Strojenie dek skrzypcowych

Skrzypce , altówki , wiolonczele , kontrabasy etc.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: Pełta » 2016-07-26, 15:25

Witam,temat niebywale ciekawy,intrygujący i ciężki do ugryzienia...
Dla amatora lutnictwa,nie mającego wcześniej żadnych podstaw akustyki,muzyki,etc. bardzo trudny do przeskoczenia.Logika podpowiada,że dawni mistrzowie wcale nie posiadali żadnej tajemnicy,która miałaby dawać te znakomite walory dźwiękowe instrumentów,natomiast posiadali ogromną wiedzę na temat wcześniej wspomnianych praw,min.prawa zedźwięków!.
,,Rezonacja,jako wynik synchronizacji ciał sprężystych i masy powietrza,nie tylko dla systemu instrumentów smyczkowych,lecz i dla wszystkich innych instrumentów muzycznych,jest potęgą,siłą,światłem...Poznawszy wartości rezonacji,możemy śmiało orzec,że dźwięk lichy różni się od pięknego tylko stopniem wibracji,,
...,,mając już wyżłobione deki systemem warstwicowym,należy je nastroić akordowo według prawa zadźwięków,a przede wszystkim zrobić otwory odgłosowe-efy w dece wierzchniej...,,
To tylko wyrwane z kontekstu kilka zdań z literatury tematu,książki przedwojennej...
Miałbym wielką prośbę,aby odezwał się nasz młody kolega Bartek529,mam nadzieję że jest i tworzy nadal :-P ,choć ostatnia aktywność w tamtym roku.Jego ostatni instrument tu pokazany prezentował się b.dobrze,jednak...właśnie,prezentował się...a mnie interesuje jak Bartek radził sobie ze strojeniem dek,może by coś podpowiedział,doradził,czy to technicznie jest do przełknięcia dla amatora...nie chciałbym tworzyć skrzypiec mebelków :-),listów do szuflady,a instrumenty,którymi zainteresuję prawdziwych muzyków i kolekcjonerów...
Bartek529-odezwij się!
Zapraszam oczywiście wszystkich,którzy chętnie podzielili by się wiedzą w tym temacie.
Mariusz
Klucz Levisa...
Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: Pełta » 2016-07-27, 08:52

Pełta pisze:Witam,temat niebywale ciekawy,intrygujący i ciężki do ugryzienia...
Dla amatora lutnictwa,nie mającego wcześniej żadnych podstaw akustyki,muzyki,etc. bardzo trudny do przeskoczenia.Logika podpowiada,że dawni mistrzowie wcale nie posiadali żadnej tajemnicy,która miałaby dawać te znakomite walory dźwiękowe instrumentów,natomiast posiadali ogromną wiedzę na temat wcześniej wspomnianych praw,min.prawa zedźwięków!.
,,Rezonacja,jako wynik synchronizacji ciał sprężystych i masy powietrza,nie tylko dla systemu instrumentów smyczkowych,lecz i dla wszystkich innych instrumentów muzycznych,jest potęgą,siłą,światłem...Poznawszy wartości rezonacji,możemy śmiało orzec,że dźwięk lichy różni się od pięknego tylko stopniem wibracji,,
...,,mając już wyżłobione deki systemem warstwicowym,należy je nastroić akordowo według prawa zadźwięków,a przede wszystkim zrobić otwory odgłosowe-efy w dece wierzchniej...,,
To tylko wyrwane z kontekstu kilka zdań z literatury tematu,książki przedwojennej...
Miałbym wielką prośbę,aby odezwał się nasz młody kolega Bartek529,mam nadzieję że jest i tworzy nadal :-P ,choć ostatnia aktywność w tamtym roku.Jego ostatni instrument tu pokazany prezentował się b.dobrze,jednak...właśnie,prezentował się...a mnie interesuje jak Bartek radził sobie ze strojeniem dek,może by coś podpowiedział,doradził,czy to technicznie jest do przełknięcia dla amatora...nie chciałbym tworzyć skrzypiec mebelków :-),listów do szuflady,a instrumenty,którymi zainteresuję prawdziwych muzyków i kolekcjonerów...
Bartek529-odezwij się!
Zapraszam oczywiście wszystkich,którzy chętnie podzielili by się wiedzą w tym temacie.
Mariusz
...jeszcze chciałbym dopytać jeśli wolno,i tu prośba do naszych forumowych lutników.A mianowicie: jak sprawdzają tonację powietrza w korpusie instrumentów (skrzypce),oraz rezonację,żeby w następstwie zastosować odpowiednią wysokość boczków?
To takie podstawowe elementy lutniczego fachu,bez których wiadomo,że zbudowane skrzypce to loteria.
Wiedza,wiedza i jeszcze raz wiedza.
Mariusz
Klucz Levisa...
popik10

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: popik10 » 2016-07-27, 10:02

I to jest właśnie ta wiedza tajemna która nikt nie chce się dzielić :-(
Można stroić płytę za pomocą generatora częstotliwości, i wiem że się tak robi, nie znam zasady ale niektórzy lutnicy stosują taka metodę. Wiem że odpowiednie programy są dostępne nawet w internecie.
Choćby taki http://www.download.net.pl/5763/Test-Tone-Generator/
I strojenia na słuch, bądź tuner.
Jak to opisuje Pan w tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=rsr5xfWV2dk
Nie mam pojęcia jak stroi się smyki, ale to chyba najtrudniejsze do poprawnego wykonania instrumenty.
Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: Pełta » 2016-07-27, 16:30

popik10 pisze:I to jest właśnie ta wiedza tajemna która nikt nie chce się dzielić :-(
Można stroić płytę za pomocą generatora częstotliwości, i wiem że się tak robi, nie znam zasady ale niektórzy lutnicy stosują taka metodę. Wiem że odpowiednie programy są dostępne nawet w internecie.
Choćby taki http://www.download.net.pl/5763/Test-Tone-Generator/
I strojenia na słuch, bądź tuner.
Jak to opisuje Pan w tym filmiku https://www.youtube.com/watch?v=rsr5xfWV2dk
Nie mam pojęcia jak stroi się smyki, ale to chyba najtrudniejsze do poprawnego wykonania instrumenty.
Tak właśnie popik10 ostatnio myślałem,że pewnie jakieś programy są...do mnie chyba jednak nie przemawiają.
Zaczynając temat...przyznaję pisałem trochę prowokująco ;-) ,licząc na odzew naszych lutników,może jeszcze coś napiszą.
Książki Kamińskiego i Świrka nie posiadam,więc nie wiem czy o tym pisali i w jakim stopniu.Ja zdobyłem i posiadam w miarę szczegółowy opis strojenia dek,jak i sprawdzania tonacji i rezonacji korpusu(literatura przedwojenna naszego autora) i chyba spróbuję zrobić to poprzez opukiwanie dek,a do ustawienia tonacji/rezonacji wykorzystam widełkowy stroik chromatyczny,może kiedyś cały proces tu opiszę...
O,a póki co warto sobie poczytać,poniekąd tematy powiązane http://forumakad.pl/archiwum/2002/03/ar ... _bycia.htm
i może jeszcze to? https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q= ... MG2vVEvRfg
Klucz Levisa...
Awatar użytkownika
ovation
Posty: 113
Rejestracja: 2010-05-21, 16:29
Kontakt:

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: ovation » 2016-07-27, 19:19

Obydwa przywołane artykuły to herezja i mitomania, prawda jest bardzo przyziemna i prosta, wystarczy precyzja i doświadczenie. Nie ma po co tworzyć mity i legendy do zgoła prostej sprawy jaką jest budowanie instrumentów.
Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: Pełta » 2016-07-27, 19:50

ovation pisze:Obydwa przywołane artykuły to herezja i mitomania, prawda jest bardzo przyziemna i prosta, wystarczy precyzja i doświadczenie. Nie ma po co tworzyć mity i legendy do zgoła prostej sprawy jaką jest budowanie instrumentów.
Ha,ha...jasne,przywołane artykuły to może i mitomania-kropka.
A teraz ta prawda w temacie kolego,która jest taka przyziemna i prosta(wszystko jest proste,jak się wie)czyli jaka,proszę więc nam trochę napisać hę? :mrgreen:
Klucz Levisa...
Awatar użytkownika
ovation
Posty: 113
Rejestracja: 2010-05-21, 16:29
Kontakt:

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: ovation » 2016-07-27, 20:11

Już napisałem kolego, oprócz precyzji i doświadczenia konieczne są dobry materiał (sezonowany odpowiednio, rezonansowy świerk i jawor), dobre modele(np. Stradivariego, Guarneriego czy Amatich) i najlepsze narzędzia, czyli wszystko do zdobycia lub wypracowania. A zapomniałbym, dobrego Mistrza i z tym może być kłopot ;-)
Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: Pełta » 2016-07-27, 21:00

ovation pisze:Już napisałem kolego, oprócz precyzji i doświadczenia konieczne są dobry materiał (sezonowany odpowiednio, rezonansowy świerk i jawor), dobre modele(np. Stradivariego, Guarneriego czy Amatich) i najlepsze narzędzia, czyli wszystko do zdobycia lub wypracowania. A zapomniałbym, dobrego Mistrza i z tym może być kłopot ;-)
Eee,toto :lol: ,że tam blabla drewno sezonowane,narzędzia,modele,etc,itp to ja wiem doskonale...a jeśli chodzi o Mistrza,to obecnie chyba takowego u nas(w Polsce)nie ma,raczej powiedziałbym jest kilku dobrych lutników.A najwięcej to kopistów :-) ,no ja też nim będę,a wiesz...moim marzeniem jest stworzyć swój własny model ;-) .
Ale trochę Szefunciu mnie zawiodłeś,wiesz...właśnie mi tu trochę mydlisz oczęta,nie napisałeś jak w temacie nic na temat strojenia dek,tonacji/rezonacji korpusu,sam wiesz jak ważna jest pojemność pudła rezonansowego...To co powyżej napisałeś,nijak ma się do strojenia,raczej wymieniłeś podstawowe materiały i narzędzia.Ok.poczekamy może inny kolega coś napisze.
Pozdrawiam i bez urazy.
Mariusz
Klucz Levisa...
Awatar użytkownika
ovation
Posty: 113
Rejestracja: 2010-05-21, 16:29
Kontakt:

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: ovation » 2016-07-27, 21:31

Szefunciu ??? skoro wszystko wiesz, to poco pytasz i tak będziesz najlepszy. A tak na marginesie Bartoszek, Bobak wygrali konkurs Wieniawskiego.... nie są Mistrzami? Mimo wszytko życzę żebyś choć raz w życiu wykonał przynajmniej poprawny instrument.
Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: Pełta » 2016-07-27, 21:49

Ok.w porządku,dziękuję za życzenia,również Tobie życzę wielu sukcesów i optymizmu w tej ciężkiej pracy.Najlepszego.
MS
Klucz Levisa...
popik10

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: popik10 » 2016-07-28, 09:16

Panowie
Spokojnie, to niczego nie wnosi.
Ovation, może opiszesz z grubsza jak Ty to robisz?
Wiadomo, że grubość w odpowiednich miejscach płyty i jej kształt maja kluczowe znaczenie dla dźwięku. Zdradź choć rąbek tajemnicy :-)
Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: Pełta » 2016-07-28, 15:11

Piotr...muszę to napisać,jeżeli ,,puści farbę,, a jest zrzeszony...nie sprzeda już ani jednego instrumentu...
Klucz Levisa...
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: PiotrCh » 2016-07-29, 08:15

Kamienia filozoficznego ktoś tu chyba szuka;) Co jest silniejszym czynnikiem wpływającym na wybrzmiewanie - setka milimetra na grubości deki czy jakoś materiału? Czy te grubości zmienia się względem modelu o setki milimetrów z uwagi na różny materiał (strojenie) i jest na to metoda??? Przecież to brzmi jak jakaś alchemia. Można sobie skonstruować aparaturę i oglądać widmo częstotliwości pukając wzbudnikami itp itd - i żadne setki milimetra nie będą miały kluczowego znaczenia bo rozrzut wyników i tak będzie duży i będzie zależał od miejsca i siły puknięcia, od warunków brzegowych podparcia deki, o jakim strojeniu tu mowa... Można sobie co najwyżej sprawdzić czy wybrać najlepszy kawałek drewna z kupki a potem pukać i oceniać na słuch czy ładnie czy nie. A grubości z pewnością przyjmuje się względem izolinii, które opisują jakiś model (o których Ovation pisze). Potem zrobić wszystko zgodnie ze sztuką i ustawić instrument gotowy i polakierowany (prożek, podstawek, dusza) i tu nie ma tajemnej wiedzy, której strzegą lutnicy tylko zapewne wyczucie i doświadczenie. Jak mają to opisać w kilku zdaniach????

Do mistrzostwa lutnicy dochodzą poprzez doświadczenie (ciężka praca), wyczucie (talent), umiejętność przewidywania (trzymanie się zdobytej wiedzy) - a nie przez wiedzę tajemną:)

Dla mnie Ovation zamknął temat w kilku prostych stwierdzeniach i właśnie zdradził tę tajemnicę, tylko ona się nie może podoba komuś, kto szuka czarów, a nie prawdziwej odpowiedzi.

Fajne artykuły o magii rezonansu;)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: Pełta » 2016-07-29, 09:14

PiotrCh pisze:Kamienia filozoficznego ktoś tu chyba szuka;) Co jest silniejszym czynnikiem wpływającym na wybrzmiewanie - setka milimetra na grubości deki czy jakoś materiału? Czy te grubości zmienia się względem modelu o setki milimetrów z uwagi na różny materiał (strojenie) i jest na to metoda??? Przecież to brzmi jak jakaś alchemia. Można sobie skonstruować aparaturę i oglądać widmo częstotliwości pukając wzbudnikami itp itd - i żadne setki milimetra nie będą miały kluczowego znaczenia bo rozrzut wyników i tak będzie duży i będzie zależał od miejsca i siły puknięcia, od warunków brzegowych podparcia deki, o jakim strojeniu tu mowa... Można sobie co najwyżej sprawdzić czy wybrać najlepszy kawałek drewna z kupki a potem pukać i oceniać na słuch czy ładnie czy nie. A grubości z pewnością przyjmuje się względem izolinii, które opisują jakiś model (o których Ovation pisze). Potem zrobić wszystko zgodnie ze sztuką i ustawić instrument gotowy i polakierowany (prożek, podstawek, dusza) i tu nie ma tajemnej wiedzy, której strzegą lutnicy tylko zapewne wyczucie i doświadczenie. Jak mają to opisać w kilku zdaniach????

Do mistrzostwa lutnicy dochodzą poprzez doświadczenie (ciężka praca), wyczucie (talent), umiejętność przewidywania (trzymanie się zdobytej wiedzy) - a nie przez wiedzę tajemną:)

Dla mnie Ovation zamknął temat w kilku prostych stwierdzeniach i właśnie zdradził tę tajemnicę, tylko ona się nie może podoba komuś, kto szuka czarów, a nie prawdziwej odpowiedzi.

Fajne artykuły o magii rezonansu;)
Hmm,ok.nie wiem, może jak mam jakąś inną świadomość rozumowania...dziś wieczorkiem postaram się wklepać tą alchemię dokładnie kropka w kropkę tak jak to opisano w technologi lutniczej z 1934r,chyba nic z zasad budowy od tamtego czasu się nie zmieniło? :-D ,a sprawa nie jest tak prosta jak by się co niektórym wydawało... zawodowi lutnicy o tym wiedzą, bez tych podstaw jak już wspominałem efekt końcowy to loteria,oczywiście instrument będzie ,,brzmiał,, co do używalności to jednak na poziomie uczniowskim,takie jest moje zdanie.
Myślę,że wspomniana książka jest jeszcze do przejrzenia w kilku bibliotekach w kraju(co też ja zrobiłem i zaopatrzyłem się w skan)więc żadnej tajemnicy nie ujawniam :-D
tymczasem
MS
Klucz Levisa...
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Strojenie dek skrzypcowych

Post autor: PiotrCh » 2016-07-29, 09:24

No właśnie - coś z naszym tokiem rozumowania jest nie po drodze:) Raz piszesz o wiedzy tajemnej i strzeżonej pod groźbą wykluczenia, raz o technice opisanej w książce - pora się zdecydować ;) Technika zazwyczaj jest prosta i przejrzysta bo inaczej byłaby wyparta prostszą i równie efektywną - to naturalny kierunek rozwoju. Sztuka tkwi w wyczuciu tematu i doświadczeniu i żaden lutnik tego nie opisze, bo nie ma na to algorytmu - trzeba swoje wypracować ciężką pracą i zbiera doświadczenie.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ