Najdostepniejsze rodzaja drewna

Dyskusje na temat budowy gitar basowych.

Moderator: poco

nieryey
Posty: 117
Rejestracja: 2009-04-13, 10:04
Lokalizacja: Bukowno

Najdostepniejsze rodzaja drewna

Post autor: nieryey » 2009-04-13, 10:32

Mam zamiar zrobić swój basik :)
I poszukuję odpowiednich rodzajów drewna. Niestety z tych ogólnodostepnych raczej sobie dobrego basu nie stworze :?

Moje pytanie wiec brzmi: z jakich gatunkow ogolnodostepnych (w tartakach i innych skladach drewna) mozna legalnie dostac jakies drewienko na bas? Niekoneicznie musi byc to jakis super gatunek idealny, ale zeby nie byl jakas szmira :?

Prosze o odpowiedzi
:o
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-04-13, 16:51

Korpus mozesz zrobic z:

olchy , jesionu , wiazu , klonu ... Nadadza sie tez drewna z drzew owocowych.

Na gryf najlepszy bedzie klon , brzoza nada sie rowniez.
Na podstrunnice potrzebne jest drewno twarde , klon bedzie ok.
nieryey
Posty: 117
Rejestracja: 2009-04-13, 10:04
Lokalizacja: Bukowno

Post autor: nieryey » 2009-04-13, 22:27

Dziekuje bardzo :)

Tata troszke ingeruje w moj projekt i stwierdzil, ze na gryf wystarczy, ze kupi sie trzon od lopaty na targu xD Znajomy uwzaza (podobnie jak ja), ze to kiepski pomysl :p Moglbym sie dowiedziec dlaczego?

I jeszcze sprawa korpusu. Czy problemem bedzie, jesli drzewo bedzike mialo duzo slojow? I czy wyklucza sie wszelkie sęki, itp.? Moim zdaniem tak, ale chcialem sie dowiedziec dlaczego.

I jeszcze w sprawie drzewa - czy zastosowanie bejc w jakis sposob wplynie na brzmienie gitary?
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-04-14, 03:00

Ogolnie rzecz biorac rozumowanie taty nie jest zle... Na gryf jest potrzebne drewno twarde wiec analogia z trzonkiem moze sie narzucic.
Rozumiem , ze chodzi ci o zbudowanie instrumentu po raz pierwszy.
Krokiem rozpoczynajacym cala operacje jest zrobienie planu , z niego bedzie wynikac jakie minimalne wymiary musza miec twoje drewienka aby mogly sie nadac bez koniecznosci doklejania.
Pamietaj , ze pierwsze wioslo bedzie mialo wszystkie bledy poczatkujacego lutnika ale nie ma sie co zrazac , to jest normalne. Szkoda zatem drewien z najwyzszej polki , te powinienes sobie zostawic na pozniej.
Drewna na korpus powinny miec jak najregularniejszy rysunek bez sekow i "zawirowan" . Na topy stosuje sie wzory typu "spalted" czy "korzeniowe" ale te musza byc stabilizowane.
Bejce mozna stosowac bez problemu.
nieryey
Posty: 117
Rejestracja: 2009-04-13, 10:04
Lokalizacja: Bukowno

Post autor: nieryey » 2009-04-14, 08:36

Ooo, dziekuje bardzo :)
A nie wie Pan moze z czego wykonywane sa takie trzonki?
Jezeli chodzi o plany, to kilka mam wykonanych :) Umiescilem je tutaj na forum ;) Co prawda nie sa ona superwidoczne i nie widac pomiarow :p
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-07-21, 02:23

Ok , napisalem , ze analogia z trzonkiem moze sie laikowi narzucic ale jest to naturalnie nie najlepszy pomysl... Najlepsze i najdostepniejsze drewno w polsce z ktorego mozna zbudowac gryf to klon.
Kalbar
Posty: 6
Rejestracja: 2009-04-01, 18:49

Post autor: Kalbar » 2009-07-21, 12:46

Z tym najdostępniejszym to chyba zależy... Zamówiłem u stolarza dechę na gitarkę... miał zrobić mi deskę z klonu (pokleić cieńsze płyty na grubą). Niestety prędzej wpadło mu w ręce wenge niż dobry klon...
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-07-22, 12:36

Wenge nada sie rowniez na deske , to wyprobowane drewno lutnicze. Rowniez gryf i podstrunnice mozesz wykonac z Wenge....
Kalbar
Posty: 6
Rejestracja: 2009-04-01, 18:49

Post autor: Kalbar » 2009-07-22, 21:42

Prawda, chodzi mi tylko o to, że czasami egzotyczne drewno jest łatwiej dostępne niż DOBREJ JAKOŚCI drewno np. z klonu (tej twardej odmiany).
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-07-23, 00:57

Niektorzy lutnicy twierdza , ze europejski klon nie nadaje sie na gryfy wysokiej jakosci basow. Polecaja amerykanska odmiane.Ale to taka dygresja na marginesie tylko...
ODPOWIEDZ