Gibson Les Paul

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

tomaxagent
Posty: 4
Rejestracja: 2009-09-19, 10:47
Lokalizacja: Zielona G

Gibson Les Paul

Post autor: tomaxagent » 2009-09-19, 11:57

Witam,
Chciałbym zbudowac w/w gitare, jednak nie wiem akich materiałow bede potrzebowac...
...Moze inaczej, wiem , ze potrzebuje drewna (mahon lub olcha i na plyte wieszchnia klon), na gryf palisander i glowka (z zego zobic najlepiej glowke??)
To ze strony drewna wiadomo rowniez ze bede potrzebowac takich przedmiotow jak mostek (tune-o-matic), przetworniki (2 typu humbucker)ramki na przetworniki,potencjometry, galki, stroiki, siodelko, progi, zaczepy na pasek, przełacznik (3 pozycyjny).

Mam rowniez pare obrazkow technicznych i zdjec jak to powinno wygladac z tej strony http://www.best-eurospruce.com/24.html

Mam teraz ogromna prosbe, czy moglby ktos mi opisac krok po kroku, jak to wszystko zrobic, jak to połączyc, jakich kabli uzyc, czym przykrecic, czym wyciac drewno na kształt Gibsona LP

Tylko was uprzedze, zebyscie sie nie wysmiewali, iz pytam o byc moze proste dla was rzeczy, ale dzieje sie tak dlatego, ze mam dopiero 14 lat (a na gitarze gram od 8 lat) i chce poprostu zbudowac swoja wlasna gitare. I mam tez dostep do dwoch lutnikow, u ktorych mysle, ze za darmo moglbym u nich w warsztacie cos zrobic co wymaga specjalnego sprzetu, takze o to sie nie martwie, jednak proszewas o porady, jak zrobic w/w rzeczy

Z góry dziekuje i pozdrawiam Tomek ;)
Awatar użytkownika
tetigon
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-04, 18:01
Lokalizacja: Pozna

Post autor: tetigon » 2009-09-19, 20:32

pytanie czy chcesz zrobić tą gitarkę jako idealną kopię??
mogę Tobie napisać tylko tak jak ja robię - wycinam szablon (ze sklejki) przenoszę na drewno, potem wyrzynarka w ruch, dopieszczam frezarką...
Frezarką również robię otwory na pickupy i gniazdo gryfu (do tego również używam szablonów).
Co do kabli hmm.. używam normalne kabelki do lutowania elektroniki tylko że potem je skręcam naprzemiennie żeby się ekranowały na wzajem zresztą schematy połączeń jest wiele w necie ale jakby co link mogę podesłać...
To tyle z mojej strony za wiele nie wiem, ale jak opiszesz dokładnie jakiś problem postaram się pomóc. :)
tomaxagent
Posty: 4
Rejestracja: 2009-09-19, 10:47
Lokalizacja: Zielona G

Post autor: tomaxagent » 2009-09-19, 21:41

Powiem tak, nie musi to byc jakas wierna kopia Lp, wystarczy ze bedzie poprostu podobne, no pudlo zeby bylo mniej wiecej na ksztalt LP (wiadomo, mozesie nie udacidealnie naniesone na drewno i troche zle pozneij wyciac) ma miec wsyzstko co Gibson Les Paul...
Czyli jak zrobic korpus, to wiem...
Aha i mam nastepne pytanie, bo w Les Paulach jest tak ze jest korpus a w nim tak jak by dwa elementy, pyta wieszchnia i reszta, to co w tej plycie wlasciwej wycnam..??
miejsce na przetworniki, na gryf, na potencjometry i jakby przejscie, gdzie beda prowadzone kable od potenscjometrow do humbuckerow i do przelacznika przetwornika...Czy cos jeszcze pominalem..?? a co wycinam w plycie wierzchniej...
Pozdrawaim, Tomek :)
Awatar użytkownika
tetigon
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-04, 18:01
Lokalizacja: Pozna

Post autor: tetigon » 2009-09-20, 16:26

ten link powinien Tobie trochę pomóc
http://europa.spaceports.com/~fishbake/ ... /cover.htm
tomaxagent
Posty: 4
Rejestracja: 2009-09-19, 10:47
Lokalizacja: Zielona G

Post autor: tomaxagent » 2009-09-21, 18:22

Tetigon, na tej stronie co wyslales w osttnim poscie, wsyzstko jest pieknie wyjasnionie, nawetduzo rzeczy zrozumialem po angielsku (peawie wszystko) jest tez pokazane zdjecie korpusu. LAdnie widac jak pan ktory robi gitre nakleja kolejne warstwy drewna i pozniej wycina miejsce na przetworniki...
Chodzi mi o to, ze w korpusie potencjometry (tone + volume) powinny byc polaczone kablami do przelacznika przetwornikow. Tu sie rodzi problem, bo nie wiem jak ten koles na tej stonce to zrobil, widac ze jest to tylko maly "tunel" na kable...jakim narzedziem on to wykonal i jakim cudem mu sie to udalo...??
Z góry dzieki za odp. Pozdrawam Tomek


Dodaje:
A jak on tam pisze ze uzywa pvc (chyba mu chodzi o rure pcv?) to mozna "pvc" czyms zastapic, bo to chyba nie wylada przeslicznie...
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-09-22, 12:26

Mamy juz jeden temat o Les paulu ale to nie problem . Powtorze sie . Model ten nie jest latwy do zrobienia .Szczegolnie dla kogos , ktoa chce strugac wioslo po raz pierwszy. Potrzebne jest pojecie o tym co i jak sie robi.
tomaxagent pisze: LAdnie widac jak pan ktory robi gitre nakleja kolejne warstwy drewna i pozniej wycina miejsce na przetworniki...
On nic nie nakleja tylko fazuje , za pomoca frezarki plyte wierzchnia...
tomaxagent pisze: Chodzi mi o to, ze w korpusie potencjometry (tone + volume) powinny byc polaczone kablami do przelacznika przetwornikow.
Tu sie rodzi problem, bo nie wiem jak ten koles na tej stonce to zrobil, widac ze jest to tylko maly "tunel" na kable...jakim narzedziem on to wykonal i jakim cudem mu sie to udalo...??
To nie jest zaden problem , Tunel frezuje sie w korpusie przed naklejeniem topu.
Co do drewna na gitare typu Les paul ...
Korpus to mahon z naklejonym topem klonowym , gryf to rowniez mahona a podstrunnica to heban lub palisander.
Z instrukcja , krok po kroku nie ma problemow , ale sa do tego potrzebne narzedzia , Napisz co poiadsz , do czego masz dostep , jakie drewno udalo ci sie zdobyc jakie elementy hardware chcesz uzyc ... Zerknij tez w poprzedni temat o les Paulu.
Awatar użytkownika
tetigon
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-04, 18:01
Lokalizacja: Pozna

Post autor: tetigon » 2009-09-22, 14:02

tak racja ten pan nic nie dokleja - to jest frezowane z jednego kawałka - "schodek po schodku" że tak napiszę :)
tomaxagent
Posty: 4
Rejestracja: 2009-09-19, 10:47
Lokalizacja: Zielona G

Post autor: tomaxagent » 2009-09-22, 16:46

Skoro tak mowicie, to musi byc prawda, ze on to frezuje....
Tamten temat czytalem, tyle ze jakby nie bylo nie ma nic konkretnego oprocz projektow korpusu i o tym, iz nie jest to prosta do wykonania gitara...

Jezeli chodzi o to co posiadam, to w zasadzie nie mam niczego. Jednakze mój dawny nauczyciel gitary,zarazem kolego mojego taty ma przyjaciela lutnika, u ktorego mysle ze za mala oplata moglbym wykonac pare rzeczy np. gryf itp. Natomiast drewno bede niedlugo zamawiac, u znajomego taty w tartaku, lub w zaprzyjaznionej z taty firma inna firmą....

W tym linku co podal Tetigon na zdjeciach widac, ze Pan ktory robi gitare, nie nakleja topu, tylko chyba "rzezbi w jednym kawalku drewna i jego "tunel" pomiedzy potencjometrami a przelacznikiem jest zrobiony tak : od potencjometrow do pierwszego przetwornika (przy mostku), od przetwornika przy mostku do przystawki przy szyjce i z tamtad dopiero do przelacznika....
Kurcze, sam juz nie wiem...Pewnie wypisalem jekies glupoty...Ale na tych zdjeciach i w opisie chyba nic o tym nie ma ze on nakleja top....
Poprawcie mnie jak sie myle..
Awatar użytkownika
tetigon
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-04, 18:01
Lokalizacja: Pozna

Post autor: tetigon » 2009-09-22, 17:18

hmm... nie rozumiem zbytnio o co chodzi Tobie z tymi nacięciami...

wierz mi na górze jest przyklejany top z klonu :wink:
zresztą spójrz na obrazki oryginalnych LP - wyraźnie widać - dolna część korpusu mahoń, góra (top) klon...
nie pamiętam jak jest na stronce którą Tobie podałem może i faktyko koleś robi to z jednego kawałka, ale normalnie LP wykonuje się
gryf - mahoń
korpus mahoń - top klon
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-10-09, 05:54

Wlasnie kupilem sobie ksiazke " The Beauty of The Burst" o legendarnych Les Paulach Gibsona z lat 1958-60 ... Setki fantastycznych zdjec , kupa informacji i naturalnie dopadla mnie fascynacja ta gitara.
Az mi sie chce zrobic podrobe takiego instrumentu . Nie zeby cos falszowac , ale wioslo mi sie strasznie podoba a nie mam pod reka 200 000 dolarow amerykanskich , wiec jedyna opcja to zrobic samemu...........
Awatar użytkownika
Zdynio
Posty: 8
Rejestracja: 2010-01-11, 22:56
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Zdynio » 2010-04-15, 19:28

Dokładnie to tego samego doszedłem Zenku. Jak nie można kupić to trzeba zrobić samemu. Na razie ćwiczę i trenuję na Jolanie oto efekty http://s389.photobucket.com/albums/oo33 ... ?start=all

Nie jest perfekcyjna i każdy Twórca to samo wie o swoim dziele. Każda następna ma być lepsza i bezbłędna oraz obłędna.
ODPOWIEDZ