Czym wypełnić ubytki po klejeniu gryfu?

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Grzesiek75
Posty: 22
Rejestracja: 2014-04-12, 19:39
Lokalizacja: śląsk

Czym wypełnić ubytki po klejeniu gryfu?

Post autor: Grzesiek75 » 2015-05-25, 17:42

Kupiłem ostatnio Epi LP Standard z klejonym gryfem. Niestety w kilku miejscach są ubytki i mam pytanie czym najlepiej je wypełnić,: szpachlówka do drewna, samochodowa, czy może czymś innym?
Jeśli było to przepraszam, ale nie znalazłem!
Obrazek
Obrazek
lutnik.pl
Posty: 292
Rejestracja: 2014-05-14, 22:06

Re: Czym wypełnić ubytki po klejeniu gryfu?

Post autor: lutnik.pl » 2015-05-25, 19:48

Hm... wygląda kiepsko... najbardziej wytrzymała będzie wstawka. Kitowanie elementów nośnych to kiepski pomysł.
Trening czyni mistrza.
Awatar użytkownika
Jerzy S
Posty: 531
Rejestracja: 2013-07-16, 12:06

Re: Czym wypełnić ubytki po klejeniu gryfu?

Post autor: Jerzy S » 2015-05-25, 23:10

Wstawka na pewno by się przydała, bez dwóch zdań. A co do wypełnienia drobnych ubytków używam szpachli na bazie akrylu.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Czym wypełnić ubytki po klejeniu gryfu?

Post autor: poco » 2015-05-26, 00:04

W tym przypadku wstawka jest raczej problematyczna. Wcześniej, przed sklejeniem trzeba było pomyśleć o innym rodzaju wzmocnienia.
Najwłaściwsza będzie szpachla z pyłu drzewnego, ale nie przesądza to o innego rodzaju szpachli. Trzeba dobrać kolor, lakier będzie dobrze.
Nie mam przekonania do szpachli akrylowej w zastosowaniu do instrumentów, chyba, że dwuskładnikowa. Ta pierwsza sprawdza się w meblarstwie, no i jest zawsze "miękka", a to wpływa na tłumienie. Nie są to wprawdzie duże powierzchnie do załatania i pewnie nie zauważy się drobnej zmiany, ale chodzi o zasadę.
Ja używam szpachli robionej na bazie kleju skórnego +pył + kreda malarska + ugier lub siena palona jako barwnik podstawowy + bejca wodna.Po wyschnięciu jest twarda, ale daje się ładnie obrabiać, barwić, lakierować.
Można też stosować gotowa szpachlę np. Tikkurila.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Grzesiek75
Posty: 22
Rejestracja: 2014-04-12, 19:39
Lokalizacja: śląsk

Re: Czym wypełnić ubytki po klejeniu gryfu?

Post autor: Grzesiek75 » 2015-05-26, 18:31

Gryf będzie czarny, sam nie dam rady dobra koloru jak w oryginale. Czy szpachla na bazie kleju kostnego i pyłu musi być z dodatkiem kredy (czy kreda jako barwnik)?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Czym wypełnić ubytki po klejeniu gryfu?

Post autor: poco » 2015-05-26, 19:54

To jest szpachlówka stosowana w meblarstwie od wieków, a rolą kredy jest wypełnienie. Poza tym kreda barwi się idealnie, łatwo obrabia. Można zrezygnować z pyłu drzewnego przy korzystaniu z szybkiej potrzeby wyschnięcia miejsca szpachlowanego.
Sposób lakier nitro (capon) + pył drzewny jest o tyle dobrym rozwiązaniem, że nie wprowadza wody do materiału, ale jednocześnie nie ma tych innych właściwości - może być problem z adhezją przy nakładaniu kolejnej warstwy i może się ona potem złuszczyć; potem, czyli np. podczas lakierowania. Położyć na niego można tylko bejcę na bazie nitro.
Co do lakierowania, to znajdziesz na forum opisy sporządzone przez kolegów i powinieneś dać sobie radę bez problemu. Zwłaszcza, że to czarny. Ale żeby nie było tak cacy, to wiedz, że czarny kolor wymaga idealnego przygotowania powierzchni, albowiem widać na nim wszystkie niedoróbki.(dla lakierników samochodowych, to prawdziwe wyzwanie). :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ