Zastosowanie kości w skrzypcach.

Skrzypce , altówki , wiolonczele , kontrabasy etc.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Zastosowanie kości w skrzypcach.

Post autor: Waldzither9 » 2020-07-14, 10:55

Przeglądając oferty skrzypiec większość ma siodełko (podstawek górny) z hebanu, to taki standard.
Analizując różne historyczne lub lutnicze albo przerabiane skrzypce trafiają się takie z siodełkiem z kości, przy czym te barokowe potrafiły mieć z kości słoniowej, a obecne z (jeśli dobrze zrozumiałem) kości wieloryba lub wołowej, bawolej etc
W instruktarzach na temat wyprawiania kości są podzielone zdania jak to robić, jedne radzą chemicznie wybielać i odtłuszczać, co ponoć likwiduje przez niektórych wyczuwalny zapach i pozwala lepiej wniknąć w suche pory klejowi, inni twierdzą, że wybielona i odtłuszczona kość jest łamliwa i krucha i że powinna być "naturalna", a struny i tak dociskają siodełko i klej nie musi mocno trzymać.
Ja drogą kompromisu 3 dni moczę obrobione siodełko kostne w wodzie utlenionej, a potem spłukuję wodą.
Samo wybrzmiewanie skrzypiec po zmianie siodełka hebanowego na kościane daje rewolucję w dźwiękach wysokich , dobry rezultat w średnich, a dół mniej więcej taki jak był, bardzo zwiększa się głośność i długość dźwięku, choć u mnie dodatkowo może wpływ też miała zamiana podstrunnicy na hebanową.
Zastanawiam się dlaczego kostne siodełka nie są popularniejsze?
Może ten dżwięk jest uznany za mniej ciepły i bardziej krzykliwy i męczący?
Ciekawe czy takie siodełko wymaga zmiany strun na jakieś inne lepiej pasujące?
Domyślam się ,że kostne kołki lub mostek (podstawek dolny) to zły pomysł, choć na portalu sprzedażowym są/były skrzypce z kościanym mostkiem, ale skoro ktoś sprzedaje to może był niezadowolony?
Może są jakieś niuanse co do geometrii, chemii lub doboru strun o których warto wiedzieć?
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Paramonov
Posty: 211
Rejestracja: 2012-09-23, 00:06
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zastosowanie kości w skrzypcach.

Post autor: Paramonov » 2020-07-14, 22:24

Biała kość na końcu podstrunnicy jest brzydka. Lepiej pasuje hebanowy prożek który zaszlifowuje sie razem z podstrunnicą by wyglądało na jednolity element.
Podstawek z kości, nigdy tego nie wiedziałem nie słyszałem. Dla mnie to pomykała, podstawek pływa wraz z drżenie struny. Kość na to jest zbyt sztywna.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Zastosowanie kości w skrzypcach.

Post autor: Waldzither9 » 2020-07-15, 06:36

Podstawka nie słyszałem, ale czytałem opinie, bo w przeszłości były takie eksperymenty. Generalnie łatwo nim uszkodzić płytę skrzypiec w newralgicznym miejscu, zarówno lakier jak i drewno, co czyni rozwiązanie nietrwałym, samo przenoszenie dźwięku podobno zbyt mocne i dźwięku nie można nazwać ciepłym.Sam prożek można gdzieniegdzie spotkać i ma swoich zwolenników, ale masowo nie jest stosowany. Mnie ten dźwięk prożka się podoba, możliwe, że w dobrej klasy skrzypcach lepszy jest heban, a w niższej kategorii czasem kość dobrze wpływa.
Oto jak mniej więcej kościany prożek wpływa na dźwięk https://www.youtube.com/watch?v=3GwzrQ9TOR8
Pozdrawiam Andrzej
ODPOWIEDZ