Opinogóra Krasińskich

Na każdy temat ...

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Opinogóra Krasińskich

Post autor: Pełta » 2016-08-11, 21:38

Połechtany przez Jacka A.R.,który tak ciekawie pociągnął temat Krasińskich,postanowiłem odgrzebać moje foty(to też moje zainteresowania)...z cmentarza Opinogórskiego też mam,lecz gdzieś znikneły...
Jak wiadomo Wincenty Krasiński był wolnomularzem,na cmentarzu trochę elementów jest,jak też w pałacyku muzeum,przynajmniej ja je widzę...ale co ciekawe jak mi się wydaje, są też w...kościele Opinogórskim. jak np. chrzcielnica z bloczkiem i trójnogiem,to jak dla mnie symbole masońskie,a czy nie dziwi podobieństwo owej chrzcielnicy,do tego przy czym stoi Jerzy Waszyngton...przecież to był mason,ja nie wiem czy tam nie reaktywowała się jakaś loża...teren muzeum...
W kościele zwraca uwagę płaskorzeźba,ale to już niech Jacek pomoże,ja się nie znam :-),jak dla mnie też znak wolnomurarski(braterstwo ,,Bracia,,)...te splecione dłonie.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Klucz Levisa...
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Opinogóra Krasińskich

Post autor: Jacek A. R. » 2016-08-12, 21:44

Niestety nie potrafię odpowiedzialnie zintrepretować symboliki tej rzeźby pod kątem symboliki masońskiej. Nie dziwi mnie przynależność gen. Wincentego Krasińskiego do wolnomularstwa czyli masonerii; często była ona związana z XVIII wieczną myślą oświeceniową i tak miała pozytywne konotacje w kręgach ludzi oświeconych i aktywnych publicznie. Masoni mieli aktywny udział w pracach nad Konstytucją Trzeciego Maja, wielu polskich wojskowych było masonami. Więcej podaje np. popularna Wikipedia.

Jak zawsze

Jacek A. R.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Opinogóra Krasińskich

Post autor: Pełta » 2016-08-12, 22:24

Jacek A. R. pisze:Niestety nie potrafię odpowiedzialnie zintrepretować symboliki tej rzeźby pod kątem symboliki masońskiej. Nie dziwi mnie przynależność gen. Wincentego Krasińskiego do wolnomularstwa czyli masonerii; często była ona związana z XVIII wieczną myślą oświeceniową i tak miała pozytywne konotacje w kręgach ludzi oświeconych i aktywnych publicznie. Masoni mieli aktywny udział w pracach nad Konstytucją Trzeciego Maja, wielu polskich wojskowych było masonami. Więcej podaje np. popularna Wikipedia.

Jak zawsze

Jacek A. R.
...polecam wszystkim przeczytać odczyt Adama Doboszyńskiego z 1939r,dość długi,ale warto...kochani.
http://naszeblogi.pl/46251-adam-doboszy ... ostu-1939r
celne i trafne komentarze na końcu dopełniają czarę goryczy...
Klucz Levisa...
Awatar użytkownika
Pełta
Posty: 93
Rejestracja: 2016-01-14, 11:15
Lokalizacja: mazowieckie

Re: Opinogóra Krasińskich

Post autor: Pełta » 2016-08-19, 20:17

Na terenie parku/muzeum odsłonięto niedawno ciekawy pomnik...
Obrazek
...nie traktuję życia zbyt poważnie,warto czasem wyluzować ...tak,tak,to Pełta w całej krasie :mrgreen:
,,niech pamięć moja,zawsze Ci będzie miła,,
no to ja mówię:Niech pamięć moja zawsze Wam będzie miła.
Klucz Levisa...
ODPOWIEDZ