les Paul - co i jak

Dyskusje na temat budowy gitar elektrycznych.

Moderator: poco

tavil
Posty: 2
Rejestracja: 2009-08-09, 10:41

les Paul - co i jak

Post autor: tavil » 2009-08-09, 10:47

Witam wszystkich forumowiczów!
Zabieram się za budowę mojego pirwszego instrumentu. Zaplecze techniczne mam duże ponieważ mój dziadek ma ogrumny warsztat stolarski i bardzo dużą wiedzę z zakresu obrubki drewna, i będzie mi pomagał. Pierwsze pytanko które chce zadać to gdzie można "wyczesać" dokładne dane o les paulu - wymiary, szablon itd.. Następnie gdzie najlepiej kupić drewno, gdzie dostać pręt napinający, progi, masę perlową.
Awatar użytkownika
tetigon
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-04, 18:01
Lokalizacja: Pozna

Post autor: tetigon » 2009-08-09, 12:52

ja też chętnie się dołączę o dane Leska - jeśli chodzi o drut zadzwoń do mayo druty były za około 40zł i nie patrz na stronie bo tam ich nie ma trzeba się osobiście skontakcić :D
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-08-09, 15:07

Les Paul to nie jest latwy model dla poczatkujacego. Problemem na przyklad moze byc wymodelowanie topu.
Drewno to mahon typu Swietenia Macrophylia na korpus i gryf , klon , najlepiej wzorzysty na top i palisander badz heban na podstrunnice . Gibson wprowadzal do 1966 i od 1974 roku do dzis gryf pod katem 4,5 stopnia i od 1967-do 1973 roku pod katem 4 stopni. menzura gibsona to 24 i 3/4 cala co odpowiada 628,65 mm.
Najlepszy wybor jezeli chodzi o podstrunnice to Rio palisander , w wypadku stosowania hebanu brzmienie bedzie bardziej bezposrednie i bardziej "srodkowe". Jezeli chodzi o wage to "magiczna liczba" jest 3,8 kg , Gibson wierci otwory w korpusie pod topem aby uzyskac ten wynik.
Niektorzy z lutnikow twierdza , ze wielki wplyw na sound ma wlasnie kat wprowadzenia gryfu. Przy 3,5 stopnia niemiecki budowniczy gitar Kortmann twierdzi , ze ton zaczyna byc "spiewniejszy".
Znajac wymiary menzury a wiec takze odleglosci miedzy progami latwo Ci bedzie wyliczyc dokladnie caly wymiar instrumentu z fotografii . Wazne tylko aby fota byla dokladnie z przodu.
Powodzenia
Awatar użytkownika
J
Posty: 25
Rejestracja: 2009-07-12, 17:01
Kontakt:

Post autor: J » 2009-08-10, 07:48

Jeżeli chodzi o wymiary to być może to będzie pomocne:
http://wimseegers.googlepages.com/electrics
Awatar użytkownika
tetigon
Posty: 80
Rejestracja: 2009-08-04, 18:01
Lokalizacja: Pozna

Post autor: tetigon » 2009-08-11, 17:15

o kurcze, o tym gryfie pod kontem nie miałem pojęcia może być bardzo ciężko do wykonania.... na szczęście jeszcze nie zabieram się za robienie tej gitary najpierw baryton - zdobędę jeszcze więcej doświadczenia i pomyslimy :D
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-08-11, 23:14

Nic nie jest ciezkie do wykonania ... Trzeba tylko starannosci i wiedziec jak . W sumie prawie zawsze gryf powinien byc wstawiony pod katem ujemnym. Jak bedzie tak daleko , zaczniemy dyskusje na ten temat ze zdjeciami i zrobisz wejscie gryfu pod takim katem jakim bedziesz chcial. To naprawde nie jest trudne.
tavil
Posty: 2
Rejestracja: 2009-08-09, 10:41

Post autor: tavil » 2009-08-12, 17:51

dzięki jędrula za linka - przyda sie !
Natomiast mam pytanie jak zabrać się do wykonania , wymierzenia tego kąta.. i Jeszcze podstawowe pytanie gdzie dostanę masę perłową
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-10-09, 06:08

Jak juz wspomnialem w innym temacie , zrobilem sobie prezent i kupilem ksiazke o Les paulach ... Oprocz zdjec sa dokladne wymiary . Z ta dokladnoscia nie ma co jednak przesadzac bo ogladajac tabele z wymiarami 50 roznych les Pauli z lat 1958-60 mozna odkryc bardzo powazne rozbieznosci ... I tak :
szerokosc gryfu na siodelku wynosi do 42,3 mm do 43,4mm
waga instrumentu waha sie od 3694 gr do 4411 gramow
itd itd
Oczywiscie wiosla te maja kupe lat i wplyw na rozbieznosci maja lata uzytkowania , ekstremalnie roznego przy roznych egzemplarzach .
W razie zapotrzebowania na konkretne wymiary chetnie udziele odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Zdynio
Posty: 8
Rejestracja: 2010-01-11, 22:56
Lokalizacja: Krosno

Post autor: Zdynio » 2010-03-06, 20:29

I ja zgłaszam chęć wykonania swojej kopi les paula. Mam na oku mahoń sapeli lub merbau, rysunki techniczne les paula custom z 56-57r oraz zgrabną frezarkę. Na poczatekl modyfikowałem Defila, teraz kończę Jolane Diamant i celuje w kolejną kopie LP. Na wiosnę planuje ruszyć z tym projektem tego modelu Gibsona. Zenek proszę Cię o wszelkie dane i materiały o Gibsonie LP Custom 54-57 Black BeautyObrazek
Na chwilę obecną zbieram wszelkie informacje na jego temat. A dla wszystkich zafascynowanych budową swojego LP polecam obejrzeć to http://www.youtube.com/watch?v=YoxIUyQqhNc i pozostałe filmiki tego gości. Pokazuję budowę LP 59' krok po kroku. Nie jest to pokaz slajdów tylko video z lektorem!
Powodzenia w projektach panowie[/img]
ODPOWIEDZ