Basówka od podstaw

Dyskusje na temat budowy gitar basowych.

Moderator: poco

PisQ126
Posty: 13
Rejestracja: 2010-05-02, 22:24

Basówka od podstaw

Post autor: PisQ126 » 2010-05-03, 11:44

Jest to mój pierwszy poważny post na forum więc witam wszystkich :)

Otóż nie dawno zacząłem interesować się wykonaniem własnego basu.
Na początku myślałem że największy problem będzie ze zrobieniem gryfu i korpusu, ale moje wątpliwości rozwiał wuj, który ma wszystkie narzędzia potrzebne do obróbki drewna. On zrobi deski, ja mam zająć się montażem elektroniki.
Na drewno z którego zrobię korpus i gryf (jeszcze nie kupione, na razie wszystko planuję) wybrałem klon, na podstrunnicę palisander. Teraz zakładając że korpus i gryf już gotowe, mam kilka pytań:

1. chciałbym żeby wszystko wyszło jak najtaniej, najlepiej gdybym zmieścił się w 500zł jeśli to możliwe. W sklepie mayo znalazłem mostek:

http://www.sklep.mayones.pl/produkt_skl ... 420&menu=6

czy takie cuś się nadaje? interesuje mnie cena, 50 zł :) na stronie guitarproject.pl gdzie na początku szukałem mostków (niestety są tam tylko SUNGi, mnie się podobają, ale z tego co wiem cieszą się złą sławą wśród basistów) i tu pytanie, czy taki SUNG
http://guitarproject.pl/p/21/857/mostek ... _basu.html
lub ew. Wilkinson by Sung nadawałby się?

2. Klucze również znalazłem na guitarproject i mayo. co będzie lepsze? (ok 100 zł)
http://www.sklep.mayones.pl/produkt_skl ... %29&menu=5
czy coś z tego: (4 w linii mnie interesują)
http://guitarproject.pl/c/63/Klucze%204 ... linii.html

3. Najważniejsze - przetworniki. na to chciałbym przeznaczyć trochę więcej kasy. (czyt. 350zł :D) Mogą być używane. Z tego co wiem, potrzebuję 2 przetworników typu J, singli, albo 1 singla i 2 przetw. typu P? ew. 2x humbucker lub HB+J+J?



i tu się zdziwiłem, bo znalazłem taniego Bartka:
http://www.kami.sklep.pl/towar-4707-bar ... ornik.html
i nie wiem, czy to są 2 tak jak na zdjęciu, czy jeden? Wtedy to tłumaczyłoby cenę. I ile kosztuje taki zestaw przetworników do pierwszego basu?

Pozdrawiam

PS Mam jeszcze wzmacniacz - Micro Cube Rolanda, nadaje się do basu?
Przepraszam za takie głupie pytania, mam nadzieję że za jakiś czas sam będę się z nich śmiać :D
VillBurn
Posty: 173
Rejestracja: 2009-11-20, 21:19

Post autor: VillBurn » 2010-05-03, 13:01

poszukaj używek na allegro
+_+
nieryey
Posty: 117
Rejestracja: 2009-04-13, 10:04
Lokalizacja: Bukowno

Post autor: nieryey » 2010-05-03, 13:56

Ja w 95% zakupiłem osprzęt w Mayonesie do basu, którego budowę zacząłem prawie rok temu i który mam zamiar skończyć w tym roku. Wyniosło mnie to koło 700 zł... Nie pamiętam dokładnie ile to kosztowało. Z ważniejszych rzeczy kupiłem przystawki J (63 zł za sztukę, WSC Music), klucze 4x mini (100zł, albo 99:P, WSC Music), straplocki Shaller Electronic, most kupiłem właśnie na Guitarproject za 52zł (WSC Music), ale w Mayo też jest on dostępny. A z reszty sprzętu to masę wkrętów, pręt, progi Sintoms (których jednak nie użyję), gałki, lamówki, siodełka, gniazdo, maskownicę na puszkę, potencjometry. Dodam, że znalazłem gdzieś w necie przystawki (nówki) do basu za jakieś 25 zł, więc te moje nie są najgorsze, zwłaszcza, że kupione w Mayo ;) Jak ukończę fretlessa, to zdam relację jak sprawuje się osprzęt. Pozdrawiam :)
Bite my shiny metal ass!
nieryey
Posty: 117
Rejestracja: 2009-04-13, 10:04
Lokalizacja: Bukowno

Post autor: nieryey » 2010-05-03, 13:59

Acha, jak coś, to tu jest katalog z Mayo

http://www.shop.mayones.com/news.html?nid=243


Swoją drogą, kupiłem w tym sklepie dwa lata temu podstawowy most do czwórki (mosiężny) za 38zł i nadal jest on w ofercie, więc pomyśl nad nim, jak chcesz :)
Bite my shiny metal ass!
scar1192
Posty: 172
Rejestracja: 2010-01-28, 22:04
Lokalizacja: Toru

Post autor: scar1192 » 2010-05-03, 14:39

pręt mozesz wykonac sam, wyjdzie ci z 1/3 tego co w mayo zapewne, przetworniki - poczytaj , posluchaj na tubce, jakiego typu brzmienie cie interesuje ? no i drewno, uwzglednij, ze tez musi byc odpowiednie, plus koszty lakieru, jak kupisz w jakims dlh. to drewno, to wez pod uwage ze skrawka ci nie sprzedadza, bedzie musial od razu dluzsza deske wziasc, co do osprzetu to nic nie moge powiedziec bo sam jeszcze nie zaczelem budowac ; p no i nie rob na szybko, ja juz sie na zniecierpliwieniu przejechalem, przez co kawal dobrej dechy na korpus poszedl mi sie jeb... no,... zwlaszcza, ze jezeli chcesz wrzucac przystawki klasy bartek, to warto sie mega przylozyc, bo efekt moze byc zajebisty :D ;p dodaj jakies 50-70 zł (koszt strun) , drut progowy tez musisz wziac wiecej, bo skrawkow nie sprzedaja, kleje mozna chyba pominac bo to male kwoty w porownaniu do calosci ; p


Roland micro cube - z tego co mi wiadomo, to wzmak gitarowy, dobry, ale GITAROWY, bas bedzie na nim brzmiał co najmniej sucho, na dodatek bedziesz go musial rozkrecac mocniej, bo to chyba 2w, i sie moze zajechac, ale zwazywszy ze to dosc drogi piec, mozesz go sprzedac i spokojnie nabyc na allegro jakas uzywke do basu o niewielkiej mocy (20 - 30 wat) ktora sprawi sie w tej roli duzo lepiej :D

pzdr !
VillBurn
Posty: 173
Rejestracja: 2009-11-20, 21:19

Post autor: VillBurn » 2010-05-03, 15:00

u Henglewskich możesz kupić materiał na podstrunnice drut progowy jakieś narzędzia
+_+
dudi999
Posty: 63
Rejestracja: 2009-01-27, 13:37
Lokalizacja: Opole Lubelskie
Kontakt:

Post autor: dudi999 » 2010-05-03, 22:34

Na Twoim miejscu nie inwestowałbym przy pierwszej gitarze robionej przez siebie w drogi osprzet. Najlepiej kupic cos najtanszego bo moze sie okazac ze nakupisz porządnego osprzetu, wydasz kupe kasy a gitara i tak sie nie bedzie nadawala do grania.
www.boogieband.com.pl

www.dbcenter.pl - nowo otwarty sklep ze sprz
scar1192
Posty: 172
Rejestracja: 2010-01-28, 22:04
Lokalizacja: Toru

Post autor: scar1192 » 2010-05-03, 23:26

a moze skoro ma potzrebne wymiary, zacznie strugac i najwazniejszy osprzet dokupi jak bedzie juz wiedzial ze cos z tego wyjdzie ? ew kupi adekwatny do poziomu instrumentu ;p choc nie wiem czy to sie praktykuje ;p
PisQ126
Posty: 13
Rejestracja: 2010-05-02, 22:24

Post autor: PisQ126 » 2010-05-04, 16:54

Dziękuję wam za wszystkie odpowiedzi :D

Dokładnie chciałem kupić tani osprzęt, tyle że jest wtedy pewien dylemat, czy mostek za 50 zł w ogóle nadaje się do grania :) Ale rozumiem że na 1-wszy bas się nadaje, więc dzięki za odpowiedź.

Mam jeszcze pytanie, jakie przetworniki do basu.
Sam jestem gitarzystą, posiadam epiphona g400, ale do zespołu potrzebny mi bas, więc kombinuję ;) W tymże epiphonie mam 2 humbuckery, typowo dla gitary elektrycznej. Za to nie mam pojęcia jak jest w basie, czy HB się nadaje, bo w basach raczej powszechne są 2 single? Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś poleciłby mi jakieś tanie i w miarę dobre przetworniki.
ODPOWIEDZ