Basy z bardzo długą menzurą.

Dyskusje na temat budowy gitar basowych.

Moderator: poco

maslownica
Posty: 44
Rejestracja: 2011-04-24, 08:51

Basy z bardzo długą menzurą.

Post autor: maslownica » 2011-05-10, 22:31

Mam pytanie, które chodzi mi po głowie od bardzo dawna. Myślę, że niektórzy lutnicy z forum mogą coś o tym wiedzieć... A konkretnie chodzi mi o gitary basowe z menzurą grubo przekraczającą 40 cali.

Wyobraźmy sobie bas z menzurą o długości 60 cali:

Czy może prawidłowo funkcjonować?
Jakich strun należałoby wtedy użyć?
Czy tak długa konstrukcja zapewniałaby znacznie odmienne brzmienie?
Ogólnie co o tym sądzicie?

Uważam, że ciekawa byłaby możliwość użycia standardowych strun nastrojonych bardzo nisko przy zachowaniu ich napięcia. Zawsze chciałem pograć na strunie H nastrojonej bardzo mocno w dół (nawet basy z menzurą 40' robią flaki).

Inną zastanawiającą cechą jest to, czy tak długi gryf byłby w stanie wytrzymać naprężenie.

Zastanawia mnie też technika gry i trzymania instrumentu. Ciekawe, czy możliwa byłaby płynna gra palcami w okolicach 20 progu...

Przepraszam za ciekawość i swoje teorie, ale naprawdę wiele spraw bardzo mnie ciekawi... Googlowałem, ale niewiele wyniosłem.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-05-11, 00:59

A w ilu byście grali na tej gitarze? :shock: :wink: Rozpiętość ramion jak dla kontrabasu. Jasna dupa! Z czego gryf? Pozdrawiam. Ryszard
via vita curva est
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2011-05-11, 14:34

Mozna zagrac na takim czyms we dwoch... Andy Schack zbudowal kiedys taki bas:

Obrazek
maslownica
Posty: 44
Rejestracja: 2011-04-24, 08:51

Post autor: maslownica » 2011-05-11, 17:30

Dlatego uważam, że jedyna sensowna pozycja jest z prawą ręką na gryfie w okolicach 20 progu. Wyszłoby z tego ciekawe brzmienie. A ten bas ze zdjęcia jest ogólnie za duży - miałem na myśli standardowy gryf (oczywiście bardzo twardy) ze zwiększonym korpusem dla lepszego wyważenia. Najlepiej headless by główka nie ciagnęła jeszcze bardziej w dół.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2011-05-11, 18:22

Ten bas na zdjęciu, to raczej mega bas :shock: Swoja drogą to struny pewnie z drutu na metry. :wink: Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
maslownica
Posty: 44
Rejestracja: 2011-04-24, 08:51

Post autor: maslownica » 2011-05-11, 19:00

Struny pewnie z prętów gwintowanych, rozmiar 10,8,6,4 mm.

A teraz poważnie - naprawdę uważam, że zbudowanie i granie na takim basie jest możliwe. Ciekawym rozwiązaniem byłyby progi nabite nie co pół tonu, ale co ćwierć. Wtedy Zniknęłaby konieczność podciągania strun. Albo zupełny fretless - większa menzura pozwoliłaby na mniejszą dokładność gry.
ODPOWIEDZ