Strojenie dek skrzypcowych

Skrzypce , altówki , wiolonczele , kontrabasy etc.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: Pełta » 2016-07-29, 10:27

PiotrCh pisze:No właśnie - coś z naszym tokiem rozumowania jest nie po drodze:) Raz piszesz o wiedzy tajemnej i strzeżonej pod groźbą wykluczenia, raz o technice opisanej w książce - pora się zdecydować ;) Technika zazwyczaj jest prosta i przejrzysta bo inaczej byłaby wyparta prostszą i równie efektywną - to naturalny kierunek rozwoju. Sztuka tkwi w wyczuciu tematu i doświadczeniu i żaden lutnik tego nie opisze, bo nie ma na to algorytmu - trzeba swoje wypracować ciężką pracą i zbiera doświadczenie.
Piotr,o żadnej wiedzy ,,tajemnej,, nie pisałem a o wiedzy,a dostęp do ,,pewnej,, wiedzy maja nieliczni...
...jak by Ci to powiedzieć...są pewne środowiska,grupy społeczne,które pilnują swoich spraw,interesów...są to tematy tabu,a technika/technologia nie są proste jak piszesz.
No,a dofinansowanie dóbr kultury ze środków unijnych odbierane jako przejęcie tychże to fikcja,jak też istnienie lóż wolnomularskich/masońskich w kraju to też mitomania i herezja...jasne 8-)
sorry,za mały off-top ;-)
Klucz Levisa...
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: PiotrCh » 2016-07-29, 10:39

Etam:) To nie jest ukrywana wiedza. Skrzypce po prostu zrobić jest trudno i nie każdy je wykona. To nie kwestia ukrywanej teorii a osiągnięcia umiejętności precyzyjnego procesu. Jak opisać słowami technikę precyzyjnej obróbki drewna? Są w Polsce szkoły, które kształcą, są profesorowie nawet (ewenement), którzy aby dotykać "nauki" - badają mechanikę instrumentu. Czy oni używają innych równań niż podał Euler czy Lagrange? Czy FFT jest inna dla sygnału zebranego z deki skrzypcowej czy z dźwigara mostowego? Wszystko jest dawno powiedziane i wyłożone. Trudność polega na tym by to zastosować:) Bo trzeba precyzji, techniki, cierpliwości, czasu... a pieniądze potrzebne na rachunki same nie skapną. A zabawy masonów to mnie tyle interesują co temperatura na Księżycu;) Zapłać Panom Kowalskim za pół roku pracy - a zrobią takiego stradivariusa - że w ślepych testach ludzie palce sobie odgryzą...
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: Pełta » 2016-07-29, 12:05

Jasne,życzę wystarczającej ilości dudków z lutnictwa na pokrycie wszystkich opłat i potrzeb.Bynajmniej,nie chciałem Cię niczym zainteresować.
Kapitan zszedł z okrętu,sprawa zakończona.
MS
Klucz Levisa...
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: poco » 2020-01-16, 00:58

Przywołać chciałem temat , a to z powodu znalezienia tutoriala związanego ze strojeniem płyty górnej skrzypiec. Mnie to wiele nie mówi, ale koledzy od smyczkó0w będą wiedzieli o co chodzi. Być może jest to znane, ale akurat na forum chyba nie było prezentowane.
https://www.youtube.com/watch?v=f6kCD4XtaZ4
Tak na marginesie, to facet ma szkołę stricte skrzypcową opartą na starych technikach. Tak mnie się wydaje, kiedy obserwowałem sposób oznaczania głębokości skrawania przy wykonaniu topu i tyłu. Ciekawe są jego wszystkie tutoriale na temat budowy skrzypiec.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
ODPOWIEDZ