Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Skrzypce , altówki , wiolonczele , kontrabasy etc.

Moderator: poco

Elektryk
Posty: 12
Rejestracja: 2017-11-19, 05:07

Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: Elektryk » 2017-11-19, 05:11

Witam,
Jako że to mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie :-o
Jetem zainteresowany budową skrzypiec elektrycznych bez pudła rezonansowego. Znam się nieco na stolarce, rzeźbieniu, elektronice, posiadam frezarkę CNC, co prawda o małym polu roboczym no ale coś tam zawsze mógłbym dorobić.
Wymyśliłem sobie że pewne elementy takie jak: naciąg, podbródek, kołki, struny oraz przetwornik bym kupił a podstawę bym wykonał samodzielnie z deski sosnowej np. o grubości 50mm :idea:
Co o tym sądzicie, jest to wykonalne tak aby można było grać sobie w domu na takich skrzypcach ?
Najbardziej mnie interesuje przetwornik jaki by się nadawał do takich skrzypiec - czy moglibyście coś polecić ?
Może ktoś wie gdzie możnaby znaleźć w internecie rysunek z obrysem jakichś skrzypiec mało skomplikowanych ?
narazie to tyle będe informował na bierząco z postępu prac nad skrzypcami.
Skrzypce buduję na prezent dla kogoś kto gra zawodowo i chciałbym zrobić coś wyjątkowego oraz w miarę porządnego.
Od razu mówię że nie mam zamiaru kupować skrzypieć liczy się dla mnie tylko i wyłącznie własna robota.
Marzą mi się skrzypce takie jak na poniższym rysunku :-P
Obrazek
Pozdrawiam
Elektryk amator
popik10

Re: Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: popik10 » 2017-11-19, 09:38

Witam,
Jako że to mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich serdecznie :-o
1 - Proszę dopełnić formalności w odpowiednim dziale. :evil:
2 - Jeśli to ma być porządne to i założenia powinny być adekwatne.
Sosna odpada. Chyba, że jako instrument wprawkowy celem poznania technik i technologii.
Elektryk
Posty: 12
Rejestracja: 2017-11-19, 05:07

Re: Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: Elektryk » 2017-11-19, 11:49

A drewno bukowe lub dębowe by się nadało, dostęp mam do buczyny, dębiny bym musiał szukać ? :(
popik10

Re: Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: popik10 » 2017-11-19, 14:04

Najłatwiej dobrać drewno patrząc na specyfikację innych lutniczych instrumentów.
Elektryk
Posty: 12
Rejestracja: 2017-11-19, 05:07

Re: Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: Elektryk » 2017-11-19, 15:34

Wpadłem tak gdzyż jestem modelarzem hobbystycznie i łoza silników wykonuję z buczyny, jest twarda i spręzysta i tak mi przyszło do głowy że może by się nadała, a pozatym dobrze się ją struga :)
Dębina zaś w moim mniemaniu jest twarda ale trochę mni się nie podoba jej obróbka - nie tak łatwo się struga i rzeźbi :(
Wiem ,będe musiał się podszkolić...
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: PiotrCh » 2017-11-19, 18:26

Zrób z dobrze wysezonowanego jaworu. Podstrunnicę z hebanu. Pokryj jawor olejem duńskim i będzie pięknie.
pozdrowienia
Piotr
Elektryk
Posty: 12
Rejestracja: 2017-11-19, 05:07

Re: Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: Elektryk » 2017-11-19, 20:45

Dzięki za rady, teraz muszę sobie materiał załatwić.
Mam trzy pytania:
1. Macie może jakiś sklep internetowy do polecenia gdzie można kupić takie drewno wysezonowane?
2. Czy jak to skleję żywicą epoksydową L285 to będzie dobrze ?
3. Skąd mogę załatwić plany takich skrzypiec bez pudła rezonansowego ?
Pozdrawiam
Grzesiek
Elektryk
Posty: 12
Rejestracja: 2017-11-19, 05:07

Re: Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: Elektryk » 2017-11-21, 09:20

Dzięki za wszystkie informacje, jak tylko podreperuję budżet zabieram się za zbieranie części i materiałów.
W międzyczasie czytam i zbieram informacje o skrzypcach gdyż nie ukrywam że jestem noga w tej dziedzinie.
Zanim przystąpię do pracy chcę mieć jak najwięcej informacji.
Pozdrawiam
Grzesiek
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: michqq » 2017-11-21, 15:22

Elektryk pisze:Skrzypce buduję na prezent dla kogoś kto gra zawodowo i chciałbym zrobić coś wyjątkowego oraz w miarę porządnego.
W skrzypcach (akustycznych pełnowymiarowych) odległość od prożka do krawędzi płyty rezonansowej to 130mm, dokładnie.
W przypadku skrzypiec elektrycznych krawędzi płyty rezonansowej nie ma, ponieważ i płyty nie ma.
I teraz są dwie szkoły czy dwa sposoby postępowania:
- Jedni wolą aby w skrzypcach elektrycznych była w tym miejscu imitacja krawędzi płyty, ponieważ jest to ważny "punkt nawigacyjny" dla ręki skrzypka, umożliwiający zorientowanie się "gdzie jesteśmy na gryfie" przy graniu w wyższych pozycjach. Robia więc boczną wypustkę.
- Druga szkoła dokładnie odwrotnie, tj. skoro płyty rezonansowej nie ma to dzięki temu nic juz nie przeszkadza lewej ręce grać swobodnie w wysokich pozycjach i wypustki tam nie robią...

Skoro robisz skrzypce dla kogoś, to dobrze byłoby się zorientowac którą wersję on by wolał.
W internecie zobaczysz przykłądy skrzypiec elektrycznych obu rodzajów, zarówno z wystającym "bocznym wypustkiem" jak i bez tego.

Druga sprawa, to zorientuj się jak ten Twój znajomy mocuje podbródek.
Podbródek może byc przykręcony "w osi" skrzypiec, a więc liniowo za strunociągiem, albo z boku na krawędzi pudła.
Konsekwencje sa oczywiste - jeżeli Twój znajomy potrzebuje przykręcić podbródek z boku, to musi mieć do czego.

Trzecia sprawa podobna jest do drugiej sprawy: żeberko, czyli to coś przyczepiane od spodu. Niektórzy skrzypkowie tego nie używają, inni używają i potrzebują mieć, więc zorientuj się czy ma być.
Jest też w skrzypcach elektrycznych i rozwiązanie kompromisowe pomięcy "mieć a nie mieć", żeberko tzw. dziecięce, dostosowane w założeniu do skrzypiec niepełnowymiarowych. Jeżeli skrzypce elektryczne mają mieć wąski dół, to można go zrobić/przedwidzieć pod standardowy rozmiar (szerokość) skrzypiec dziecięcych i zastosowac dziecięce żeberko (heh, żeberko dziecięce, jak to brzmi)

Wyższa skoła jazdy to zrobienie skrzypiec elektrycznych w których żeberko i podbródek nie będą "standardowe dokręcane pochodzące od skrzypiec akustycznych", tylko będą własnym projektem. Zastanów sie czy chcesz iść w tą stronę (i czy już przy pierwszym instrumencie, heh)

W internecie jak popatrzysz znajdziesz przykłady zarówno skrzypiec elektrycznych dostosowanych do dokręcania zwykłych podbródków i żeberek (większość) jak i takich wyposażonych w autorskie niestandardowe żeberko i podbródek.
"Wybór należy do ciebie".

Na koniec jeszcze dopiszę, że gdybym ja się brał za skrzypce elektryczne to chyba nie próbowałbym "dizajnu" w kształcie litery S. Moim zdaniem nie nadaje się na pierwsze podejście do tematu, skrzypce o takim kształcie ponoć dość trudno jest zrobić SZTYWNYMI, niektórzy skrzypkowie donoszą że nieudane skrzypce "S kształtne" wykazują nieprzyjemną tendencję do skręcania się.

Podsumowując, prezent prezentem, ale ja bym na twoim miejscu zorientował się w preferencjach Twojego skrzypka, w tych trzech wyżej wymienionych sprawach: obecność bądź nieobecność bocznej wypustki, rodzaj używanego żeberka lub jego brak, rodzaj uzywanego podbródka.

Pozderawiam.
chciałbym zrobić coś wyjątkowego
Tylko nie przesadź...:
Obrazek

Jak to się nazywa? Klingon stajl?
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Elektryk
Posty: 12
Rejestracja: 2017-11-19, 05:07

Re: Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: Elektryk » 2017-11-21, 16:47

Witam
Naprawdę nie spodziewałem się tak szybkiego odzewu i tak wyczerpujących odpowiedzi - jesteście profesionalistami ;-)
Wracając do tematu to popytałem się trochę tej osoby o jej zapatrywania, pokazałem kilka zdjęć i doszliśmy do wniosku że pasowały by jej takie oto skrzypce:
Obrazek

Narazie w ramach wprawy sobie przygotowałem dwa elementy do takich skrzypiec z drewna lipowego :oops: :
Obrazek

Pozdrawiam
Grzesiek
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: michqq » 2017-11-21, 17:07

Elektryk pisze: doszliśmy do wniosku że pasowały by jej takie oto skrzypce:
Obrazek
Acha,
http://www.instructables.com/id/Electric-Violin/

Na wszelki wypadek spytaj swojego skrzypka/skrzypaczkę o tą boczną wypustkę i o upodobania związane z mocowaniem żeberka.
Te skrzypce z "instructables" mają względnie krótki kawałek spodniej płyty, nie każdemu skrzypkowi to spasuje (w sensie jego upodobań związanych z żeberkiem).

Jeżeli nie chcesz używać kleju lutniczego do wszystkiego, to przynajmniej jako absolutne minimum użyj słabego kleju bazującego na kościach lub żelatynie do przyklejenia podstrunnicy oraz prożka górnego.
Bo te elementy skrzypiec podlegają serwisowaniu i mają być odklejalne, półstałe.
W razie potrzeby korygowania kąta wkleja sie tam taki płaski klinik ( taktak, wiem, prawdziwy lutnik by w życiu tak nie zrobił... ;-) )

( P.S: Fuszerka: Na tym zdjęciu mikrostroik jest założony na niewłaściwą strunę. Osobna sprawa to ta, że jak na jednym końcu strun zostały użyte klucze od gitary lub ukulele to mikrostroiki na drugim końcu strun chyba nie są do niczego potrzebne. )
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
popik10

Re: Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: popik10 » 2017-11-21, 20:14

( P.S: Fuszerka: Na tym zdjęciu mikrostroik jest założony na niewłaściwą strunę. Osobna sprawa to ta, że jak na jednym końcu strun zostały użyte klucze od gitary lub ukulele to mikrostroiki na drugim końcu strun chyba nie są do niczego potrzebne. )
Za to cheba hebanowa podstrunnica
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: michqq » 2017-11-22, 02:31

A tutaj dużo ciekawsze rozwiązanie mocowania dla żeberka:

Obrazek

Hah, nie wiem jak wy ale ja mam ochotę klaskać - i kto jeszcze powie że skrzypce elektryczne nie mogą być lutnicze...

Jak widać tutaj została zastosowana "szkoła" bocznej wypustki dla lewej ręki, sygnalizującej w którym miejscu "powinna" zaczynać sie krawędź pudła rezonansowego.
Jak widać też gdy kto dokładniej popatrzy - instrument jest pięciostrunowy, jest to więc defacto (coraz modniejsza, zwłaszcza w elektrycznych) hybryda skrzypcowo-altówkowa.

(ale to jednak fabryka, zdaje się Yamaha)

Obrazek
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: michqq » 2017-11-22, 04:09

Elektryk pisze: Znam się nieco na stolarce, rzeźbieniu, elektronice, posiadam frezarkę CNC, co prawda o małym polu roboczym no ale coś tam zawsze mógłbym dorobić.
Jak byś miał taką o dużym to już można poszaleć, na przykład i takie skrzypce ludzie rzeźbią:
Obrazek

Obrazek
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Skrzypce elektryczne - DIY budowa

Post autor: michqq » 2017-11-22, 04:38

A tutaj zaś na nowo zdefiniowali termin semi hollow:

Obrazek
;-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
ODPOWIEDZ