stare archtopy

Na każdy temat ...

Moderator: poco

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

stare archtopy

Post autor: PiotrCh » 2015-11-22, 17:52

https://www.youtube.com/watch?v=OnUgQVwqBd4

Piękny utwór, zagrany z serca. Po tym jak usłyszałem to nagranie wiedziałem, że muszę swojego starego niemieckiego archtopa wyremontować. Prace już są posunięte - oby się udało:)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: stare archtopy

Post autor: popik10 » 2015-11-24, 22:35

Oj nie tylko stare tak gadają, to zacny typ gitary jest.
Bardzo osobliwy.
P
Ps.
Remont remontem, buduj nową ;-)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: stare archtopy

Post autor: PiotrCh » 2015-11-24, 23:06

ja jestem zachwycony jaką górką gra ta gitara..a właściwie ten pan.
Jak się wciągnę przy tym remoncie to ukulele - archtop tenor może powstanie:)
pozdrowienia
Piotr
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Re: stare archtopy

Post autor: wojtek » 2015-11-25, 08:01

Piotr pokarz tego arch topa ,ciekawy jestem jak on wygląda .Fakt jak pisał Popik 10 arch topy to inna bajka ale wciąga jak diabli .Fajnego picka mogę Ci polecić http://www.bartolini.net/product/5jnb/ brzmi rewelacyjnie .
pozdrawiam ww
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: stare archtopy

Post autor: PiotrCh » 2015-11-25, 09:05

cześć Wojtku - miło widzieć:)

Panowie

inna bajka i warto się zanurzyć na moment. Fotki pokażę jak jakieś znajdę, a będę szukał, żeby pokazać przed-po.

Jest w nim tylko nalepka mała przyklejona jak w smyczkowcach: Musik Kniebuchler (z kropeczkami) Endingen a.K. Więcej nie ma żadnych sygnatur.

Jest zrobiona z 3warstwowej sklejki a na topie fornir, ładny, z wzorem, falą itp. Top ma rysy podłużne okazującymi ząb czasu. Gryf był osadzony nieosiowo i dlatego robię mu nowe gniazdo.

Gryf pomimo tego, że nie miał żadnego pręta, po odklejeniu podstrunnicy jest prosty. Sklejony z dwóch klepek wzdłuż z przeklejką w środku. Możliwe, że z jednej deski i obrócone o 180st. Gryf dźwięczny przy pukaniu.

Generalnie robota raczej manufakturowa bez nadmiernej jakości. Jednak warto poprawić to i owo.

Z pikapami już przesądzone - bo kiedyś wydłubałem dwa otwory pod humbuckery - więc trafią do niej znów, dwie 490 Gibson R i T. Do tego korekcja i volume na 4potkach i przełącznik 3W.

Gitara otrzyma nową podstrunnicę, ramki z pickguardem i strunociąg (padouk),
no i dostanie nowy lakier skrzypcowy + politurę;) Gryf zazbroję dla lepszej stabilności.

Z fotkami u mnie na bakier, ale staram się pstrykać wszystkie etapy dla porównania. Na koniec wrzucę na 100%:)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: stare archtopy

Post autor: popik10 » 2015-11-25, 09:48

Jak dwa picki to rozumiem belkowanie wzdłużne?
Szkoda, przy krzyżowym inaczej pracuje płyta, akustycznie chyba lepiej się odzywa.
P
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: stare archtopy

Post autor: poco » 2015-11-25, 10:21

Widziałem tego archtopa i PiotrCh będzie miał trochę zabawy właśnie z powodu belkowania. Kiedyś już o tym pisał, ale najlepiej jak sam to zaprezentuje. :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: stare archtopy

Post autor: PiotrCh » 2015-11-25, 10:24

Tak, wzmocnienie to dwie belki wzdłużne. Niestety wnęki na pikapy zaburzają ich przebieg więc będą troche "przerobione" bez otwierania pudła:) Takie bajpasy doklejone. Remont tej gitary niestety zbiegł się z jej przerobieniem (elektronika).

Do grania akustycznego archtopy robi się przede wszystkim z litego drewna natomiast kontrowersyjna teza jest taka, że pikapy (głównie te zamontowane do topu - nie do pickguardu czy gryfu) grają odpowiednim dźwiękiem właśnie na sklejce. Stąd sklejkowe konstrukcje również w najzacniejszych gitarach oraz upodobanie sklejkowego soundu przez gitarzystów z pierwszej półki.

Jednym słowem - jak już gitara jest ze sklejki - to pikapy dokręcone do niej są uzasadnionym pomysłem, a jak będzie - mam nadzieję, że wystarczająco na moje potrzeby:)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: stare archtopy

Post autor: popik10 » 2015-11-25, 13:31

Sklejkowe akustyki też grają ;-)
Pewnie, że lite jest lepsze ale nie dyskwalifikujmy sklejki w akustyce. :-)
Myślę, że to bardziej kwestia belkowania. Belki wzdłużne w zasadzie biegną od klocka gryfowego do stopy gitary. Krzyżowe kończy się sporo przed kerfingiem.
Jak już zrobię formę do topu pod sklejkę spróbuje zrobić w prasie taka płytę z belkami krzyżowymi.
P
Edyta:
Daj w ramkach P90 i nie ruszaj belek, a te picki co masz w pudełeczku wsadź do czego innego. Przecinanie czy skrobanie belek i pogrubianie ich z drugiej strony to chyba niefortunny pomysł.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: stare archtopy

Post autor: PiotrCh » 2015-11-25, 13:56

już za późno - belki są naruszone bo pikapy już grały w tym pudle. Ta wątpliwa innowacja została popełniona kilka lat temu i teraz jak to śpiewał pewien artysta "ratujmy co się da" :)

Konstrukcja sklejkowa jest bardzo sztywna. Belki zostaną naprawione.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ