Upgrade domowego studia

Pochwalcie się co jeszcze robicie / zrobiliście.
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Upgrade domowego studia

Post autor: shopiK » 2014-03-28, 13:48

Na chwile obecną nie buduję żadnej gitarki, ale często siedzę w warsztacie. Jest kilka projektów, które planowałem już dawniej. Powolutku je realizuję. Ostatnio jednak dzieciaki przymierzają się do kolejnej płyty. Kiedy pomyślałem sobie o mękach związanych z miksem wokali nagranych w moim "studio" (a konkretniej z pogłosem), postanowiłem nieco pod-adaptować pokój nagrań.

Założenia? Miało być niedrogo, mobilnie i własnoręcznie. Na pierwszy ogień poszedł reflection filter. Taka osłona mikrofonu. Był to eksperyment - nic nie kosztowało, prócz pracy - a okazało się, że działa.

Zachęcony zbudowałem również mobilne panele akustyczne - ramy wypełnione watą szklaną i z piankami (dla szpanu), żeby dzieciaki czuły się jak w studio <- to oczekiwanie zostało spełnione w 100% :-)
Czy ścianka wokalowa działa? Jeszcze nie wiem, ale podejrzewam, że tak - ilość wczesnych odbić powinna zostać zredukowana.

No to... zdjęcia
Załączniki
reflection_filter.jpg
filter_deseczki.jpg
Sklejkę 4mm chciałem odchudzić i zrobić przestrzeń dla załamania fal dźwiękowych - spaliłem wiertarkę.
ref_montage.jpg
Montaż
kab_wata.jpg
wypełnienie - wata szklana
kab_sznurki.jpg
Naciąganie sznurka
kab_rama_przymiar.jpg
Przymiarki
kab_obijanie.jpg
Zabawa w tapicera - tu pójdą pianki
kab_tyl.jpg
Z tyłu panele są proste do bólu
Kab_mobilnosc.jpg
panele na zawiasach jak w drzwiach - łatwo rozmontować i schować
kabinka.jpg
Ustawiona - z możliwością przesuwania
popik10

Post autor: popik10 » 2014-03-28, 13:53

fajne to.... :-D
Przydał by się cały taki pokoik :mrgreen:
Ciekaw jestem jak to chłonie.

Docelowo coś takiego??

Obrazek

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-03-28, 14:04

no kurde ładnie wyszło :)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2014-03-28, 14:08

To dopiero zabawa:)

Pewnie czytasz teraz o skuteczności takich ustrojów? Czy sam poszukujesz?
Rób testy, sprawdzaj skuteczność. Na pewno odbić będzie mniej, głównie w wysokich częstotliwościach, bo dla tych niższych, to raczej nie przeszkoda, jednak do wokalu pewnie się nada. Kiedyś testowałem pianki do celów odsłuchowych audio (bo niestety jestem chory na audioidiotyzmfilizm).
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2014-03-28, 14:18

Trochę poczytałem. Zasadniczo powinny być mocowane w konkretnych miejscach pokoju. Wtedy byłyby najskuteczniejsze. Ale to nie są w zamyśle ustroje do odsłuchu, tylko do mikrofonu. Więc w zamyśle ustawi się tak, by od pierwszych odbić osłaniało mikrofon i zobaczymy.


Poza tym w tym pokoju żyję :-) Kończymy nagrania i panele za szafę :-).

To nie są pułapki basowe - chodziło mi o wokal - i masz rację, na kłopoty z basem na nic by się zdały.. Perkusja do tego pokoju i tak się nie zmieści - na szczęście :-)

Co do pianek, to jak mówiłem raczej dla szpanu czy wyglądu - podobno same w sobie niewiele dają. (Chociaż na reflection filter za mikrofonem słyszę różnicę).
Pewnie w niedługim czasie zrobię teścik.

Teraz wreszcie mogę dokończyć strugnicę ;-)
popik10

Post autor: popik10 » 2014-03-28, 14:33

Ja to bym się przeprowadził do tego warsztatu :lol:
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2014-03-28, 14:52

Ja chętnie też. Większy metraż niż całe moje mieszkanie :-) Tylko trzeba kiedyś posprzątać
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 525
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2014-03-28, 15:55

W jednym ze starych numerów Estrada i Studio jest obszerny temat , niemal cały jest magazyn poświęcony domowemu studio nagrań .
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Post autor: Ender » 2014-03-28, 21:15

Teraz wreszcie mogę dokończyć strugnicę ;-)
Ty się nie baw jakimiś piankami i sklejkami, tylko się bierz do pisania relacji z budowy tej strugnicy :P
Mam hopla na tym punkcie, ciągle mi mało oglądania cudzych rozwiązań i realizacji :)
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2014-03-28, 23:24

Jak będzie skończona to wiadomo, że się pochwalę - w swoim stylu - ze szczegółami. Ale to w swoim czasie - jeszcze parę drobiazgów zostało. Nie mniej już się da normalnie pracować i to cieszy.
Awatar użytkownika
shopiK
Posty: 859
Rejestracja: 2012-06-01, 18:32
Lokalizacja: Łódź

Post autor: shopiK » 2014-03-30, 00:43

https://soundcloud.com/szopisiek/test-p ... ustycznych

Tu mały teścik.

Nagrane mikrofonem oktava mk 319 interface tascam us600. Najpierw jest bez ekranów, później "z". W obu przypadkach za mikrofonem zamontowany jest reflection filter.
Ekrany w drugiej części ustawione są za plecami dziewczynki.

Całe nagranie potraktowałem "letciutko" kompresorem.

Wniosek. Nie wiem na ile to autosugestia, ale wydaje mi się, że udało się nieco zniwelować odbicia. (Odsłuchy to monitorki krk rp5, bądź słuchawki audiotechnica).

Czy było warto? Dla komfortu dzieciaków na pewno. Dla frajdy z majsterkowania - na pewno. Dla poprawy akustyki i komfortu miksu - pewnie trochę też :-)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: PiotrCh » 2014-03-30, 23:47

Pewnie, że warto! Tak się właśnie profesjonalnie nagrywa i słucha, żeby falę odbitą wytłumić lub rozproszyć. To są identyczne zasady jak w odsłuchu, nie ma różnicy, zależy nam na fali bezpośredniej od źródła, a te rykoszety to tylko "zamazują" detale. A jaka fajna zabawa w audio nie? ;) Pamiętaj, że ta choroba grozi rozwodem, no chyba, że nie grozi;) Z moich doświadczeń najfajniej działają półki z książami i to nierówno na głębokość powkładanymi, a najlepiej grzbietem do ściany (żart) :D:D, do tego kwiaty, poduchy kanapowe, itp :) ale ustroje akustyczne wyglądają profesjonalniej ;)
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ