Także:
http://www.popularwoodworking.com/techn ... izing_wood

Nie mam pojęcia o gitarach "elektrycznych", natomiast w świecie gitar klasycznych zastanawiająca jest tendencja do nagminnego używania hebanu na podstrunnice; aby to było OK, heban musi być rzeczywiście znakomicie wysezonowany. Znane są bowiem liczne przypadki będące udziałem gitar tańszych a więc wykonywanych z gorszych lub zbyt krótko wysezonowanych elementów z drewna charakterystycznego pękania płyty głównej w okolicach podstrunnicy z racji różnych współczynników kurczliwości cedru czy świerku a hebanu. I tak znane są bardzo dobre skądinąd gitary o podstrunnicy palisandrowej.

Jak zawsze

Jacek A. R.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: Szablon korpusu i gryfu

Post autor: molu » 2016-07-30, 18:57

Czy mogę wydrukować to z gimpa w 1:1?

Jak nadać rzeczywiste wymiary rysunkowi w gimpie?
Jak rysowałeś? Otworzyłeś istniejący plan i zrobiłeś poprawki? Czy wszystko od podstaw? Ciągle jestem na wakacjach, ale w okolicy wtorku mogę Ci pomóc jakoś przejść przez to wszystko.
Potrzebujesz jakiś wymiar referencyjny na rysunku, który dokładnie znasz. Zapisz sobie rysunek w pdf, otwórz w acrobat readerze, tam jest opcja drukowania dużych formatów na wielu małych (np A4) kartkach. Jak dasz drukuj to szukaj przycisku plakat (poster). Będziesz mieć podgląd na ilu arkuszach się mieści. Wydrukuj sobie jakiś mały fragment planu i sprawdź linijką wymiary.
Pytanie bonusowe duo: Czy istnieje sposób na rozjasnienie dębu tak by wygładał mniej więcej jak klon? Chodzi mi o podstrunnicę. I w drugą stronę; czy da się dąb "zhebanizować"? :) Przychodzi mi do głowy przypalanie i jakiś wosk/olej/ ktoś wspominał też pastę do butów :P
Ps. Znacie jakieś "czarne" gatunki z ktorych mozna by zrobić podstrunnicę poza hebanem i czarnym dębem?
Są chemiczne wybielacze do drewna, możesz spróbować. Przyciemnianie - też jest metoda. Nazywa się to ebonizowanie lub czernienie drewna. Używa się do tego mikstury - ocet, a w nim rozpuszczona wata stalowa. Nie wszystkie gatunki czernią się dobrze i jednakowo. Ale z tego co pamiętam, dąb całkiem nieźle. Tylko nie mam pewności, czy przez pewien czas nie będzie czerniło paluchów :). Poszukaj w google sobie po "ebonizing wood". Jest sporo na ten temat - podane przepisy na mikstury, gatunki drewna, które się dobrze czernią lub gorzej.
Natomiast może lepiej poszukać mocno ciemnego palisandru, a później go potraktować olejkiem cytrynowym? Albo wyłożyć te 100 zł na podstrunnicę hebanową.

T.
Insegrim
Posty: 5
Rejestracja: 2016-07-14, 18:47

Re: Szablon korpusu i gryfu

Post autor: Insegrim » 2016-07-31, 16:23


Jak rysowałeś? Otworzyłeś istniejący plan i zrobiłeś poprawki? Czy wszystko od podstaw?
Najpierw wyciąłem ze zdjęcia fragment z gryfem mostkiem i pickupami by dorysować mu korpus po wydrukowaniu. Wygląda to jak gryf do ntb tylko z pipakami i mostkiem. Po narysowaniu wymarzonego kształtu (poprzedzonego wieloma próbami, własciwie to nie miałem zamiaru by narysować coś telepodobnego, były wariacje nt kilku znanych i tych mniej modeli, jednak ostatecznie uznałem że tele ma to coś :) )zrobiłem mu foto i otworzyłem w gimpie gdzie porównałem go ze znalezionym w necie zdjęciem tele z 24 progami. Następnie zrobiłem obrys korpusu(mojego) i gryfu(tego z tele) scieżką po czym uzyłem funkcji "rysuj po ścieżce". Po drodze były jeszcze oczywiście modyfikacje ostatecznego kształtu dechy itp jak również przyśpieszona nauka gimpa :)

Dzięki wszystkim za linki i rady :)
piotrkol7
Posty: 130
Rejestracja: 2016-03-13, 15:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: Szablon korpusu i gryfu

Post autor: piotrkol7 » 2016-09-01, 21:18

Co do palisandru i olejku cytrynowego, to można świetne efekty osiągnąć. W moim Defilu przed "zabiegiem" podstrunnica miała odcień (za przeproszeniem) takiego sraczkowatego brązu, po potraktowaniu olejkiem zmieniła się nie do poznania. Efekty widać na zdjęciach w temacie z renowacją Jazzówki.
ODPOWIEDZ