Torba skórzana

Pochwalcie się co jeszcze robicie / zrobiliście.
poco
Moderator
Posty: 3956
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Torba skórzana

Post autor: poco » 2019-04-02, 11:04

Nie, no super!
Jak czaiłeś punce, czyli, czy wzory powstawały przy użyciu kilku punc uniwersalnych, czy też masz takie całościowe?
Powiem szczerze, że mnie bardzo odpowiadają te wzory celtyckie, ale też wymagają wiele uwagi, żeby nie spieprzyć.
Namawiam kolegę stolarza, żeby opracował takie wzory na fronty meblowe (drzwiczki, szuflady, obramowania okuć, itp.)
"na razie muszę zarabiać pieniądze, a bawił się będę potem" - odpowiedź.
Fakt, że zaprogramowanie tego CNC, to nie jest taka oczywista sprawa, przynajmniej na obecnym jego poziomie wiedzy o programowaniu w ogóle - ja jestem zielony jak szczypiorek w tej materii, a jak słucham ludzi rozmawiających językiem i terminami komputerowymi, to jakby słuchała świnia grzmotów. Ale dobrze mi z tym i dobrze mi tak. Nie mam kompleksów. :-D
Wracając do Twoich fascynacji wyrobami ze skóry, to wróżę im całkiem niezły byt, bo skóra, to skóra. Opanować techniki obróbki chemicznej , np. trwałe barwienie i konserwacji - zabezpieczenie przed zmianami koloru na skutek np. deszczu, połysku , szwów, a będziesz jak Savani, czego Ci życzę.
Dołożysz do tego futerały na gitary i inne, a będziesz spał na kasie. Bo to jest rękodzieło i produkcja niszowa, a zatem musi kosztować! Jeszcze w takim wydaniu!
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Mordorus
Posty: 379
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Torba skórzana

Post autor: Mordorus » 2019-04-02, 12:31

Ryszardzie barwienie i konserwacja to porządek dnia codziennego i żadne sztuki tajemne. Wzory robię takie jak chcą ludzie i dostosowuję je do wielkości i kształtu wyrobu. Robię to co ludziska sobie wymyślą lub projektuję i mówię im czego chcą jak sami nie wiedzą. Punc mam z 50 różnych ale nie należy mylić ich ze stemplami czyli gotowymi wzorami, które można wybijać zawsze takie same. Na wyroby skórzane poświęciłem ogromną ilość czasu na ponad rok porzucając dłubanie lutnicze ale zaskoczyło i wciągnęło mnie. Moje wyroby robię całkowicie ręcznie bez użycia maszyn do szycia i innych urzadzen mechanicznych.wiele osób szyje na maszynie i opisuje jako wyrób ręczny a to ogromna różnica. Szew ręczny jest dużo trwalszy i mocniejszy, szyje się inną techniką. Ogólnie to całkiem ciekawe zajęcie taka manufaktura , która się nie zmieniła od dziesiątek a może i setek lat.
Ostatnio zmieniony 2019-04-02, 20:35 przez Mordorus, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 503
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: Torba skórzana

Post autor: Andrzej » 2019-04-02, 15:10

Piękne wyroby. To już jest artyzm, masz talent. Aż się prosi żeby na tym pasku zawiesić jakiegoś Gibsona SG, albo exsplorera. Jeśli jeszcze nie jesteś bogaty, to na pewno będziesz ( czego oczywiście Ci życzę ) Wiem, że pieniądze to nie wszystko. Najważniejsze to robić w życiu to co się lubi, a widać, że to lubisz. Kolejnym etapem niech będzie kasa, która nigdy nie powinna być celem, a jedynie nagrodą za dobry pomysł. Kiedyś mieszkałem w Kopenhadze obok sklepu z customowymi dodatkami do motocykli Harley Davidson. Zjeżdżali się tam "wariaci" z całej Skandynawii, żeby kupić grawerowaną śrubkę do manetki hamulca, ręcznie szyte i zdobione sakwy albo siodełko z celtyckimi albo skandynawskimi wzorami. Za takie rękodzieło trzeba nieraz zapłacić dobrą wypłatę, ale tacy ludzie cenią sobie to, że ich motocykl jest jedyny i niepowtarzalny.
ODPOWIEDZ