Dla kogo to forum?

Tutaj czekamy na waszą inicjatywę...To co powinno być a niema , to co jest a nie powinno być etc.

Moderator: poco

wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2012-08-26, 13:57

OlseNN pisze:Moim zdaniem, dokładanie kolejnych kategorii to nie jest najlepszy pomysł. Im mniej, tym lepiej (w granicach rozsądku). A dlaczego? Otóż wyobraźmy sobie sytuację, że mamy dwie kategorie: "gryfy" i "korpusy", a ktoś chce się dowiedzieć czegoś na temat innowacyjnej metody łączenia gryfu z korpusem. I co wtedy? Już w tej chwili kategorii jest na tyle dużo, że przy w miarę rozwoju dyskusji w zasadzie dany wątek należałoby podzielić i przenieść - tylko że nie zawsze da się to zrobić bez uszczerbku dla spójności wątku. Także IMHO nie tędy droga.
Ale to był tylko taki przykład z tym podziałem ,może być zupełnie inny .
pozdrawiam
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-08-26, 18:56

Sylwku. Masz rację, ale spróbuj wyprostować to, co już napisane zostało. Należało by wykonać inwentaryzację tematów i postów , dokonać zmiany nazewnictwa tak, aby przekierowanie do konkretnego następowało niejako z automatu, a jeszcze lepiej nadać im numer wg jakiegoś klucza, który powinien być najpierw. Może potworzyć podgrupy w ramach jednego tematu. To nie będzie łatwa sprawa. Aż się boję. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2012-08-26, 20:07

Co masz na myśli pisząc o "nadaniu numeru"? To technicznie trudne, bo silnik forum ma swoje ograniczenia. Najważniejsze tematy zawsze można przykleić.

Chyba wystarczy wyegzekwować precyzyjne tytułowanie tematów.

Jest niedziela, nie dłubię przy gitarze, ale tak sobie myślę, że propozycja znaczników w tematach, jeśli mądrze ustalić katalog takich słów kluczowych - może pomóc. Przykładowo - jeśli (a się uczepiłem, ale to najprostszy z przykładów) w różnych działach mamy tematy ze znacznikiem [gryf] To wyszukiwarka pokazuje oczywiście wszystkie posty, które zawierają to słowo ale od razu widać też konkretne tematy. Domyślam się, że wynik po wpisaniu słowa "gryf" wyglądał by tak:

- pierwsza gitara shopiKa (temat z galerii)
- nowa seria basów Zenka Spawacza (temat galerii)
- [gryf] złamana główka gryfu - czy da się naprawić? (z działu wykonanie i techniki)
- nowe cudo Ryszarda ( temat z galerii tam wspomina się o gryfie z klonu na przykład więc wyszukiwarka pokazała)
- [gryf] bolt-on czy set-in w moim projekcie? (temat z działu plany i projekty)
- [podstrunnica] czy malować podstrunnicę w gryfie z jednego kawałka?

Zobaczcie jak łatwo by było spośród takich wyników wyszukać konkretnie nas interesujące tematy.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-08-27, 02:59

Oczywiście słowo "nadanie numeru" jest tożsame z np. Znacznikiem. Chodziło mi o takie indeksowanie, które doprowadzi do odpowiedzi. Warunek, że ten indeks kierunkowy powinien być nadany przy zakładaniu tematu. Teraz to może nie wypalić, bo a/ nie ma takiej indeksacji poza podziałem na działy i podrozdziały, b/ słowa kluczowe występują w wielu różnych tematach i stąd należało by prześledzić wszystkie, a to samo dzieje się teraz, c/ nastąpi takie poszatkowanie działów, że strona tytułowa forum będzie jak książka życzeń i zażaleń.
Ja się zgadzam, że najwygodniej było by wprowadzić katalog słów kluczowych, ale kto zagwarantuje, że to słowo kluczowe nie zostanie użyte w innej konfiguracji w temacie o drewnianych karabinach i tam zostanie dokonane przekierowanie?
Myślę, że sprawę może ułatwić to, co napisał shopik, a mianowicie precyzyjne tytułowanie tematu plus umieszczenie go we właściwej działce tematycznej.
To co jest teraz przedmiotem rozważań, to już swojego rodzaju rozlane mleko, a propozycje dotyczące zmian niejako konsekwencją wzrostu zainteresowania, specjalizacji w szukaniu odpowiedzi itd, itd. To wszystko racja, ale szufladkowanie to rodzaj kagańca, który wyklucza spontan jaki musi być udziałem każdego forum. Ponadto to o czym rozmawiamy, to dla mnie nie są puzzle gdzie element musi być w ściśle określonym miejscu, a raczej lego. Dlatego m.in jest trudność w zdefiniowaniu wszystkiego, co mogło by ułatwić życie każdemu. Potrzeby i sposób widzenia tego samego tematu są różne dla każdego z nas. Po co daleko szukać. Wystarczy uruchomić wyszukiwarkę w necie i też dostaniemy odpowiedzi zawierające słowo kluczowe w takich miejscach, że nawet byśmy nie pomyśleli.
Na tym etapie nie widzę za bardzo potrzeby majstrowania w forum. Dotychczas kto potrzebował znaleźć odpowiedź na pytanie, to ją znalazł sam lub z nasza pomocą. A to, że trzeba szukać i są szczątkowe informacje na określony temat w różnych działach , to tego niestety nie da się wyeliminować. Serfowanie po forum skutecznie pełni dodatkowa funkcję edukacyjną.
Powiadam Wam, szukajcie , a znajdziecie! :mrgreen:
Takie jest moje osobiste zdanie, z którym się całkowicie zgadzam. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Wsłuchiwać sie w głosy forumowiczów należy, rozważać racje za, a nawet przeciw, ulepszać to co jest możliwe, ale znowu jest bariera techniczna związana z tym co powoduje , że forum jest takie jakie jest, bo inne po prostu za takie pieniądze być nie może. Czy da się więcej? Czy jest taka wyraźna potrzeba? Odp. tak, da się. Nie widzę i szkoda tracić czas, bo jeszcze się taki nie urodził, żeby każdemu dogodził
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2012-08-27, 09:14

poco pisze:A to, że trzeba szukać i są szczątkowe informacje na określony temat w różnych działach , to tego niestety nie da się wyeliminować. Serfowanie po forum skutecznie pełni dodatkowa funkcję edukacyjną.
A to jest kwestia, o której zapomniałem, a która ma kapitalne znaczenie. Sam niejednokrotnie przy poszukiwaniach natrafiłem na coś co przydało się później.

Jeszcze tylko ostatnie wyjaśnienie, co do mojego pomysłu. (nie chciałbym, żeby to co piszę było potraktowane jako nachalne ratowanie świata na siłę - po prostu chwilowo wymuszona jest przerwa w działaniu i sobie tak luźno kombinuję):

Wdrożenie mojego pomysłu nie wymagało by zmian w podziale działów na forum, ani ingerencji / moderacji istniejących działów/temtów. Wystarczy, że nowe tematy były by zakładane zgodnie z jakimś kanonem.

Jednak, tak jak mówi zawsze mój Tato: Trzeba sobie zawsze postawić bardzo ważne pytanie: Po co? :-)
inf-el
Posty: 9
Rejestracja: 2012-01-15, 12:17
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: inf-el » 2012-08-27, 14:07

Też popieram taki szczegółowszy podział, ale większość adminów nigdy nie widziała potrzeby.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-08-27, 16:27

Szopiku, w ten sposób będziesz korzystał z uporządkowanej wiedzy od momentu zadziałania takiego nazwijmy to klucza. A co z już istniejącymi zasobami? Czy gra warta świeczki i rzeczywiście ułatwi korzystanie ?
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2012-08-27, 22:35

Nie wiem, czy ułatwi. Taki pomysł zadziałał na innym forum. Czy tutaj? Tutaj jest bardzo duża rozmaitość. Na pewno nie jest wykonalne, by zmoderować stare wpisy. Wdrożenie takiego systemu jest bardzo naturalne. Nie spowoduje chyba bałaganu - bo nadal trzeba umieszczać tematy w odpowiednim dziale. W silniku forum też nic się nie grzebie. Ale podkreślam, że nie zamierzam robić rewolucji - bo takowe nigdy nie wychodzą na dobre. Nie mam też więcej argumentów na obronę pomysłu :-) Na razie pomysł został rzucony, bo kwestia wyszukiwania pojawiła się w tym wątku. Jak ktoś kiedyś go podejmie (bo na razie tylko kilka osób dyskutuje) to dobrze. Jeśli nie - też się nie obrażę, tym bardziej, że... jutro składam wstępnie moją pierwszą gitarę i to będzie prawdopodobnie powód do zmartwień :-)
ODPOWIEDZ