PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Tutaj czekamy na waszą inicjatywę...To co powinno być a niema , to co jest a nie powinno być etc.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Post autor: Waldzither9 » 2019-03-21, 16:47

a tu filmik jak facet po przeczytaniu książki po okładce sądząc to Natelson Cumpiano
https://www.ebay.de/itm/Guitarmaking-Tr ... Swb15cJNnZ
i zrobił gitarę. Mordorusa może wyglądać podobnie.Ciekawe tylko czy plan sam zrobił czy był w książce?
https://www.youtube.com/watch?v=BhnuD1Msp_0
a Top gitarowy-akustyczny podobno tradycyjnie stroi się w G.
Ostatnio zmieniony 2019-03-21, 22:37 przez Waldzither9, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Post autor: PiotrCh » 2019-03-21, 21:26

Zbudował - bo miał książkę, nie zbuduje bo nie ma książki, chciałby, ale nie ma książki, mógłby - ale nie ma po polsku książki:) Wybacz, że trochę sobie żarty stroję, ale to czy ktoś zrobi instrument czy nie - zależy od charakteru, zdeterminowania, konsekwencji i pracowitości, a nie od posiadania książki pod tytułem Budowa gitary w weekend :D
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Post autor: popik10 » 2019-03-21, 21:55

Co zresztą widać doskonale na załączonym filmie
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Post autor: Jacek A. R. » 2019-03-24, 08:20

Z zainteresowaniem śledzę rozwój tego wątku. Należę do tych, którym brak miejsca w ktorym rozmawiały by osoby na temat gitar klasycznych, w tym ich budowy, nie mieszając gitar klasycznych z innymi szacownymi rodzajami gitar. W materii gitar klasycznych literatura jest sprawą podstawową i pozwalam sobie przypomnieć takie podstawowe pozycje jak:
- Antonio de Torres, Guitar Maker - His Life and Work - José L. Romanillos
Foreword by Julian Bream
- Making a Spanish Guitar by J.L. Romanillos
- Making Master guitars - Roy Courtnall
- Classical Guitar Making: A Modern Approach to Traditional Design - John S. Bogdanovich

Wiem że książki Maestro José L. Romanillos'a wielce pomogły niegdyś tu aktywnemu a budującemu dobre jeśli nie bardzo dobre gitary "Orfeo".

Proszę mi wierzyć, żadne porady na szybko, żadne filmiki na YouTube i to nakręcane przez Osoby o na pewno dobrych chęciach ale różnych kompetencjach nie zastąpią poważnych źródeł.

Po raz kolejny na tym Forum namawiam do pobierania wiedzy na temat lutnictwa gitar klasycznych z wielokrotnie tu wspominanego międzynarodowego forum gitary klasycznej nr. 1 prof. J.F. Delcampa.

Z pozdrowieniami

Jacek A. R.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Post autor: Waldzither9 » 2019-04-02, 10:37

Dletego mówie: na papier, na papier druknąć, i do Pani Bibliotekarki.
Michqq dzisiaj już wiem jak jest z wypożyczeniem książki Jahnel'a.
W dniu kiedy udzieliłeś mi porady poszedłem do "Pani Bibliotekarki" czyli do biblioteki miejskiej na swoim osiedlu, tu Pani sprawdziła na monitorze i poinformowała że ksiązka jest w zasobach Biblioteki Narodowej w dziale Muzykalia i że jedna jest tylko do skorzystania na miejscu, a druga może być wypożyczona, ale że to był Piątek to miałem sprawdzić po niedzieli jak szczegółowo wygląda sprawa sprowadzania książki.We wtorek w bibliotece dowiedziałem się ,że książkę można wypożyczyć, ale że obecnie takimi sprawami zajmuje się Biblioteka Wojewódzka, dzień później wybrałem się tam i złożyłem zamówienie, dzisiaj dostałem telefon, że książka jest tylko do skorzystania w Warszawie w Bibliotece Narodowej w czytelni ewentualnie namierzyli ją w Krakowie w Bibliotece Szkoły Muzycznej, też do poczytania w czytelni, ewentualnie w internecie podobno pojawiła się na stronach empiku w cenie coś około 350zł. Nie wiem czy efekt uznać za sukces czy za porażkę, bo okazała się dostępna, ale nie tak jak sugerowałeś. Ponieważ w życiu nie kupię książki której nie miałem w ręku i nie sprawdziłem czy ją warto kupić dlatego sprawę na razie odkładam "na kiedy indziej". Przyjmując że aby się czegoś dowiedzieć trzeba przeczytać z 20 książek, to koszt takiej edukacji wychodzi spory kupując po takich cenach. W Niemczech i Irlandii mieszkałem rzut beretem od biblioteki, szkoda że tam tego nie przerobiłem, bo nic to nie kosztowało.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Post autor: Jan » 2019-04-02, 12:55

Ja wypożyczyłem Świrka na międzybiblioteczną wymianę i zapłaciłem ok 15zł za przesyłkę. Nie można jej jednak zabrać do domu i trzeba czytać na miejscu więc poprosiłem o skserowanie działów, które mnie interesują.


Jeżeli chodzi o PODRĘCZNIK to to słowo chyba jest nie trafione i nie do końca o podręcznik mi chodziło a już na pewno książkę co wywołało opór i przerażenie. Nie chodziło mi o opasłe dzieło zredagowane z wszelkimi wymogami poligraficznymi tylko bardziej o zwykły poradnik bez całej formalno-technicznej oprawy. Nadal uważam, że wspólnymi siłami i dostępną na tym forum wiedzą można by taki poradnik stworzyć. Nie rozumiem dlaczego mając szkołę lutniczą w Poznaniu nie stworzono do tej pory podręcznika zawodu?
Pozdrawiam Janek
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Post autor: michqq » 2019-04-02, 13:27

Waldzither9 pisze:
2019-04-02, 10:37
Nie wiem czy efekt uznać za sukces czy za porażkę, bo okazała się dostępna, ale nie tak jak sugerowałeś.
Jest to porażka systemu bibliotecznego.
:-(
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Post autor: Waldzither9 » 2019-04-03, 06:08

Nie rozumiem dlaczego mając szkołę lutniczą w Poznaniu nie stworzono do tej pory podręcznika zawodu?
To jest w pigułce obraz systemu edukacji. Tyle godzin nauki, egzaminy, zaliczenia, rozbudowana część teoretyczna, historyczna et cetera, a dobrego podręcznika przez te wszystkie powojenne lata nikt nie potrafił napisać.
To mi przypomina odbyte kiedyś szkolenie z innej dziedziny, gdzie prowadzący bali się aby wiedza tam przekazywana nie została przekazana dalej i aby została ona szybko zapomniana, aby nikt nie był w stanie jej zweryfikować i aby dało się ją "sprzedać" wiele razy.
Pozdrawiam Andrzej
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Post autor: poco » 2019-04-03, 09:47

Rozważałem ,już kilka lat temu napisanie takiego "przewodnika" pomocnego w budowie gitary, ale po analizie dostępności materiału w necie, zrezygnowałem. Zgupłem na etapie tworzenia spisu treści. Orzekłem, że nie potrafię przekazać więcej niż to co jest w sieci. Historia i nie wracam.
Drugą wersją trochę się zajarałem, a mianowicie stworzyć na bazie już istniejącego działu naszego forum lub dopisać nowy, gdzie pod tytułami stosownych pozycji spisu treści napisane by było co, po co, dlaczego, jak i wykonane odnośniki do treści istniejących na naszym forum. Czyli wszystko w jednym miejscu. Odpada w tym przypadku cała otoczka logistyczna wraz z kosztami, prawami autorskimi, rysunkami, zdjęciami itp. Ponadto , taki dział byłby ciągle , na bieżąco aktualizowany, co też nie jest bez znaczenia.
Pozostają jednak trudne sprawy organizacyjne, bo co by nie powiedzieć, to jest kobyła zadanie. Ale, korzyści dla czytelników ogromne.
Nie wiem, czy można, ale w takim przypadku stworzenie takiej treści można by było obarczyć niewielką opłatą za korzystanie, co pozwoliło by samofinansować się forum. Kwestia tylko, czy fiskus nie wlezie na schaby i zniweczy szczytną skądinąd ideę. :-D
To tyle z mojej strony w kwestii podręcznika.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Post autor: Waldzither9 » 2019-04-03, 10:02

Zamiast inwestować w obcą literaturę można by bazować na "krajowej" wiedzy, przy okazji pewnie wyszłoby taniej. Pojawia się tylko pytanie czy coś takiego można by wydrukować z PDF aby jak nie ma netu lub prądu nadal dało się z tego korzystać i przy okazji cały czas na tej samej stronie byłoby to samo? Co do skarbówki, to nawet Al nic nie poradził a ludzie mówią że tylko dwie rzeczy są pewne , ta pierwsza to podatki. Pojawia się tylko sam status Forum jako nie pamiętam czy open source, czy creative common czy inaczej i pytanie jest czy to nie kolidowałoby z opłatami? Jak nie koliduje to warto temat ugryźć.
Ciekawe jak cenowo taki poradnik by wypadł porównując do konkurencji?
Pozdrawiam Andrzej
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Post autor: michqq » 2019-04-03, 13:23

Nie wiem, czy można, ale w takim przypadku stworzenie takiej treści można by było obarczyć niewielką opłatą za korzystanie, co pozwoliło by samofinansować się forum. Kwestia tylko, czy fiskus nie wlezie na schaby i zniweczy szczytną skądinąd ideę.
Na innych forach podglądnięte: do spraw finansowych tworzy się osobę (osobe prawną), najłatwiej w postaci fundacji.
W razie co to ta osoba jest ciągana po sądach.
Ale oczywiście to łatwo powiedzieć - ale zrobić to a potem opiekowac się ową osobą i załatwiać jej sprawy to... ech...
To jest w pigułce obraz systemu edukacji. Tyle godzin nauki, egzaminy, zaliczenia, rozbudowana część teoretyczna, historyczna et cetera, a dobrego podręcznika przez te wszystkie powojenne lata nikt nie potrafił napisać.
No ale to są też różne sprawy.
Książka: "Budujemy wzmacniacz lampowy krok po kroku" to zupełnie co innego niż "Podręcznik elektroniki".

Tak więc "Podręcznik: Jak zbudowac gitarę" to może różne sprawy znaczyć.

Tak nawiasem mówiąc, to na szczeblu szkoły wyższej (dowolnej) nie istnieje coś takiego jak podręcznik zawodu, który opisywałby "zawód".
Do poziomu technikum to tak, ale na studiach raczej używa się wielości książek jako lektur pomocniczych, zaś tak "krok po kroku" to prowadzą studenta co najwyżej skrypty wykładowców.
Ciągle zmieniane i u każdego wykładowcy inne.

Natomiast poza szkołą wyższą mamy w kraju dwa technika lutnicze - i tu to już braku podręcznika zawodu nie rozumiem.
Zapewne JAKIEŚ są, ponieważ funkcjonujący w Polsce system nadzoru szkół przez kuratorium i system awansowania nauczycieli wydaje mi się nie do pomyślenia bez zorganizowania podręczników.
:-?
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Re: PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Post autor: wojtek » 2019-04-12, 02:54

rzadko się udzielam ale to głównie z braku czasu .Pomysł wydaje się być ciekawy ,pytanie na poziomie amatorskim tylko po co ,są przecież plany instrumentów inna sprawa czy ktoś umie je czytać ? ,kolejna materiał jak się umie samemu dobrać to książka nic tu nie da chyba że laikowi potrzebna jest gęstość układ słoi i tp ,z innej strony jest forum gdzie jest sporo napisane ale jeśli drewna sie nie czuje to książka w niczym też nie pomoże .A narzędzia umiejętności to lata praktyki .W tej branży trzeba cały czas pracować ,czytać i to chyba najlepiej fora potem znowu pracowac i co z tego że ktoś gromadę książek przeczyta ,a brakuje mu umiejętności .Jest sporo informacji dotyczących np klejów drewna czy lakierów i wydaje mi się że jest to wiedza ogólnodostępna na poziomie amatorskim ,a na poziomie zawodowym ta wiedza jest zastrzeżona .Tak że pomysł wydaje się być fajny tylko nie wiadomo poco :)
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Post autor: michqq » 2019-04-12, 12:07

No tak, ale tak a już uroda podręczników i poradników że mało albo wcale pokazują wiedzy nowej, tylko pokazują wiedzę niby szeroko znaną ale inaczej usystematyzowaną.

Żaden ze znanych mi podręczników fizyki czy matematyki nie zawierał niczego NOWEGO w rozumieniu wkładu autora w tworzenie prawd nowych.
Zawsze była to wiedza "do znalezienia", a wysiłek autorów polegał na przetworzeniu jej do postaci łatwoprzyswajalnej.

W przypadku takim jak lutnictwo oczekiwac można by od autora nie że nowe coś wymyśli, tylko że "przecedzi całą ta teorię wiedzy przez własną praktykę życiową", a więc że obetnie wiedzę "wielką" do wiedzy "małej" - a obcięcia tego dokona fachowiec który wie co obciąć a czego nie - i jeszcze wie gdzie dać dopisek typu: "a w tym miejscu łatwo jest o błąd polegający na..."
:-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: PODRĘCZNIK JAK ZBUDOWAĆ GITARĘ

Post autor: PiotrCh » 2019-04-12, 21:09

michqq - wszystko się zgadza, podręczniki są tworzone po to, aby uczniowi podać na tacy upchnięty w ramy materiał. Zaś bibliografia na końcu podręcznika ma odsyłać go do pozycji, które pozwolą pogłębić wiedzę. Ale pamiętaj, że podręczniki dają wiedzę teoretyczną, taką bazę, na której można coś budować w przyszłości. O ile w naukach wszelkich ma to sens bo wiadomo, że teoria jest ważna - to w sztuce i rzemiośle (a tym jest lutnictwo) - mamy bardzo utrudnioną sytuację. Wojtek wskazał na kluczowy problem - umiejętności. Ja bym dodał jeszcze talent, żeby ten węzeł rzemiosła i sztuki dopełnić. Do tego dochodzi się pracą, serią porażek i szczyptą sukcesów. Jak teoria jest potrzebna? Można by przypuszczać, że lutnik powinien mieć solidne podstawy z takich dziedzin jak: historia sztuki, materiałoznawstwo, mechanika ogólna, wytrzymałość materiałów, technologia obróbki skrawaniem, podstawy konstrukcji maszyn, bezpieczeństwo i higiena pracy, psychologia, ekonomia, marketing i zarządzanie, medycyna (pierwsza pomoc ;) ), geometria, wybrane działy fizyki jak chociażby akustyka...

Ale my o tym tu nie mówimy tylko o jakimś zbiorze czynności w stylu jak krok po kroku wykonać instrument. To teraz pytanie za 100p - dla kogo i po co taka książka? Co ona wniesie? Nie ma planów w internecie? Nie ma fotorelacji? Nie ma filmów na YT?
Jak ktoś chce sklecić gitarę to ma wszystko jak na tacy. A kto jest mądry, żeby powiedzieć - co jest słuszne, a co nie? Skoro to koniec wieńczy dzieło? Jeden potrafi z ręki wyrzeźbić ślimaka w główce skrzypiec, a inny potrzebuje wielkiego jiga i frezarko kopiarką go wykonuje - co lepsze?
Pamiętacie serię podręczników w stylu żeglarstwo w weekend? Można? Można. Ale taka książka jeszcze z nikogo żeglarza nie zrobiła.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ