Pęknięta główka skrzypiec

Skrzypce , altówki , wiolonczele , kontrabasy etc.

Moderator: poco

Ravn
Posty: 5
Rejestracja: 2016-07-10, 22:47
Lokalizacja: Poznań

Pęknięta główka skrzypiec

Post autor: Ravn » 2016-09-03, 21:41

Witam,
ostatnio znalazłem w domu stare skrzypce, nieużywane już nawet paręnaście lat. Problem z nimi jest jednak taki, że główka jest pęknięta. Co możecie poradzić w takim przypadku? Czym wypełnić?
DSC03156.JPG
DSC03155.JPG.jpg
Pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pęknięta główka skrzypiec

Post autor: poco » 2016-09-06, 17:19

W tym przypadku naprawa powinna być prosta.
Mam jednak pytanie w związku z tą częścią główki (ślimak), bo wygląda , jakby była doklejana, a wewnątrz pęknięcia widać coś na kształt połączenia pióro-wpust.
Ponieważ nie chcę się wymądrzać na temat naprawy skrzypiec, to poczekaj na zdanie kolegów od "smyczków". To jest ich działka i oni najlepiej doradzą.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
violinerpl
Posty: 232
Rejestracja: 2014-01-16, 16:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pęknięta główka skrzypiec

Post autor: violinerpl » 2016-09-10, 18:51

Ja bym skleił to zwykłym klejem Titebond Original Wood Glue. On klei na amen. Nie ma potrzeby wg mnie klejenia tego kostnym bo nie zamierzasz przecież rozklejać tego w przyszłości, jak ma potencjalnie to miejsce w sklejaniu poszczególnych elementów skrzypiec. Tylko pomyśl o odpowiednim ścisku, zrób jakieś kształtki z drewna i próbuj ścisnąć na sucho, dopiero jak przekonasz się, że ściska dokładnie i co najważniejsze NIE PRZESUWA SIĘ, to wtedy dopiero możesz kleić. To istotne, bo ciężko bez odpowiednich kształtek chwycić ślimaka.
ODPOWIEDZ