LP i nakładka ze sklejki.

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

terminus
Posty: 23
Rejestracja: 2013-01-28, 07:01
Lokalizacja: Olsztyn

LP i nakładka ze sklejki.

Post autor: terminus » 2014-01-02, 11:11

Witam

Proszę o poradę. Przed kupnem mojej gitary (japońska kopia LP z 70 lat) dopytywałem sprzedającego czy gitara nie jest przypadkiem ze sklejki, otrzymałem informację, że jest z litego drewna. Ostatnio jednak odkręciłem plastiki z tyłu obudowy i zamiast pełnego topu jest uformowana sklejka, z przestrzenią między właściwym korpusem - czy to w japończykach z 70 lat norma? Czy to jakiś problem dyskwalifikujący gitarę? Upominać się o swoje u sprzedawcy?

Wcześniejsze posty związane z tą gitarą:
http://www.forumlutnicze.pl/viewtopic.p ... sc&start=0
http://www.forumlutnicze.pl/viewtopic.p ... sc&start=0

pozdrawiam
Odi
Posty: 253
Rejestracja: 2012-01-30, 13:42
Lokalizacja: W-w
Kontakt:

Re: LP i nakładka ze sklejki.

Post autor: Odi » 2014-01-02, 15:17

terminus pisze: [...] Ostatnio jednak odkręciłem plastiki z tyłu obudowy i zamiast pełnego topu jest uformowana sklejka, z przestrzenią między właściwym korpusem - czy to w japończykach z 70 lat norma? [...]
O jaką przestrzeń między właściwym korpusem chodzi? Nie potrafię sobie tego wyobrazić. Wrzucisz zdjęcie tej komory elektroniki?

Skoro to solid body to to z czego jest zrobiony top nie ma jakiegoś fundamentalnego znaczenia. Czy rozjaśnia czy przyciemnia, czy zamula brzmienie - od ciebie zależy czy to dobrze czy źle. Jeśli kosztowała sporo, to jak najbardziej można mieć pretensje do sprzedawcy o to, że wprowadził w błąd. I żądać jakiegoś zwrotu :-)
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Post autor: Tanto » 2014-01-02, 15:35

W okolicach 1990 grałem na 'lesie' z podobnym rozwiązaniem zrobionym przez jednego ze szczecińskich lutników. Tyle że płyta była zrobiona nie ze sklejki, a z mahoniu o gr. około 5 mm, w środku pomiędzy główną 'dechą' korpusu a topem powstała komora rezonansowa. Gitara zrobiona w 100% z mahoniu (poza podstrunnicą) + ta komora rezonansowa dały bardzo przyjemne mięsiste brzmienie. Gdybym zdecydował się na kopię LP dla siebie to z dużym prawdopodobieństwem poszedł bym w taką konstrukcję.
terminus
Posty: 23
Rejestracja: 2013-01-28, 07:01
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: terminus » 2014-01-02, 21:34

Pooglądałem w internecie trochę starych japońskich kopii LP i okazuję się, że patent ze sklejką był stosowany przez wiele firm min. ibanez, aria i wiele innych cenionych marek. Moje pudło ma budowę identyczną jak to z katalogu arii na dole strony podpisana hollow body.
popik10

Post autor: popik10 » 2014-01-02, 22:04

Gubię się. Pokaż zdjęcie całej gitary bo już nie wiem czy mówimy o hollow, semi, czy zwykłej desce.
Pozdrawiam
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Post autor: Tanto » 2014-01-02, 22:29

Deska z doklejoną wyprofilowaną płytą. Płyta nie ma wyciętych f'ów, tylko jest jednolita. W tej którą miałem jedynie pod mostkiem i zaczepem strun był klocek wzmacniający, na pozostałej przestrzeni 'wiało' pustką. Zewnętrznie wyglądało to jak standardowy korpus Les Paula. Ba, a jakie było moje zdziwienie jak dowiedziałem się że Les ma dwie sklejone na płasko deski, a nie profilowaną płytę :mrgreen:
Ostatnio zmieniony 2014-01-02, 22:32 przez Tanto, łącznie zmieniany 1 raz.
terminus
Posty: 23
Rejestracja: 2013-01-28, 07:01
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: terminus » 2014-01-02, 22:32

Moja gitara wygląda jak zwykły les paul (zdjęcie wykonane przez sprzedawcę).
Zamieszanie powstało bo zapomniałem dać link do katalogu arii i nazwa hollow body jest myląca - naprawiam ten błąd: http://www.matsumoku.org/models/ariapro ... st_pg3.jpg - korpus podpisany hollow body.[/quote]
Załączniki
cimarlpxtpguitars9.jpg
popik10

Post autor: popik10 » 2014-01-03, 09:03

Śmieszne to hollow, ale patent ciekawy.
Nie spotkałem się, gitara z czasów gdzie cnc nie było, więc myślę, że to rozwiązanie miało zmniejszyć koszty produkcyjne.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ