Modern Jazz 4

Dyskusje na temat budowy gitar basowych.

Moderator: poco

poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-12, 15:20

Z jednego kawałka, to musisz mieć b. dobrze wysezonowane i suche, bo to spory kawał dechy. Z dwu, masz usunięcie naprężeń wewnętrznych i możliwość ładnego rysunku. Jaki typ NTB, set-in, bolt-on? Ale czekaj lepiej na Zenka, on jest superbasista. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
SeBas
Posty: 90
Rejestracja: 2012-01-11, 09:17
Lokalizacja: Grójec

Post autor: SeBas » 2012-01-12, 15:44

W takim razie dwucześciowy... Od razu wypuszcze się na głębokie wody. hehe Tylko cały czas nie mogę zdecydować się czy klon czy olcha?
Konstrukcja bolt-on na 4 śrubach.
W tytule jest "Klasyczny", ale już w głowie rodzi się pytanie czy z aktywną korekcją. Wtedy niestety trzeba będzie zmienić na modern.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-12, 16:21

Poczytaj dział "drewno". Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-01-12, 19:03

Dwuczesciowe drewno trzeba skleic... Aby sklejenie bylo perfekcyjne trzeba dopacowac sklejane elementy idealnie. Skladasz je razem i patrzysz pod swiatlo . Na poczatku gdy nie mialem hebla stacjonarnego uzywalem do wyrownywania powierzchni klejonych profilu aluminiowego o przekroju prostokatnym 35x65 mm na ktory naklejalem za pomoca obustronnie przylepnej tasmy , papier scierny. Kosztowalo to troche pracy ale wynik byl idealny , teraz uzywam tego profilu do wyrownywania koncowego. uwazaj przy sklejaniu na uslojenie elementow. Koniecznie zrob plan instrumentu !
Awatar użytkownika
SeBas
Posty: 90
Rejestracja: 2012-01-11, 09:17
Lokalizacja: Grójec

Post autor: SeBas » 2012-01-13, 11:44

Właśnie skończyłem robić zestawienie kosztów. Ceny ze strony mayonesa.
Obrazek
Monotematycznie wychodzi patrząc na firmę, ale na początek zdecydowałem się tańszy osprzęt.
Ceny za drewno trochę podciągnąłem.

Jak widać koncepcja trochę się zmieniła i z totalnego pasywa zdecydowałem się na aktywną bestię.
Awatar użytkownika
newmaan
Posty: 51
Rejestracja: 2012-01-05, 12:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: newmaan » 2012-01-14, 10:02

sprawdz jeszcze ceny na http://guitarproject.pl/ drut progowy jest tam tanszy. moze i inne rzeczy beda w dobrych cenach.
Awatar użytkownika
SeBas
Posty: 90
Rejestracja: 2012-01-11, 09:17
Lokalizacja: Grójec

Post autor: SeBas » 2012-01-15, 12:27

Trzy dni przy photoshopie zaowocowało projektem. Powstał z amerykańskiego standarda. Poza kształtem korpusu i główki nic z nim nie robiłem. Powiększyłem tak aby siodełko miało 38mm, czyli otrzymałem projekt 1:1. Teraz trzeba go wydrukować.

Obrazek
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-15, 14:21

Jesteś pewny pozostałych wymiarów? To nie szerokość siodełka jest podstawą wymiarowania, a menzura, bo siodełko postrugasz sobie jak chcesz, a menzura nie da się rozciągać jak guma. ;-) . Poza tym musisz brać pod uwagę elementy geometryczne współgrające z całością Mówię o pickguardzie - wnerwia mnie ta nazwa, osłona przetworników, która w wersji gotowca ma powiercone i wyfrezowane otwory, powinna znajdować się w ścisłe określonej odległości od krawędzi, itd. Gdybyś z tego zrezygnował na rzecz odkrytej gitary, to insza inszość i mógłbyś poeksperymentować z kształtem deski, usytuowaniem przetworników i całą resztą, a kieszenie na te klocki pochował byś od spodu. Zobacz np. projekt basu Intaro, lub Mielcara. No chyba, że zdecydowałeś się na kopię i nie ma zmian, to wtedy zanim wytniesz kształt z deski skonfrontuj go z tą osłona przetworników, abyś nie obudził się z ręką w nocniku. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
SeBas
Posty: 90
Rejestracja: 2012-01-11, 09:17
Lokalizacja: Grójec

Post autor: SeBas » 2012-01-15, 19:15

Właśnie nie jestem pewien wymiarów. Pomyślałem, że pdf od fendera wszystko będzie wyskalowane. A że obliczenie menzury na takim dużym projekcie nie jest za łatwe. Dlatego wyskalowałem siodełko, które najłatwiej zmierzyć...

Nie jestem specem w photoshopie, może ktoś z was wie jak ustawić w nim skalę 1:1 na podstawie menzury?

Menzure mierzymy od środka śrub mostowych do środka siodełka?
popik10

Post autor: popik10 » 2012-01-15, 19:53

Wywal to z photoshopa.
Pracuj tylko na wektorówkach, ilustrator. corel. itp.
Tam możesz to wyskalować obrysować i wydrukować w odpowiedniej jakości.
K=jak nie dasz rady prześlij plik na priva
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-15, 20:05

Se bas, a konia to ty poił; poił; a kto widział; Drugi koń. Tyle na forum rozmawiamy na temat menzury, że czasami szczęka sama opada kiedy pada pytanie z serii jak u Ciebie. Krótko, ale po raz ostatni; jest to długość czynna struny. Ponieważ ustawienie podlega kompensacji struny są indywidualnie strojone. Dlatego widzisz na mostku nie linię prosta, tylko ukośną. Dla ułatwienia pomiarów i czytelnego obrazu połowa menzury jest na 12 progu czyli jeżeli menzura jest 640 mm, to na 12 progu mamy 320mm mierzone od główki/siodełka. Łatwiej jest nie popełnić błędu mierząc dłuższy niż krótszy odcinek. Mając ten pdf zmierz sobie tą odległość i znając menzurę gitary z proporcji matematycznych oblicz sobie zmniejszenie czy zwiększenie tego co pokazuje komputer. Teraz zmieniając powiększenie ustawisz sobie tak, aby było 1:1 i po bólu. Rysunek możesz sobie wydrukować na zwykłej drukarce i potem posklejać. Jednocześnie masz możliwość kontroli wymiarów i nie popełnisz błędu. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
donkirk24
Posty: 253
Rejestracja: 2010-04-18, 15:31

Post autor: donkirk24 » 2012-01-15, 23:56

czasami szczęka sama opada kiedy pada pytanie
Tak z biologicznego punktu to szczęka nie opada:P
Szczęka to stała "część" naszej twarzoczaszki, a jedynie co się tam rusza za pośrednictwem naszej woli jest żuchwa
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-01-16, 00:57

Masz słuszność, brak precyzji w wypowiedzi staje się źródłem niedomówień, zwłaszcza kiedy dotyczą anatomii. Można coś z czymś pomylić.... Jednakowoż oprócz trafności wypowiedzi w poście nic nie wniosłeś do tematu, oprócz off.... Zatem pokorna prośba, skoro znalazłeś miejsce i czas na wypisywanie nic nie wnoszących treści znajdź jeszcze obok miejsce na rzeczowość. Wtedy będzie i wilk syty i owca cała. Ograniczyłem się do nic nie wnoszącego postu tytułem reprymendy, ale sądzę, że koledzy mi wybaczą. Każdy następny post z oznakami off- topu będzie usuwany do kosza. Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2012-01-16, 14:05

Gotowy rysunek 1:1 do pobrania w formacie pdf
Po wydrukowaniu powinieneś mieć właściwa menzurę zaznaczona kreskami.
Tak na szybko ale daje to podstawę do roboty.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
SeBas
Posty: 90
Rejestracja: 2012-01-11, 09:17
Lokalizacja: Grójec

Post autor: SeBas » 2012-01-19, 09:01

Projekt wydrukowany w skali 1:1 dzięki wielkie popik10 za pomoc!

Teraz szukam drewna w okolicznych składach i stolarzach. Po wymierzeniu projektu potrzebuję:

Korpus: 40 x 60 x 5 (olcha lub jesion)
Szyjka: 15 x 90 x 5 (klon)
Podstrunnica: 10 x 65 x 1,5 (klon lub palisander)

Czy grubość szyjki nie jest za mała, a grubość podstrunnicy za duża? Pytanie z gatunku marnowania materiału.
ODPOWIEDZ