"Forum już ledwo zipie"

Tutaj czekamy na waszą inicjatywę...To co powinno być a niema , to co jest a nie powinno być etc.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
jakze
Posty: 147
Rejestracja: 2020-06-21, 15:02

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: jakze » 2020-06-27, 21:01

Przeczytałem ten wątek i muszę przyznać, że jestem zdumiony nieuzasadnionym malkontenctwem i pesymizmem co niektórych. Ja jako kompletny "lajkonik" lutniczy znalazłem tutaj sporo interesujących mnie rzeczy i podejrzewam, że nie jestem w tym odosobniony, bo każdego dnia ktoś znajdzie tutaj coś dla siebie.
Jeśli miałbym coś doradzić, a administratorzy i moderatorzy chcieli by poznać opinie kompletnego dyletanta lutniczego który chce się czegoś nauczyć to:
1.uważam, że na forum powinna być oddzielona część merytoryczna twarda od tej która jest dyskusyjna i ma znamiona czyjejś subiektywnej opinii. Tak to wygląda na najlepszym forum w którym kiedykolwiek uczestniczyłem: https://ubuntu.pl/
2. mała aktywność userów na forum tego typu jest czymś normalnym i nawet pożądanym, bo porady ludzi bez wiedzy i doświadczenia są nic nie warte, a większość użytkowników nie ma ani jednego ani drugiego.

Ps. Proponuję założyć dział na forum "Lutnictwo, a biznes" - na pewno zainteresuje tę grupę użytkowników lutników która podchodzi do tematu poważnie i ma ambicje by lutnictwo było ich zawodem a nie tylko hobby. Mam już nawet pierwszy film instruktażowy dla lutników biznesmenów Robert Godin opowiada jak z małej fabryczki zrobił globalny biznes:
[youtube]https://youtu.be/5pT5i1Fm3kw[/youtube]

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: PiotrCh » 2020-06-27, 21:21

jakze pisze:
2020-06-27, 21:01
Przeczytałem ten wątek i muszę przyznać, że jestem zdumiony nieuzasadnionym malkontenctwem i pesymizmem co niektórych. Ja jako kompletny "lajkonik" lutniczy znalazłem tutaj sporo interesujących mnie rzeczy i podejrzewam, że nie jestem w tym odosobniony, bo każdego dnia ktoś znajdzie tutaj coś dla siebie.
Jako autor tego wątku (malkontent i pesymista :D) przyznaję racje Koledze, ale też nigdzie nie podważałem wartości merytorycznej zawartej w archiwalnych postach naszego forum. Mój apel raczej dotyczył aktywności użytkowników. Bez aktywności forum obumrze i zamieni się w suche repozytorium (dopóki z serwerów nie zdejmą). Myślę, że czasem trzeba sobie o tym przypomnieć, żeby iść dalej:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Czyzol12
Posty: 50
Rejestracja: 2020-06-28, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: Czyzol12 » 2020-06-30, 10:28

Cześć;
Piszę do Was koledzy (bo chyba tak moge Was nazywać), jako świeżak, bo trzy dni tutaj jestem. Po przeczytaniu tego wątku nasunęło mi się kilka myśli, które wypunktuję - aby było przejrzyście:

- Nazwa forum. Trafiłem do Was po wpsianiu w google "defil oppinie", mniej wiecej tak. Czy nazwa "forum lutnicze" mnie odstraszyło? nie. Czy czuję się jak amator w świecie profesjonalistów - tak. Czy jest tak przez nazwę? ABSOLUTNIE NIE. Forum lutnicze to w moim mniemaniu nazwa, która bardzo dobrze oddaje to, co czytam na tym forum. Jest tutaj wszystko, czego potrzebujesz. Chyba każdy znajdzie tu coś dla siebie, ale czy to powód do zmiany nazwy na "amatorskie"? Czego się obawiacie (my)? Że ktoś nie weźmie Was (nas) na poważnie, albo w drugą stronę - zbyt poważnie? Przeczytałem kilka postów i już wiedziałem, że panuje tu normalna, swojska atmosfera, ludzie chcą pomagać, a nie jak np. Elektrodzie. Szukaj /było i temat do zamknięcia.

- Obrazki. Mam 25 lat, chowany na tekście i obrazkach. Ludzie młodsi od emnie to już tylko obrazki. Nie lekceważcie proszę Instargrama i Facebooka. Dobrze prowadzony fanpejdż potrafi przyciągnąć tłumy. Przykład z dzisiaj - poakazywałem koleżance w pracy lutnię przez kogoś z forum wykonaną. Szukałem jej chyba z 5 minut, ale jak ją wykopałem, to jaka radość. Dużo łatwiej jest, gdy zdjęcie (które jest reklamą i wynikiem pracy nijako) od razu jest na wierzchu. Tym wygrywamy ! Wrzućcie ukulele na stronie, napiszcie, że da się takie coś zrobić samemu. Tłumy będą tu walić, łącze Wam strzeli :P Ludzie chcą i będą majsterkować, trzeba im dać tylko możliwość i zachęcić ich do tego.

- Komentowanie pracy kolegów. Tak zwany pozytywny feedback. Mało kto jest tego nauczony, szczególnie u nas. U nas ta sztuka leży i kwiczy. Dowiesz się szybko, że źle coś wykonałeś, ale komplementu nie usłyszysz. Trzeba być motorem, który nas i kolegów napędzi. Bez tego nikomu nie będzie sie chciało i jak piszecie w tytule: forum umrze.

- to nieszczęsne witanie się na forum. Dla mnie osobiście trochę przerost formy nad treścią. Napisać post "cześć", żeby potem napisać post, że potrzebuejsz coś tam. Do Waszej dyskusji, bo jednak ja jestem zbyt młody i dla mnie takie formy już są po prostu przeżytkiem. To co mogę napsiać na pewno: tylko dlatego, że jestem z natury dosyć dociekliwy i czytam instrukcje, to odnalzałem informację, że trzeba się przywitać. Większość ludzi nawet tej informacji nie dostrzeże, pójdzie dalej, przeklika. Moim zdaniem to właśnie tego typu akcje są "negatywne".

Off-top. W wolnym czasie jestem w zarządzie klubu kajakowego. Na 30 osób, aktywnych jest max 10. Czy z tego pwoodu zamykam klub? Nie. Większość ludzi bierze i nic nie daje. Tak jest i będzie ;)

Życzę Wam miłego dnia
Tomek
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: PiotrCh » 2020-06-30, 16:40

Dziękuję za rozsądny głos:)
Ja mam na bieżąco styczność z ludźmi, którzy rodzili się jak szedłem na seans Matrixa czyli tak jak wczoraj :D :D I wiem o czym mówisz:) Szybkość i łatwość w zdobyciu informacji sprawia, że cierpi na tym wiedza. Łatwość ciągnie w przeciwną stronę jak pracowitość i wytrwałość itp itd. Czasy się zmieniają, a ludzie chcą śpiewać przy ognisku i patrzeć głęboko w oczy dziewczynom w swetrach ;) Tak trzymać! :D Gitary się same nie robią, wymaga to dużej zawziętości od twórcy. A jednym z elementów/wyróżników formy dzielenia się wiedzą i doświadczeniem jest właśnie forum. Na forum się rozmawia, nie dokucza sobie:) Co nie znaczy, że nie warto się pościerać czasem ze sobą bo w dyskusji rodzi się koncept/myśl/pomysł. To, że Twojego defila czasem poszczypiemy - nie oznacza, że nie pomożemy Ci w realizacji tego co zamierzasz, ale jak sam napisałeś - końcówka będzie najważniejsza i nasze forumowe "następna będzie lepsza" również i w Twoim przypadku będzie miało zastosowanie ;) Działaj i spełniaj swoje marzenia (te oczy przy ognisku;) )
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Czyzol12
Posty: 50
Rejestracja: 2020-06-28, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: Czyzol12 » 2020-06-30, 16:55

Ach, chyba też zostałem źle zrozumiany w tej kwestii komentowania. Bardziej chodzi mi o to, że oprócz negatywnych opinii, uśmieszków i ironii powinny pojawiać się równie często pozytywne komentarze. Pal licho mnie i mojego DEFILa, bo ja sobie radzę całkiem dobrze z przygryzaniem :D
Mam nadzieję, że wiedza, którą tutaj znajduję zostanie ze mną i będę mógł ją wykorzystać. Forum dla mnie jest zbiorem wiedzy, ale też ludzi, którzy pokażą mi: tu czytaj, tam zobacz, spróbuj tak. Zupełnie jak w szkole! Mam tu na myśli również posty sprzed kilku stron, gdzie było zarzucone, że my się już czymś nie interesujemy, nie czytamy, nie zgłębiamy i dramat. Czasem wystarczy komuś coś pokazać, zaszczepić tego bakcyla i dalej to już pójdzie samo. Jeśli nagle się okaże, że uku jest zrobić tak łatwo i wyniesie mnie to tyle, co kupione w sklepie, to ja nie będę się nawet chwili zastanawiał! Siadam i robię, ale na ten momen - przerażenie ;)
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: PiotrCh » 2020-06-30, 17:00

No widzisz, gdzieś musimy znaleźć złoty środek:) Jak bym CI powiedział, że tańczyć balet jest łatwo i tanio to mi uwierzysz? A jak Ci powiem, że lutnictwo to droga, ciężka i wymagająca zabawa, której efekty zobaczysz za kilka lat - to będzie gorzej? Nie ma lekko i nikt nie obieca, że się uda, Ty nam możesz obiecać, że zrobisz to co zamierzasz i możesz liczyć na pomoc, która będzie wprost proporcjonalna do Twojego zaangażowania :)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: Jan » 2020-06-30, 17:14

Dokładnie prawda leży pośrodku, jak w piosence - bo do tanga trzeba dwojga. Trzeba znaleźć złoty środek i zgodzę się z tobą że zbyt duża krytyka może zniechęcić ale też byt duże oczekiwania typu wy mi wszystko tłumaczcie i pokazujcie tez prowadzi na manowce. Jak są dobre chęci z obydwu stron to jest to droga do sukcesu, jak jedna strona chce drugą wykorzystać to już nie koniecznie. Nas motywuje widoczne zaangażowanie i rosnące umiejętności nowych członków a ich motywuje przyrost umiejętności, dobra atmosfera i pochwały starszych forumowiczów i pewnie wiele innych. Dobre relacje to balans pomiędzy wieloma czynnikami więc miejmy wszyscy na uwadze by zawsze dodać od siebie nawet minimum dobrej energii bo wtedy wszyscy na tym zyskamy, jeżeli będziemy chcieli tylko wykorzystywać kogoś lub źle się nastawiać to prędzej czy później drugiej stronie skończy się zapał nawet przy najlepszych chęciach.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Czyzol12
Posty: 50
Rejestracja: 2020-06-28, 17:32
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: Czyzol12 » 2020-06-30, 17:37

Gdzieś na internetowym forum widziałem kiedyś, że można było komuś dać za wypowiedź browarka :D Ja bym Wam właśnie takowego dał!
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: Piniu » 2020-06-30, 18:54

Byla taka opcja ale przeszkadza to potem w aktualizacji dlatego zdjelismy.

Co do powitalni to jakas prawda to tez jest.

Wysłane z Note10+ przy użyciu Tapatalka

poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: poco » 2020-06-30, 19:53

Słuchajcie koledzy, a propos powitania. Otóż jego idea była taka, że nowy user przedstawiał się od strony wiedzy , umiejętności,celu, miejsca zamieszkania . Co do miejsca zamieszkania, to chodziło o ewentualne wskazanie kogoś, kto może pomóc z tego właśnie terenu, a potem także wskazać np. miejsca nabycia narzędzi, materiałów , itp. Ponadto ze sposobu i treści wypowiedzi można sobie "narysować" rodzaj profilu psychologicznego.Tak, że nie przesadzajcie z krytyką tego działu. Poza tym, to jak dla mnie starego zgreda jest oczywistym, że wchodzimy zawsze frontowymi drzwiami, a nie oknem i skoro wchodzimy w zbiorowość, gdzie nikogo-no prawie- nie znamy, to kindersztuba mówi, że należy się przywitać i przedstawić. To kwestia szacunku dla ludzi i miejsca. Takie jest moje osobiste zdanie , z którym się całkowicie zgadzam. :-D
Co do pozostałych tematów, to uznaję, że każdy jest inny i trudno przewidzieć, czy się obrazi, czy zachęci, czy zniechęci, zmotywuje, odpadnie, itd. To często jest kwestia wyrobienia i umiejętności przystosowania się do narzuconych reguł. Poza tym jak dla mnie element najważniejszy. My działamy na odległość, nie widząc tego, o czym mówimy - zdjęcia mogą być różniste, nie znamy rozmówcy (tu się kłania przywitanie !), a zatem i odpowiedzi mogą być krzywdzące ( w ocenie ocenianego), ale przecież nie o to chodzi. Tu by znowu potrzebny był tasiemiec zadów i waletów, a wiemy o czy rzecz jest. Tak, że od ostrych ocen bym uciekał w każdej kwestii, co zresztą na forum się dzieje! i dlatego jesteśmy i będziemy jeszcze długo. Podstawą jest rzetelność w tematach i tyle.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: vintage » 2020-06-30, 20:17

Czy forum już ledwie zipie ? Chyba nie jest aż tak źle. Jest tu kopalnia wiedzy lutniczej i każdy kto chce zaczerpnąć wiedzy w tym temacie, znajdzie to co go interesuje. W zasadzie osoba, która chce zbudować instrument od podstaw ma tu gotowe wskazówki, to są lata wymiany doświadczeń i prezentacji gotowych rozwiązań. Samo forum jest przejrzyste i łatwo znaleźć temat, który akurat jest potrzebny. Gdy tutaj trafiłem pierwszy raz z ambitnym projektem (z którego nic nie wyszło), nie miałem problemu ze znalezieniem odpowiednich wątków. Jest to forum jedyne w Polsce, które może pomóc w tematyce lutniczej, nikt inny nie pomoże. Na forum jest wielu userów pasjonatów a ja bardzo cenię ludzi z pasją, zamiast pic piwo, oglądać mecze, grać na komputerze, postanowili oddać się temu co kochają, co ich fascynuje. To jest forum elitarne, nie egalitarne. Dlatego też ze sceptycyzmem podchodzę do reklamowania się na FB, czy instagramie. Tam są ludzie leniwi, szukający szybkich i łatwych rozwiązań a jednocześnie przelotnych. Niech łapią pokemony. To nie pasuje do lutnictwa. Każde forum przeżywa chwile stagnacji i rozkwitu, może teraz jest okres martwy ale na chwilę. Póki co temat Defil zawsze będzie ożywiać dyskusje. Że za mało miłośników klasyki, skrzypiec ? Bo jest ich mniej ale za to gdy są obecni, to dodaje to elitarności. Forumowicze przychodzą i odchodzą a jeżeli milkną, może warto do nich napisać PW, czy e-mailowo, może coś ich zraziło, może coś ich zachęci ? Na pewno barierą jest to oficjalne witanie i stawianie na baczność za karę, może trochę więcej luzu, niech ktoś napisze coś o sobie ale niech to nie będzie przymus. Jest też niepotrzebna krytyka niekonstruktywna, ktoś kto ma pewną wizję instrumentu dostaje stos dobrych rad of których może się odechcieć. Więcej zrozumienia. Czytałem o propozycjach zmiany nazwy forum, a ja się pytam po co ? Bo jest bardziej amatorskie ? Jak ktoś chce to niech sobie nazwie forum profesjonalnych lutników i ciekawe co z tego wyniknie. Ci lutnicy zawodowi, raczej tutaj nie zawitają, bo jest to grupa dość hermetyczna, zrzeszeni w ZPAL pilnują swoich pozycji, nie będą się dzielić swoją wiedzą, bo poczują się zagrożeni, że za dużo lutników się namnoży. A rynek jest ciasny, w zasadzie opiera się na uczniach szkół muzycznych a i moda posyłania dzieci do szkół muzycznych raczej jest w odwrocie. Nie ma potrzeby wprowadzaniu tu rewolucji, niech będzie bardziej ewolucja. Może wprowadzenie nowych wątków do tematu ? Przyszedł mi taki pomysł, odnośnie teorii naprężeń w instrumentach lutniczych. Mam tu na myśli działalność prof. Skalmierskiego, co prawda dotyczyło to skrzypiec ale można to też przełożyć na gitarę. Może ktoś się podejmie amatorsko budowy instrumentu w/g jego wytycznych, może nawiąże się dyskusja z osobami pamiętającymi jego działalność naukową ? Skalmierski został uznany przez lutników za heretyka, jego teoria została odrzucona, może warto kontynuować to na płaszczyźnie amatorskiej.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: PiotrCh » 2020-06-30, 20:32

@Vinatge

Dzięki!
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
vintage
Posty: 158
Rejestracja: 2011-06-14, 09:59
Lokalizacja: Legnica

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: vintage » 2020-07-08, 20:27

Nawiązałem do teorii Skalmierskiego, czy ktoś zna jego dokonania ? Czy ktoś jest zainteresowany jego działalnością. Jeżeli nikt się nie zetknął wcześniej z tym tematem, mogę zainicjować nowy temat w ramach rozruszania forum. Temat inspirujący i trudny ale może być przełomowy.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: PiotrCh » 2020-07-08, 20:27

Ja chętnie zapoznam się z tym materiałem.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: "Forum już ledwo zipie"

Post autor: Piniu » 2020-07-08, 20:40

Ja też.

Wysłane z Note10+ przy użyciu Tapatalka

ODPOWIEDZ