Bas - rozonans czy inna paskuda?

Dyskusje na temat budowy gitar basowych.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Bas - rozonans czy inna paskuda?

Post autor: molu » 2019-02-15, 12:41

Takie mam oto zjawisko w basie - na strunie E - pustej i przynajmniej do trzeciego progu oprócz podstawowego jest dodatkowy dźwięk. Przy strunie A jest to słabsze, na pozostałych dwóch w zasadzie niesłyszalne. Dźwięk jest wyższy (całkiem możliwe, że oktawę) i mam wrażenie, że metaliczny. Raz, że z tego powodu nie ma czystego niskiego brzmienia, ale powoduje też wrażenie pływania dźwięku (jak rozstrojona gitara).
Co może być przyczyną? Struny? Za mocne magnesy? Rezonans? Pręt napinający? Struny za siodełkiem są wytłumione więc to nie ma wpływu. Obniżyłem przetworniki, są teraz ok 5-6mm poniżej strun. Ale magnesy dość silne są wnosząc z zachowania śrubokręta.
Jak się teraz zastanawiam to przypomina trochę rezonans sprężyn tremolo. Ale kiedyś widziałem podobny efekt jak struny były za blisko magnesów.

T.
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: Bas - rozonans czy inna paskuda?

Post autor: DR4MA » 2019-02-15, 12:55

wszelkie luźne elementy mogą wpadać w rezonans. Od pręta po sprężynki przy śrubach regulacji menzury, strapach, mocowaniu przetworników, walniętej strunie, każdy oddzielny element kluczy. to jest zawsze ten sam dzwięk? tzn o oktawę od E czy o oktawę od granego?
Pozdrawiam.
DR4MA.
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Bas - rozonans czy inna paskuda?

Post autor: michqq » 2019-02-15, 16:16

wszelkie luźne elementy mogą wpadać w rezonans. Od pręta po sprężynki przy śrubach regulacji menzury, strapach, mocowaniu przetworników, walniętej strunie, każdy oddzielny element kluczy
No niestety - i trzeba szukać, wytłumiając palcamy lub jaktam chcemy różne elementy ktore nam przychodzą do głowy.

Czytałem że niektórzy w takim przypadku kupują specjalizowane narzędzie w postaci paczki plasteliny szkolnej.
kiedyś widziałem podobny efekt jak struny były za blisko magnesów.
To poluzuj strune E, podnieś ją tymczasowo na podstawku używając za podkładkę kawałka twardego drewna lub czegoś podobnego, naciągnij ponownie i nastrój.

Ale skoro:
Obniżyłem przetworniki, są teraz ok 5-6mm poniżej strun.
I nic się nie zmieniło to chyba ta droga nie prowadzi do celu.
Cewki są zawoskowane?
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
bennieViown
Posty: 1
Rejestracja: 2019-04-21, 08:40
Lokalizacja: Denmark
Kontakt:

Bas rozonans czy inna paskuda

Post autor: bennieViown » 2019-04-23, 00:55

no wіa¶nie i teraz zastanawiam siк, czy moja da rade po swapie kurde nie chce jej wymieniaж i buliж kasк, bo mam nуwkк Ty wymieniaіe¶ race, czy jeјdzisz na starej od b2?
ODPOWIEDZ