Wycinanie otworu 'f' w gitarze i wykończenie.

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

Mateusz2121
Posty: 3
Rejestracja: 2014-01-05, 22:55
Lokalizacja: Bieszczady

Wycinanie otworu 'f' w gitarze i wykończenie.

Post autor: Mateusz2121 » 2014-01-05, 23:19

Witam. To mój drugi zaraz po przywitaniu post na forum, lecz śledzę je od dość dawna. Mam parę pytań. Chciałbym podjąć się wycięcia otworu w kształcie litery 'f' w gitarze. Chciałbym się poradzić, czy zrobienie takiego zabiegu małą szlifierką (dremlem) z małą tarczą oraz obrobienie również dremlem z końcówkami z papierem ściernym to dobry pomysł. Przy pomocy dremla mam dużą precyzję cięcia. Gitara pokryta jest lakierem o dość grubej warstwie, więc czy jest możliwe, że podczas delikatnego cięcia wg wzoru powstaną jakieś pęknięcia tego lakieru? I jeszcze jedno pytanie: jakim lakierem zabezpieczyć ten fragment gołego drewna już po wycięciu otworu (brzegi)?
Proszę o taką radę, czy ten pomysł ma w ogóle sens i czy nie niesie to za sobą jakiś konsekwencji typu zepsucie brzmienia gitary, popękanie lakieru itp. Gitara jest jakiejś nieznanej firmy i jest to hollow-body w blokiem drewna po środku. Puste komory w środku nie mają żadnych wsporników i innych elementów szkieletu, poniewąż poodkręcałem przystawki i plastikowe elementy i sprawdziłem, jak to wygląda w środku. Dziękuję z góry za odpowiedzi. Pozdrawiam.
popik10

Post autor: popik10 » 2014-01-07, 08:00

Nie odpowiadałem w weekend bo miałem tylko tel. do dyspozycji a tej formy komunikacji (mała klawiaturka) nienawidzę.
Chciałbym podjąć się wycięcia otworu w kształcie litery 'f' w gitarze. Chciałbym się poradzić, czy zrobienie takiego zabiegu małą szlifierką (dremlem) z małą tarczą oraz obrobienie również dremlem z końcówkami z papierem ściernym to dobry pomysł.
Według mnie, jeśli to top sklejkowy możesz powyrywać dolne warstwy okleiny. Takie rzeczy wycina się piłkami włosowymi. Pod warunkiem, że płytę trzymasz w ręce.
Ale generalnie takie otwory da się zrobić jednak nie wycinając a frezując. Trzeba wykonać odpowiedni szablon, zamocować go i według niego wyfrezować otwór. To jednak praca na "żywym organiźmie" i jeśli nie masz doświadczenia to daj to specjaliście.
Gitara pokryta jest lakierem o dość grubej warstwie, więc czy jest możliwe, że podczas delikatnego cięcia wg wzoru powstaną jakieś pęknięcia tego lakieru?
Choćby właśnie dla tego - daj to do fachowca.
I jeszcze jedno pytanie: jakim lakierem zabezpieczyć ten fragment gołego drewna już po wycięciu otworu (brzegi)?
Ja bym sugerował ładny, a jak pokażesz jakieś zdjęcie może powiem więcej ;-)
Proszę o taką radę, czy ten pomysł ma w ogóle sens i czy nie niesie to za sobą jakiś konsekwencji typu zepsucie brzmienia gitary, popękanie lakieru itp.
Czy ma sens?? Hmmm jeśli jest to semi-hollow-body to tak, pod warunkiem poprawnego wykonania. Bo jest to semi-hollow jeśli jest jakikolwiek łącznik między płytą wierzchnia a spodnią.
Swoją drogą ciekawa konstrukcja pozamykana pusta gitara.
Pokaż fotki można będzie powiedzieć coś więcej.
Pozdrawiam
popik10

Post autor: popik10 » 2014-01-07, 22:33

E............... nie podejrzewam żeby kolega ciął Lucille :lol:
Pozdrawiam
Mateusz2121
Posty: 3
Rejestracja: 2014-01-05, 22:55
Lokalizacja: Bieszczady

Post autor: Mateusz2121 » 2014-01-08, 22:39

Gitara to hofner ct hollow body. Można wklepać w google to wyskoczy. Dzwoniłem już do pewnego lutnika, który podejmie się pracy, zajrzy tam kamerką czy nic w środku nie ma, wytnie i pomaluje, dlatego nie będę sam ryzykował. Wstawię zdjęcia po ukończonym zabiegu, jeśli ktoś chętny, może się przyda. Dzięki za odpowiedź popik10. Piwo się należy. Pozdrawiam ;)
ODPOWIEDZ