źródełko

Na każdy temat ...

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

źródełko

Post autor: Jan » 2018-03-03, 15:43

Temat pośrednio lutniczy. Standardowym problemem kogoś kto nie żyje z lutnictwa jest źródło finansowania hobby. Nie chcąc obciążać budżetu domowego umówiłem się z żoną, że znajdę sposób by tak było. Nauczyłem się pracy kaletniczej i zakupiłem niezbędne narzędzia. Po wielu miernych pracach w końcu zaczęło wychodzić i powoli samo.sie finansuje nie mówiąc o tym że pozwala w skromnym na razie budżecie ale zająć się lutnictwem hobbystycznie😀. Cholernie to Okrężna droga ale daję jakoś radę i najważniejsze, że mi sprawia frajdę. Zobaczcie sami.
Załączniki
portfele1.jpg
portfele2.jpg
portfele3.jpg
portfele4.jpg
narzedzia.jpg
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: źródełko

Post autor: PiotrCh » 2018-03-03, 15:50

Wyglądają na prawdę dobrze, te zdobienia sam robisz?
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: źródełko

Post autor: Jan » 2018-03-03, 16:03

Tak to są tłoczenia w skórze za pomocą punc. Portfele są szyte całkowicie ręcznie z bardzo dobrych skór. Później są malowane i impregnowane profesjonalnymi środkami.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: źródełko

Post autor: PiotrCh » 2018-03-03, 16:17

piękniste
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: źródełko

Post autor: Jan » 2018-03-03, 16:25

Tak wygląda tłoczenie.
Załączniki
portfel2.jpg
portfel3.jpg
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Re: źródełko

Post autor: Andrzej » 2018-03-03, 16:25

Piękne rzeczy. Paski gitarowe też robisz ?
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: źródełko

Post autor: PiotrCh » 2018-03-03, 16:46

A skąd matryca do wytłoczenia takiego ornamentu?
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: źródełko

Post autor: Jan » 2018-03-03, 16:58

Można wytłoczyć praktycznie większość wzorów graficznych byle nie były zbyt szczegółowe. Grafik na necie od groma samemu można też wymyślać. Pasek do gitary też zrobię to akurat w porównaniu do zrobienia portfela jest dużo prostsze. Postaram się jakiś zrobić by pokazać jak to może wyglądać.
Wzory nie są z matrycy tylko przenoszone na skórę na mokro poprzez wytłoczenie kształtu a później są precyzyjnie i głęboko tłoczone puncami. Skóra jest formowana różnymi narzędziami poprzez wygniatanie jej.
Załączniki
skiver.jpg
punce1.jpg
punce2.jpg
Ostatnio zmieniony 2018-03-03, 17:41 przez Jan, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Janek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: źródełko

Post autor: PiotrCh » 2018-03-03, 17:09

Już kapuję o co chodzi, to się ręcznie wyciska kawałek po kawałku. Fajna sprawa. Paski do gitar, pickguardy do telecasterów kowbojskich itp. można fajnie zastosować i w lutnictwie. No i pokrowce na dłuta, noże, strugi...
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: źródełko

Post autor: Jan » 2018-03-04, 00:23

Dzięki Darku. To są jedne z pierwszych portfeli i faktycznie tam gdzie skóra ma 4 warstwy to szwy można jeszcze poprawić. Tylko pamiętaj, że to nie jest szyte maszynowo. Taki pickguard to poziom przedszkola przy porównaniu do poziomu skomplikowania i nakładu pracy przy portfelu. Musiał bym mieć tylko bardzo dokładny szablon z kartonu i wymalował bym taki, że w nocy byś nie spał czekając na kuriera z przesyłką 😂😂😂. Nie używam maszyn do szycia i cała praca jest ręczna. Ok 25 godzin zrobienie takiego portfela.
Pozdrawiam Janek
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: źródełko

Post autor: poco » 2018-03-04, 13:00

Używasz imadła rymarskiego? Jest bardzo pomocne i przyspiesza robotę w sposób znaczny. Nie mówiąc o dokładności szycia. https://www.google.pl/search?q=imad%C5% ... 00&bih=805
O szablonach, szydłach i innych pierdołach nie wspomnę.
Swojego czasu - kuźwa, kiedy to było!, z kolegą zaczęliśmy bawić się w szycie etui na papierosy, nie takie piękne jak Twoje!, a szydła - kolce, robiliśmy z igieł maszynowych do szycia skóry, ponieważ ich kształty pozwalały na piękne układanie się nici we szwie. Przy braku igieł sami ostrzyliśmy igły do cerowania wełny - były grube, ale to nie było to, co fabryczne. https://www.coatsindustrial.com/pl/info ... ut-needles
Wiedzę "praktyczną" czerpaliśmy podglądając i wypytując miejscowego rymarza. Szył bez igieł! Jako igły, a raczej narzędzia do przewlekania, bo dociągał szew rękami przy samym otworze ( do szycia stosował dwie nici jednocześnie ) używał włosa szczeciny dzika, w której "pędzel" zaplatał koniec dratwy.
Potem to smarował jakimś środkiem, chyba pak się to nazywało Taka metoda pozwalała uniknąć przeciągania na siłę pętli nici, która tworzy się w uchu igielnym, a smar dawał poślizg i konserwację dratwy. Syntetycznych nici wtedy nie było.
Teraz wszystko można mieć na wyciągnięcie ręki bez problemu. O posiadaniu maszyny do szycia skór, to można było sobie pomarzyć.
Piękne wyroby rękodzielnicze. Zazdraszczam Ci inwencji i kunsztu.
Powodzenia.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: źródełko

Post autor: Jan » 2018-03-04, 14:53

Ta mała skrzyneczka na zdjęciach chociaż nie widać to skarbnica narzędzi 😀. Konik rymarski też jest ale szew to kwestia wprawy, dokładności i po trosze narzędzi. Szew ręczny nigdy nie będzie wyglądał jak maszynowy chociaż nie zawsze da się poznać, ze cos było szyte ręcznie. Jak mówi mój kolega, który robi wyroby kaletnicze.z najwyższej półki i sprzedaje na cały świat gdy ktoś kręci nosem, że nie jest idealnie od linijki "TAK MA BYĆ"😁 Moim zdaniem cały urok wyrobów ręcznie robionych to to że sie różnią od tych spod matrycy i maszyny. Tu w.przeciwienstwie do lutnictwa jest dozwolony brak perfekcji. Niestety tak jak w lutnictwie narzędzia kosztują fortunę ale do pracy potrzeba minimalnej przestrzeni i można pracować w domu w dużym pokoju.
Załączniki
narz1.jpg
narz3.jpg
narz4.jpg
Pozdrawiam Janek
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: źródełko

Post autor: michqq » 2018-03-05, 15:42

Piekne, przypomina mi sie narzedziowna dziadka - był z "zawodu wyuczonego" przed wojną - szewcem, choć po wojnie sie tym nie zajmował zawodowo.

Mordorus, no to teraz skórzany futerał do skrzypiec?

Przychodzą mi teraz skrzypcowe katalogi pocztą, żebym zaś coś kupił.

Przeglądam i nieraz się dziwiłem - w świecie smyczkowych nie tylko że sprzedają futerały na skrzypce - heh - sprzedają też... pokrowce na futerały.

No to właśnie na takie.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
Jan
Posty: 1987
Rejestracja: 2017-05-11, 19:22
Lokalizacja: Racibórz

Re: źródełko

Post autor: Jan » 2018-03-05, 21:02

Nie robiłem i nie widziałem ale nie jest to chyba strasznie skomplikowane. Musiał bym mieć i organoleptycznie potarmosić. Później jak mały Chińczyk metodą inżynierii odwrotnej sprowadzić do czynników pierwszych by spokojnie zrobić taką skórzaną prezerwatywę na pokrowiec do skrzypiec jaka ci po głowie chodzi 😂.
Pozdrawiam Janek
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: źródełko

Post autor: michqq » 2018-03-06, 14:08

Obrazek

Obrazek

Takie.
Na takie futerały sprzedają jeszcze pokrowce.
:-)

Ja myślę, że gdybyś robił taki kaletniczy futerał, to jedną z opcji byłoby użycie taniego płócienno-styropianowego futerału chińskiego (takiego zapinanego na suwak) jako punktu wyjścia - i obszycie go skórą oraz oklamerkowaniem.

Ale to bliżej walizki niz portfela.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
ODPOWIEDZ