Korpus do strata

Pochwalcie się co jeszcze robicie / zrobiliście.
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Korpus do strata

Post autor: Wasyl » 2014-11-24, 23:34

Witajce,
jako że wpadł mi w ręce trochę zmaltretowany gryf od jakiegoś strata (ale ciągle dobry) postanowiłem dorobić do niego korpus. Pozwoliłem sobie zrobić temat, w którym to będę zadawał pytania odnośnie tego projektu. Czasem mogą to być pytania głupie, ale wolę zapytać niż zepsuć.

Na początek od razu pytanie. Kieszeń gryfu na planach ma 16mm głębokości. Gryf ma 27,5mm czyli 'wystawać' nad topem będzie 11,5mm. Stratocastera nie mam, natomiast w moim Ibanezie ta odległość jest mniejsza niż 10mm ale śrubki od siodełek jeszcze wystają z milimetr.

Chciałbym się upewnić czy moje obliczenia są dobre.

I jeszcze jedno pytanie. Na żadnych planach nie ma zaznaczonej odległości od końca korpusu (miejsce przy straplocku) do końca siodełka wyznaczającego menzurę, czyli prościej mówiąc od końca końca korpusu do linii wyznaczającej koniec menzury na mostku. Nie ma też żadnej innej odległości z której mógłbym to policzyć. Są tylko odległości do śrub pod mostek. Z tego co organoleptycznie wypatrzyłem to ta odległość w stratach mieści się w przedziale 130-150mm, a ile dokładnie?
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Korpus do strata

Post autor: PiotrCh » 2014-11-25, 07:58

gryf calowy znaczy gryf, który robi się z deski o grubości 1 cala - odpowiedź padła...
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Korpus do strata

Post autor: Piniu » 2014-11-25, 08:10

Wasyl - 411 postów i nie wiesz jak menzurę zmierzyć? :D
A na poważnie to zbierz sobie najpierw wszystkie materiały i części i wtedy sobie ustalisz wszystko i wymierzysz. Plany planami, ale nie musisz sie ich trzymać bo masz inny gryf. Będziesz miał mostek, pickuard, przetworniki to będziesz mógł sobie ustalić jak głęboko osadzisz gryf w korpusie, menzurę sobie wyliczysz z gryfu i mając wspomniany pickguard sprawdzisz czy czasem nie trzeba go przerobić, czy pasuje tak jak jest przewidziane itp. itd...
Nic nowego nie pisze, wszystko można znaleźć na forum i nie tylko.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Korpus do strata

Post autor: poco » 2014-11-25, 08:17

Na posiadanym planie, Zenek swojego czasu wrzucił na forum, mam grubość korpusu 45 mm, grubość gryfu 25 mm, głębokość kieszeni na gryf 20 mm.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Re: Korpus do strata

Post autor: Wasyl » 2014-11-25, 12:19

Nie mam pojęcia co to jest za gryf. Od Fendera to on nie jest, bo ma 22 progi. Potem zrobię zdjęcia.
Nie chcę mierzyć menzury od paska tylko chcę wymierzyć dokładnie, w którym miejscu powinien być mostek żeby było tak jak w stratocasterze, ile ma być od siodełka do siodełka to wiem. Mam nieoryginalny gryf, dłuższy, grubszy itp, przez co muszę tak naprawdę od nowa narysować kieszeń, bo nie będzie ona taka sama jak w oryginale. Natomiast mostek w dalszym ciągu mogę dać w tym samym miejscu co daje Fender.
Przy okazji to maskownicy też nie będzie, jak w niektórych mexach. Jeżeliby była to na pewno by ją trzeba było przerabiać.

Dziękuję @filsek

@Piniu, posty nie świadczą o niczym, prócz tego, że siedzę tutaj już parę lat xd Ja zawsze wolę zapytać mądrzejszych żeby się upewnić, a tutaj mam cały pułk doradców :P

@poco dziękuję za odpowiedź, widzę że różnice mogą być spore

@darek dzięki, właśnie niestety co patrzę na plan to jakoś inaczej jest...


Chyba zrobię tak, że sprawdzę zasięg mostka (góra, dół) i od średniej odejmę sobie 1,5mm i będę miał odległość od topu do 22 progu, a co do długości kieszeni to poczekam aż mi filsek odpisze gdzie u niego w stracie wypada ten koniec menzury względem końca korpusu i najpierw ustawię mostek, a potem dopiero kieszeń.

Aha, jeszcze żeby nie było wątpliwości to ja podałem wysokość gryfu na końcu, a nie wysokość stopy! Bo tak naprawdę podstrunnice mogą mieć różną grubość i interesuje mnie całość, a nie tylko szerokość stopy, która tak na marginesie ma ~21mm.
Tak sobie myślę, że mogliśmy się nie zrozumieć za co was wszystkich przepraszam.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Korpus do strata

Post autor: PiotrCh » 2014-11-25, 13:32

Wasyl, nie odmierzaj pozycji mostka od tyłu korpusu:( Liczy się tylko i wyłącznie menzura i nic więcej, szczególnie, że już wiesz, że każda gitara może być inna a referencją jest tylko menzura. Jak znasz menzurę gryfu (odległości pomiędzy progami o niej świadczą jednoznacznie) to niech to ci posłuży do wypozycjonowania mostu.
pozdrowienia
Piotr
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Re: Korpus do strata

Post autor: Wasyl » 2014-11-25, 19:52

@PiotrCh menzura menzurą ale przecież mogę dowolnie ustawić gryf i mostek. mogę go dać 5cm do tyłu i będzie wyglądała jak bass albo 5cm do przodu i mostek będzie prawie na środku korpusu jak w LP. Trochę koloryzuję ale po prostu chcę żeby był dokładnie w tym miejscu co w oryginale.

@darek, stopka gryfu wraz z podstrunnicą ale bez progów ma 27,5mm w jej najwyższym punkcie czyli po środku podstrunnicy
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: Korpus do strata

Post autor: DR4MA » 2014-11-25, 20:10

dasz 5 cm do tyłu i gryf będzie do 12 progu w korpusie a dostęp bedziesz miał do 15 progu:P troche pod górke to sobie robisz. skoro masz gryf gotowy to punktem wyjścia masz menzure której już nie zmienisz więc zrób kieszeń według obowiązujących norm a odległośc mostka i pickupów sobie wylicz. ps. w LP masz krótszą menzurę więc jest "do przodu" w basidłach masz dłuższe więc jest "do tyłu"
powodzenia.
Pozdrawiam.
DR4MA.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Korpus do strata

Post autor: PiotrCh » 2014-11-25, 20:31

Wasyl - posłuchaj kolegów, a zrobisz stratocastera, a nie stratopotworka;)
Zapomnij o domierzaniu się do czegokolwiek innego jak do siodełka (punkt 0). Na planach masz wymiary kieszeni gryfu więc zrób tak jak trzeba;)
pozdrowienia
Piotr
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Re: Korpus do strata

Post autor: Wasyl » 2014-11-25, 20:44

ok, no to przerysuję kieszeń, wmontuję w nią gryf i zobaczę gdzie mi wyszedł mostek.

dzięki @DR4MA
Victor
Posty: 163
Rejestracja: 2014-04-27, 13:23
Lokalizacja: UK

Re: Korpus do strata

Post autor: Victor » 2014-11-25, 21:02

A nie możesz po prostu zmierzyć odległość od siodełka do końca gryfu i odjąć ją od menzury. Wynik odmierzasz na desce od linii kieszeni (tej gdzie koniec gryfu powinien być) i masz gotowe. Może nie jest to sposób którym zmierzysz to z dokładnością do dziesiątej milimetra, ale spokojnie pozwoli Ci ocenić czy będziesz zadowolony z pozycji mostka i nie trzeba nic przykrecać, wycinać itp.
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Re: Korpus do strata

Post autor: Wasyl » 2014-11-25, 21:45

Za późno Victor :P

od siodełka do XII progu na oko jest 324,5mm więc przyjąłem 649mm za menzurę. Mam nadzieję, że ten 1mm+ nie robi żadnej różnicy

Jak się okazało kieszeń ani trochę nie pasowała, więc musiałem poszerzać korpus w tym miejscu.

Dla ciekawskich. Odległość o którą pytałem wynosi: 135mm
Obrazek

jeszcze tylko głębokość :)
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Re: Korpus do strata

Post autor: Wasyl » 2014-11-25, 22:57

Eee xD przepraszam za to pytanie. Naprawdę szczerze przepraszam ale... Te 649 do dla którego siodełka?

Jak przyjmę, że początek mostka jest na 639mm od siodełka gryfu to będzie dobrze?
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Re: Korpus do strata

Post autor: Wasyl » 2014-11-26, 00:16

Przepraszam darku, nie skupiłem się na tym co napisałem gdyż rozwiązałem swój problem. Chodzi o to, że gryf po wpisaniu w korpus wystawał poza obrys kieszeni i tym samym poza obrys korpusu, musiałem poszerzyć kieszeń pare mm względem planów i zmienić trochę kształt. Możesz zignorować to zdanie :oops:
Dziękuję Ci za odpowiedź, teraz jeszcze tylko muszę policzyć głębokość tak jak mówiłem wcześniej i jadę dalej.
ODPOWIEDZ