Alternatywny gryf do defila

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Filu888
Posty: 4
Rejestracja: 2014-10-11, 23:36

Alternatywny gryf do defila

Post autor: Filu888 » 2016-02-08, 21:18

Witam B|

Od jakiegoś czasu jestem posiadaczem dwóch defili jazzów. Zamierzam je wyremontować, wraz ze zmianą gryfów. No ale właśnie, te gryfy to jednak dla mnie problem w tym momencie. Na tę chwilę nie posiadam odpowiednich narzędzi by się pobawić w wycinanie gryfów, a trochę mnie ciśnie żeby zacząć w nich grzebać, więc zacząłem się rozglądać za alternatywnym gryfem do jednego z tych defili (do drugiego zrobię już sam B| nie ma bata). Jak na razie rozważałem kupno używanego gryfu od Epiphone Special, albo jakiś niewykończony gryf od chińczyków z alliexpress. No i właśnie tu pojawia się moje pytanie, czy taki gryf od Epi/chibsona by pasował do tego defila? Na pewno byłby o wiele płycej osadzony, ale to w sumie lepiej. Na pewno menzura, ilość progów taka sama, ale czy powierzchnia gryfu stykająca się z korpusem starczy? Lutnik niestety odpada bo chyba za drogo mnie to by wyniosło :v Ma ktoś jakieś pomysły na alternatywny gryf do defila? Z góry dzieki za pomoc ;) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Re: Alternatywny gryf do defila

Post autor: vintage » 2016-02-13, 19:36

Remontować to nie znaczy wymieniać.
Jak wymienisz gryf to w 50% będzie to już inna gitara.
A skoro u Ciebie remont polega na wymianie, to zamiast 50% normy, zrób 100% normy, czyli wymień gryf i korpus. To co pozostanie po tym remoncie nie potrzebnego, czyli dwa korpusy i dwa gryfy od jazzów, ja chętnie przygarnę.
Filu888
Posty: 4
Rejestracja: 2014-10-11, 23:36

Re: Alternatywny gryf do defila

Post autor: Filu888 » 2016-02-14, 02:20

Gryf w jednym z defili jest krzywy jak śmigło, sękaty i szczerze mówiąc do niczego sie nie nadaje, więc szukam czegoś zamiennego (W drugim pewnie będę zmieniać tylko podstrunnicę+ wmontuje pręt, bo gryf jest w miarę prosty i bez żadnych zniekształceń). Gdyby gryfy, a szczególnie ten jeden, były w dobrym stanie, to nie zastanawiałbym się ani chwili nad ich wymianą :v
Awatar użytkownika
mtness
Posty: 53
Rejestracja: 2014-02-25, 04:07
Lokalizacja: Świętoszów

Re: Alternatywny gryf do defila

Post autor: mtness » 2016-02-14, 22:01

Gryfy Epi/Gibson nie będą pasować, bo mają o 0,35 cala dłuższą menzurę niż Defile (24,75 a 24,4 cala) . Na siodełkach nie skompensujesz bo to prawie centymetr. Szkoda kombinacji - naprawiać gryfy albo robić nowe.

Edit: 24,4 cala mają Defile Jazz. W pozostałych wypadkach jest głównie 25,6 cala. Może upolujesz na alledrogo?
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Alternatywny gryf do defila

Post autor: PiotrCh » 2016-02-14, 23:03

Przecież one (defile) miały mostki dociskane strunami więc można je przesuwać aby menzurę ustawić. Na siodełku nie ma potrzeby nic kompensować, chyba że nie zrozumiałem czegoś.
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Alternatywny gryf do defila

Post autor: popik10 » 2016-02-15, 00:27

Zrozumiałeś. Przesunięcie mostka w tym wypadku może szkodzić tylko optycznie, bo pod płytą są belki klejone wzdłużnie. Inaczej maiała by się sprawą z belkowaniem krzyżowym.
P
Awatar użytkownika
mtness
Posty: 53
Rejestracja: 2014-02-25, 04:07
Lokalizacja: Świętoszów

Re: Alternatywny gryf do defila

Post autor: mtness » 2016-02-15, 01:47

Racja, mój błąd, nie pomyślałem zanim napisałem. Może dlatego, że nie widzi mi się coś frankenstein z Defila :mrgreen: Tak czy inaczej gdzieś tam na allegro widziałem że wisi gryf z Defila Carioca. Podejdzie koledze?
ODPOWIEDZ