Wyrównywanie forniru na krawędziach

Pochwalcie się co jeszcze robicie / zrobiliście.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Wyrównywanie forniru na krawędziach

Post autor: molu » 2013-11-21, 16:11

Potrzebuje sposobu na precyzyjne docięcie forniru.
Kolumna głośnikowa, wyfrezowane otwory pod głośnik. Oklejanie fornirem po frezowaniu. Podfrezowania pod kosze głośnika. Jak - poza szlifowaniem - precyzyjnie wyrównać krawędzie forniru wokół podfrezowań?

Obrazek

Frez z łożyskiem odpada - za płytkie podfrezowanie. Miałem nadzieję, że znajdę frez do dremela, który wygląda jak odwrócone wiertło.
Pasowało by coś jak na zdjęciu poniżej, tylko nie do kształtów, ale część tnąca o średnicy końcówki prowadzącej.

Obrazek

Wówczas można by zadziałać tak jak poniżej

Obrazek


Jakieś pomysły?

T.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-11-21, 16:59

Jeżeli ja bym miał się bawić w takie precyzje, której i tak by nie było widać,to użył bym po prostu ostrego noża. :-D
Ale inaczej, nie wiem, czy znasz konstrukcję noża do forniru na żyletkę itp.
Żyletka jest oprawiona w czymś, co przypomina ramkę kątową , pionowo, a pod spodem ramki, na jednym z ramion tego kątownika jest przymocowany ruchomy opór.
Między oporem a tym poziomym ramieniem kątownika jest luz=grubości forniru i tylko prowadzić po obwodzie, a samo się wytnie. Takim sposobem, ale nie narzędziem nacinają żyłkowanie do smyczków.
Podejrzyj tutaj, a coś podpatrzysz.
https://www.google.pl/search?q=n%C3%B3% ... 67&bih=582
Tego, ze względu na cenę nie polecam, ale można skorzystać z zasady działania i wykonać coś podobnego.
http://www.do-drewna.pl/sklep/index.php ... rod_id=172
Innym sposobem było by wykorzystanie szablony i pierścienia prowadzącego do frezarki. Myślę, że to jest jasne, bo inaczej musiał bym zrobić rysunek :->
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2013-11-21, 17:42

Nóż z góry, działa jak gilotyna
Nic więcej nie trzeba
Pozdrawiam
Ps. Pocwicz na boku
Awatar użytkownika
Makowy
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-21, 22:07
Lokalizacja: Dublin

Post autor: Makowy » 2013-11-21, 18:05

A jak już musisz mieć superdokładnie, to nożem z półmilimetrowym naddatkiem, a potem ostrzem (żyletką, czy stanleyem) zeskrobać używając jak cykliny. Można zrobić na ostrzu zadzior.
Awatar użytkownika
diadem
Posty: 114
Rejestracja: 2012-08-20, 20:30
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: diadem » 2013-11-21, 19:29

Przy obrzeżach meblowych stosuje się frez zaokrąglający o promieniu 2mm z łożyskiem.
Może i tu się sprawdzi.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2013-11-21, 20:06

Wszystko jest jasne, dzięki. Tylko takie przyrządy są za duże. Otwory mają 100mm, 180mm.
Pozostaje chyba nóż, a później ewentualne doszlifowanie zaokrąglonym klockiem. Frez zaokrąglający - nie chcę zaokrąglenia :). A po drugie - podfrezowanie pod kosz głośnika ma 4-5mm głębokości. Wątpię, że frez tam się zmieści. Szablon - raczej nie, ze względu na wątpliwe idealne zgranie z otworem pod fornirem.

T.
ODPOWIEDZ