do posłuchania

Na każdy temat ...

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: do posłuchania

Post autor: Jacek A. R. » 2017-01-25, 18:24

Świadomie powstrzymuję się od wypowiedzi na temat owych produkcji tak na instrumencie wykonanym z łopaty jak i tej dedykowanej znanemu piłkarzowi, dziś dzialaczowi piłkarskiemu. Interesuje mnie natomiast zdanie Osób nie będących zwolennikami muzyki klasycznej gitarowej na ten oto temt:
https://www.youtube.com/watch?v=ARDcuaMEdTY

DODANE: Pragnę tylko zaznaczyć, iż od dłuższego już czasu flamenco grane jest na gitarach flamenco, znacznie różniących się tak doborem materiału jak i wymiarami a i pewnym szczególami konstrukcji od gitar także tych budowanych w tradycji hiszpańskiej a zwanych klasycznymi.

DODANE 2: Angelo Debarre...Django Reinhard...pisaliśmy równocześnie :)
Ostatnio zmieniony 2017-01-25, 18:34 przez Jacek A. R., łącznie zmieniany 2 razy.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: do posłuchania

Post autor: Piniu » 2017-01-25, 20:47

No wiedzialem ze tak bedzie. Darek, Piotrek - nie zrozumielismy sie oczywiscie. Uczepiliscie sie lopaty nie wiem po co. Pisalem ze gosc jest mega, nie ze lopata, myslalem ze przejrzycie jego filmy i zobaczycie jak gra na prawdziwych gitarach.

A brzmienie klasycznej gitary nie musi mi się podobac prawda?

To co Jacek wyzej pokazal takze moim zdaniem lepiej by brzmialo jakby gosc wzial i zagralna dobrym akustyku.

Wysłane z Tapatalk
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: do posłuchania

Post autor: Jacek A. R. » 2017-01-25, 21:56

- nie wiem, czy lepiej, na pewno inaczej. Myślę więc iż po prostu jest to kwestia gustu - jedni wolą dźwieki typowe dla gitar takich, inni dla innych co w przypadku pięknej i dobrze granej muzyki jest równouprawnione. Pamiętam iż Django Reinhard grał na gitarze akustycznej a ten akurat utwór gral z duecie z Stefanem Grapelli (skrzypce). To, co pokazałem jest aranżacją Minor Swing na gitarę klasyczną dokonaną przez grającego czyli Marcusa Strand'a.

Nie bez kozery pokazałem tą aranżację, bowiem tak w przypadku łopaty jak i Marcusa Strand czytam elementy poza muzyczne czyli wygląd, nietypowe zastosowanie znanych skądinąd przedmiotów w celach przyciągnięcia uwagi. Ma to aspekt promocji. Natomiast najbardziej lubię kiedy Osoba grająca dokonuje promocji swą muzyką, niekoniecznie za pomocą takich czy innych kostiumów czy obiektów sprowadzonych czasem do roli gadżetów.

DODANE
Od zawsze było tak, że utwory orginalnie pisane i wykonywane na danych instrumentach były aranżowane i grane na instrumentach innych. Pamiętam o licznych utworach na lutnię (Don Luis Milan, wielu innych), utwory J.S. Bacha, utwory Szopena, wielu innych. Wiele z nich doczekało się transkrypcji na gitarę klasyczną, niekiedy bardzo piękną. I w takich kategoriach można spojrzeć na omawianą powyżej aranżację MInor Swing Marcusa Strand'a.
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: do posłuchania

Post autor: Jacek A. R. » 2017-01-25, 23:51

Darku: oczywiście tak, u nas robi to (o ile się nie mylę) prof. Krzysztof Pełech. A w tej aranżacji Sultans of Swing z subiektywną radością słyszę i widzę gitarę bodaj Manuela Contrerasa.

Natmiast cieszę się, iż pojawił się wątek muzyki granej przez Romów (Cyganów). Ich wkład w rozwój muzyki gitarowej hiszpańskiej jest nie do przecenienia, zwłaszcza a czasach tzw. Cafe Cantante (schyłek XIX i początek XX wieku), kiedy to gitara klasyczne nie była tak wyodrębniona od gitary flamenco jak to się stało później. Aby nie zanudzać (boć to osobny, bardzo ciekawy temat): nie na darmo jednym z popularnych, łatwych utworów Bartolome Calatayud jest mała forma zatytułowana "Lamento Gitano".
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: do posłuchania

Post autor: PiotrCh » 2017-01-26, 00:40

Piniu - ja też żartowałem:) Gościa filmy słuchałem już dawno i jestem pod wrażeniem jak gra na różnych patykach.
Tytułem wyjaśnienia - mam zupełnie odwrotnie niż Ty i Darek - brzmienie gitary klasycznej to miód na moje uszy:) Ale rozumiem jeśli ktoś z ciast najbardziej lubi makaron;)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Jacek A. R.
Posty: 330
Rejestracja: 2015-10-17, 08:34
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: do posłuchania

Post autor: Jacek A. R. » 2017-01-26, 01:45

Skoro, jak czytam, podane przeze mnie informacje i linki do nagrań Roba McKillop są sympatyczne dla tych z nas, którzy lubią dźwięki gitary klasycznej, niech mi będzie wolno dla pewnego kontrastu z tymi dźwiękami będącymi kontynuacją tradycji bardzo historycznej podać coś z zakresu bardzo współczesnej muzyki hiszpańskiej komponowanej na gitarę klasyczną i granej na takich wspólczesnych acz o tradycyjnej hiszpańskiej konstrukcji instrumentach.

Przedstawiam zatem emerytowanego dziś muzyka, kompozytora i ex nauczyciela (profesora) - Eliseo Fresquet Serret. Maestro Eliseo jest panem w moim wieku, i żyje sobie w okręgu Girona koło Barcelony. Nie występuje już w wielkich salach koncertowych z racji już nie takiej motoryki rąk i jego Ramirez 1A już nie jest grany codziennie; dziś gra często na najulubieńszej ze swych obecnie 8 instrumentów - Antonio Picado model 60, cedr/palisander indyjski, jest to bowiem gitara łatwiejsza do opanowania niż rzeczony Ramirez, a możliwości dźwiękowe gitar Picado zwłaszcza akurat modelu 60 powodują iż istnieje grono zdecydowanych zwolenników tych instrumentów. A tak utwory Maestro Eliseo komponowane ostatnimi laty jak i dźwieki Jego muzyki nadal dają radość wielu z nas.

Jeśli można - interesują mnie zwłaszcza impresje na temat Nokturnu ze Suity del Montsia. Upraszam też o pewien "kredyt zaufania" i wzięcie pod uwagę faktu, iż podane poniżej nagrania dokonane są w domu, na sprzęcie amatorskim.

Nocturno, de la Suite del Montsiá
https://www.youtube.com/watch?v=_8kPY7_ZUT8

Somnis de Joventut (Sueños de Juventud)
https://www.youtube.com/watch?v=6NnKGtlnyqw

Cala Trons
https://www.youtube.com/watch?v=zNZCIUPYs_w

Arnau
https://www.youtube.com/watch?v=l-GRiQC ... e=youtu.be
(to ostatnie nagranie wykonane jest właśnie na gitarze Picado model 60; dedykowane jest wnuczkowi kompozytora co jest mi bliskie, gdyż mój 6 letni wnuczek zdradza coraz większe zainteresowanie gitarą klasyczną).
- im więcej wolno -
- tym mniej wypada.
popik10

Re: do posłuchania

Post autor: popik10 » 2017-03-08, 09:46

Takie ciekawe chyba :-)
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: do posłuchania

Post autor: Piniu » 2017-03-08, 15:55

Fajny kawałek :)
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: do posłuchania

Post autor: Piniu » 2017-03-09, 13:09

Nawet nie wiecie jak bliska mojemu sercu jest taka muzyka..
popik10

Re: do posłuchania

Post autor: popik10 » 2017-03-09, 14:51

Się okazuje że wszyscy to countowcy :-D
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: do posłuchania

Post autor: PiotrCh » 2017-03-09, 16:03

Może więcej mandolin będzie na forum i może jakieś bandżo;)
pozdrowienia
Piotr
piotrkol7
Posty: 130
Rejestracja: 2016-03-13, 15:24
Lokalizacja: Szczecin

Re: do posłuchania

Post autor: piotrkol7 » 2017-03-31, 22:06

https://www.youtube.com/watch?v=953PkxFNiko
https://www.youtube.com/watch?v=6xb898sQtu8
Ktoś zna? ;-)
Mocna alternatywa, większość utworów zdominowana przez ścieżkę basową - coś pięknego według mnie.
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Re: do posłuchania

Post autor: molu » 2017-04-01, 06:06

No pewnie, że zna, klasyka. :)

T.
Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Re: do posłuchania

Post autor: Witheltz » 2017-05-22, 14:47

Nowe oblicze Adama "Nergala" Darskiego. Projekt z Johnem Porterem. Jak dla mnie wymiatają.
popik10

Re: do posłuchania

Post autor: popik10 » 2017-05-23, 08:09

Gitarę ma nawet nawet.
Czy w tę stronę idzie świat? :-)
ODPOWIEDZ