Ruchomy mostek?

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Kondziq
Posty: 4
Rejestracja: 2015-05-07, 14:56

Ruchomy mostek?

Post autor: Kondziq » 2015-08-06, 17:39

Witam!

Stałem się posiadaczem starej, polskiej gitary - Defila Jola 2. Chciałbym "przerobić" ją na wzór Fendera Jaguara. Czy możliwe jest w ogóle w gitarze, która ma struny przechodzące przez korpus, zamontowanie takiego mostka jak w Jaguarze, albo w ogóle mostka ruchomego?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Ruchomy mostek?

Post autor: poco » 2015-08-06, 23:31

W Jaguarze nie masz mostka ruchomego, a przynajmniej ja się nie spotkałem. Dla pewności obejrzałem egzemplarze w necie i potwierdziłem ten fakt.
Położenie mostka jest ściśle zdefiniowane i nie ma potrzeby robić mostka jak do archtopa, ale ...
Sądzę, że chodzi Ci raczej o strunociąg, który w Jaguarze jest zintegrowany z tremolem. Takie samo, a przynajmniej bardzo podobne były montowane w Jolanach prod. czeskiej.
Zamontowanie takiego strunociągu jest banalnie proste, a mostek ? No cóż, zawsze można pokombinować i ze stałego zrobić ruchomy.
tremolo tutaj kupisz http://www.ebay.pl/sch/i.html?_from=R40 ... r&_sacat=0
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Kondziq
Posty: 4
Rejestracja: 2015-05-07, 14:56

Re: Ruchomy mostek?

Post autor: Kondziq » 2015-08-07, 11:24

Dokładnie, chodziło mi o ten strunociąg połączony z tremolem, mój błąd.
A co z otworami na struny, tymi z tyłu korpusu? Bo rozumiem, że raczej trzeba to uzupełnić w jakiś sposób.
popik10

Re: Ruchomy mostek?

Post autor: popik10 » 2015-08-07, 13:32

kołkowanie??
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Ruchomy mostek?

Post autor: poco » 2015-08-07, 16:20

Zrób zdjęcia z obu stron korpusu i zapodaj na forum, bo tak, to rozmowa o drewnianych karabinach.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Re: Ruchomy mostek?

Post autor: vintage » 2015-08-09, 17:37

Kondziq pisze:Witam!

Stałem się posiadaczem starej, polskiej gitary - Defila Jola 2. Chciałbym "przerobić" ją na wzór Fendera Jaguara. Czy możliwe jest w ogóle w gitarze, która ma struny przechodzące przez korpus, zamontowanie takiego mostka jak w Jaguarze, albo w ogóle mostka ruchomego?
Trzeba zacząć od tego, że w Joli 2 nie ma strun przechodzących przez korpus. Jeżeli coś takiego jest w Twojej Joli zakładając, że jest to rzeczywiście Jola, to jest to modyfikacja dokonana przez poprzedniego posiadacza.
Jaki jest sens przerabiania Joli na Jaguara ? Niech pozostanie tym czym jest a jest zabytkiem, którego można poddać procesowi renowacji, co będzie namiastką lutnictwa. Przerobiona na Jaguara będzie tylko jego parodią. To jakby zabytkową Syrenę 103 przerabiać na Mercedesa.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ruchomy mostek?

Post autor: PiotrCh » 2015-08-10, 21:23

ano właśnie... jaguara z niej nie zrobisz i tak. Odnawiając lakier, korygując gryf plus jakiś abgrejd osprzętu sprawisz że będzie to ładna pani Jola - i będziesz zadowolony:) Jak pójdziesz drogą, którą zamierzyłeś to najprawdopodobniej zostaniesz z rozgrzebanym wiosłem... ile już takich rozgrzebanych projektów jest tu na forum? A może się mylę, może są pokończone, tylko koledzy nie chcą się pochwalić, nie istotne. Posłuchaj głosu rozsądku (vintage).
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ