Ceny drewna w Polsce

Na każdy temat ...

Moderator: poco

popik10

Ceny drewna w Polsce

Post autor: popik10 » 2020-02-24, 17:00

Czasami, żeby się wyleczyć z zakupów w naszym pięknym kraju zaglądam do znanego portalu aukcyjnego zaczynającego się na a i patrzę z niedowierzaniem.
https://allegro.pl/oferta/drewno-klon-n ... e=facebook
https://allegro.pl/oferta/drewno-heban- ... 8693810748
Tu porównanie u NORMALNEJ konkurencji. :lol: Żeby nie było - gatunek ten sam.
https://maderasbarber.com/tonewood/en/e ... x9-mm.html



Zastanawiam się czy to pralnia czy faktycznie ktoś to kupuje. Nie ukrywam, już trzy razy kupowałem drewno w Hiszpanii. Egzotyczne i w normalnych cenach. Tu u nas poprostu mnie niestety nie stać.

Europejskie gatunki szukam na rynku lokalnym najlepiej mokre. Wiem co kupuję i ile muszę czekać.

Też tak macie?

Edit
Tak przy okazji, był by ktoś chętny na wspólne zamówienie z zagranicy?
Zawsze to koszty przesyłki tańsze. A teraz MB ma przesyłkę za free powyżej 150euro
Polecam zerknąć
https://maderasbarber.com/tonewood/en/? ... r_token=ok
Awatar użytkownika
slawekmod
Posty: 286
Rejestracja: 2019-02-28, 18:25
Lokalizacja: Warszawa/Ostrowiec Św.

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: slawekmod » 2020-02-24, 17:43

No niestety, z cenami u nas to jakiś kosmos. Wprawdzie nie za drewno ale za klucze Gotoha ( nie ma ich guitar project) człowiek z olx-a powiedział mi 320zł. Zamówiłem w Portugalii za 270zł z przesyłką.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Waldzither9 » 2020-02-24, 19:10

Jak się kupuje drewno w Hiszpanii? Na ich stronie (maderasbarber) podają, że ceny nie zawierają VAT, a w informacji o wysyłkach podają aby o opłaty i podatki pytać w swoim kraju.Strasznie nie lubię się bujać po urzędach, tym bardziej gdybym kupował np jedną deskę, albo aby ktoś miał zobowiązanie z tytułu VAT. Może się też okazać że VAT jest zerowy, lub że do pewnej kwoty nie nalicza się. Nie wiem po prostu dlatego pytam.A może doliczają polski VAT, lub sami mamy obowiązek go zapłacić? Jak ktoś kupował tam to może wie więcej?
€€€€€€€€€€€€€€
Jako ciekawostkę podam kawałek tekstu dołączony do oferty wajchy pianinowej sprowadzanej z Chin

"8. W przypadku zamówień na własny użytek (niewielka ilość towaru w paczce) zgodnie z postanowieniami art. 23 i art. 24 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiającego wspólnotowy system zwolnień celnych, zwolnione z należności celnych przywozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości. Za towary o niewielkiej wartości uważa się towary, których rzeczywista wartość nie przekracza 150 EURO na przesyłkę - do tej kwoty zakupy są zwolnione z cła. Natomiast jeżeli wartość przedmiotu przekracza 22 euro może zostać naliczony VAT 23% od wartości towaru (decyzję podejmuje urząd celny). Opłata pobiera jest na rzecz Skarbu Państwa, a jej uregulowanie leży po stronie Kupującego. Pomagamy w przeprowadzeniu formalności.
9. Każda przesyłka wysyłana jest indywidualnie. Z tego powodu koszt wysyłki liczony jest dla każdej zamówionej sztuki osobno. "
Oczywiście przesyłki z Chin inaczej są traktowane niż z UE, ale nie w 100%.
€€€€€
Na Allegro jest też taka informacja
https://allegro.pl/pomoc/artykul/9dae5weBkt1
$$$$$$$$$$
Dzwoniłem do Urzędu Skarbowego z pytaniem jak wygląda sprawa VAT w przypadku towaru kupionego z Chin, Pani mi powiedziała ,że zgodnie z Ustawą o VAT Art51pkt1 do kwoty 22 € jest ona zwolniona z podatku VAT (zakup na własne potrzeby)
z tym że to 22€ to łączny koszt towaru i transportu. Po przekroczeniu ww kwoty powinno się opłacić VAT.
Ostatnio zmieniony 2020-06-08, 17:07 przez Waldzither9, łącznie zmieniany 3 razy.
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Jan » 2020-02-24, 20:58

Kupowałem w MB i ceny są konkurencyjne w Polsce ludziom chyba rozum odjęło z cenami drewna lutniczego.
W MB jest sklep online i widać na końcu w koszyku ile jest z podatkiem i transportem - to wciąż bardzo konkurencyjne ceny.
W zasadzie wszystkie sklepy zagraniczne są tańsze niż PL doprowadza mnie to do szewskiej pasji, że mam wydawać pieniądze za granicą a nie w kraju u siebie gdzie teoretycznie powinno być najtaniej.
No i jeszcze jeden aspekt - możliwość wyboru czego u nas praktycznie nie ma.
Pozdrawiam Janek
popik10

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: popik10 » 2020-02-24, 21:17

W przypadku zakupów na terenie Unii Europejskiej możemy korzystać z prawa do swobodnego przepływu towarów i usług.
Obrót towarami na terenie Unii Europejskiej jest zwolniony od wszelkich dodatkowych opłat celnych i podatkowych.
https://www.payu.pl/zakupy-online-za-gr ... 5-poradnik
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: PiotrCh » 2020-02-24, 21:21

Sprzedawanie towaru bez naliczenia VATu to faktycznie dziwna sprawa. Nie jestem biegły w tych sprawach, ale z tego co rozumiem - to VAT jest naliczany i odprowadzany przez przedsiębiorców, a dalej przez nich rozliczany z urzędem. Więc tak na prawdę VAT płaci tylko ostatni konsument.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Jan » 2020-02-24, 21:27

VAT płacimy normalnie- gdyby ktoś chciał fakturę na działalność to nie płaci. Ale to jest jakoś tak, że w zależności czy odbiorca robi dla siebie czy na sprzedaż dalej to może sobie ten VAT odliczać w obrocie międzynarodowym.
Pozdrawiam Janek
popik10

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: popik10 » 2020-02-24, 22:36

Optymalnie było by to kupić na fakturę 😁
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: PiotrCh » 2020-02-24, 22:42

i do tego przez jakiegoś kumpla ;)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Waldzither9 » 2020-09-18, 20:13

Jak Barber podaje kalkulację na swojej stronie to czy to już całość "kosztów" czy coś jeszcze dochodzi?
Załączniki
Zrzut ekranu z 2020-09-18 21-08-38.png
przykładowy produkt i kalkulacja
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: SebastianL » 2020-09-18, 21:53

To całość do zapłaty.

Powyżej jest koszt produktów netto i koszt wysyłki netto oraz ich suma netto.
W tabeli Total tax jest podana kwota podatku.

Można sobie to wszystko policzyć.

Jeszcze tylko prowizja banku lub Paypal dojdzie.
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: SebastianL » 2020-09-18, 21:57

Nawiasem mówiąc, lepsze ceny świerka są u dostawców w Niemczech. Na przykład w Espen tonholz (uwaga, na stronie podają cenę brutto) świerkowe płyty są znacznie tańsze i dostawa po sąsiedzku również kosztuje mniej. Za to egzotyczne drewno na ogół mają trochę droższe.

edit: Ale jak teraz patrzę, to nie mają Engelmana klasy B za 5 euro, więc pewnie Ci nie przypasuje.
Na przyszłość za to warto brać to pod uwagę, że niemiecki świerk sprzedaje się w najkorzystniejszej cenie właśnie w Niemczech. Świerki importowane z Ameryki ta reguła chyba nie obowiązuje niestety.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Waldzither9 » 2020-09-19, 07:14

Bardzo dobra strona ten Espen.
Mimo to nie mogę dojść cen transportu, jedno źródło daje 9,90, inne 25, może ich system nie wie gdzie jestem i dlatego?
Z Barberem po prostu nie chce mi się wierzyć, że za 7 jurków prześlą przy pomocy GLS taką co prawda płaską ale niemałą paczuszkę do Polski. Nie mogę dopaść cen hiszpańskich ale sprawdzałem na irlandzkich stronach i były ileś razy wyższe, i zastanawiam się czy te 7 to nie cena po Hiszpanii? Najprościej zapytać kogoś kto już to "przećwiczył".
A co do porównania tych dwóch sprzedawców to trzeba zacząć od ich klasyfikacji, Barber ma: AAA, AA, A, B, C,
https://maderasbarber.com/tonewood/them ... ODS-en.pdf
a Espen: AAAA, AAA, AA, A, B
nie jestem pewien czy C w Espen jest, ale nie trafiłem.
Gdyby tak było jak podałem to B u Barbera to A u Espen.
Ceny bez transportu Barber ma lepsze, ale transport może to zmieniać.
Załączniki
Zrzut ekranu z 2020-09-19 08-41-39.png
Zrzut ekranu z 2020-09-19 08-39-33.png
Pozdrawiam Andrzej
Awatar użytkownika
SebastianL
Posty: 749
Rejestracja: 2020-06-16, 08:55
Lokalizacja: Gliwice

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: SebastianL » 2020-09-19, 12:38

Przypuszczam, że AAA u Espena i u Barbera to to samo, to znaczy klasa specjalna. AAAA to tak zwana klasa mistrzowska. Nie zawsze dostępna, za to zawsze bardzo droga.

Niestety różne są kryteria oceny drewna, choć pi razy drzwi ponoć są ze sobą zgodne. Najlepiej jest napisać do nich i spytać jak ustalają klasę drewna.

Co do kosztu przesyłki u Espena, to pomimo dostępnej tabelki, rzeczywisty koszt dostawy obliczony jest automatycznie w koszyku.

Kiedyś przymierzałem się do zakupu świerka u pana Rudolfa Fuchsa. Pan jest bardzo miły i odpisuje na maile. Ostatecznie nie zamówiłem, bo miałem mało pieniędzy.
Na jego stronie internetowej jest jasno opisane czym cechuje się drewno poszczególnej klasy. Ale czy inni sprzedawcy używają identycznych kryteriów? Może tak, a może nie...

https://www.germanspruce.com/master_grade.html
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: Ceny drewna w Polsce

Post autor: Jan » 2020-09-19, 12:54

Z Hiszpanii koszt dostawy to 27-30 eurasów, przynajmniej zawszy tyle mniej więcej płacę.
Pozdrawiam Janek
ODPOWIEDZ