Zrównoważenie bassu

Dyskusje na temat budowy gitar basowych.

Moderator: poco

axaman
Posty: 8
Rejestracja: 2012-10-27, 13:37
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Zrównoważenie bassu

Post autor: axaman » 2015-06-17, 10:21

Witam.
Mam następujący problem.

Gryf mojej gitary (klonowy) jest dość ciężki a korpus (ze sklejki) jest lżejszy.

Efekt jest taki, że gryf ciągnie "w dół" i muszę co jakiś czas "podnosić":(

Myślę, że dociążenie korpusu rozwiązało by problem.

Jeśli się nie mylę poproszę o podpowiedź jak to zrobić? :)
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zrównoważenie bassu

Post autor: PiotrCh » 2015-06-17, 18:54

ryflowana blacha jest ciężka i w modzie;)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Makowy
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-21, 22:07
Lokalizacja: Dublin

Re: Zrównoważenie bassu

Post autor: Makowy » 2015-06-17, 19:00

W 90% pomaga szeroki, skórzany pasek.
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Re: Zrównoważenie bassu

Post autor: Tanto » 2015-06-25, 18:10

Są jakieś patenty na sprawdzenie wyważenia już na etapie projektu?
Oczywiście sposobami domowymi, bo używając zaawansowanej technologii to na pewno się da.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Zrównoważenie bassu

Post autor: poco » 2015-06-25, 19:45

Patenty? Myślę, że raczej fizyka - mechanika.
Wyliczyć masę drewna w zależności od gatunku,dołożyć osprzęt ustalić punkt podparcia i samo wyjdzie co będzie przeważać.
Inaczej, to pozostaje ważenie i podpieranie w trakcie roboty.
Przy gitarach fabrycznych, wzorując się na nich, gdzie wiadomo (prawie) jaki materiał jest użyty można sobie ustalić wzorzec rozłożenia mas, a tym samym punkt równowagi.
Inaczej to już domowe metody, z tą z szerokim pasem zaczynając.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Tanto
Posty: 274
Rejestracja: 2013-10-22, 19:04
Lokalizacja: Dobra

Re: Zrównoważenie bassu

Post autor: Tanto » 2015-06-25, 20:56

Szczerze mówiąc nie zastanawiałem się wcześniej nad tym zagadnieniem i być może teraz przesadzam z drążeniem tematu, i te kilkaset gram w ta czy w drugą stronę nie ma znaczenia ;-)
Patrząc na to teoretycznie widzę sporo zasadzek - żeby wyliczyć masę drewna musimy znać jego objętość która np. w przypadku korpusu jest różna w zależności od kształtu, profilu itd. Jeśli w korpusie zrobimy komory akustyczne, to mamy dodatkowe utrudnienie w wyliczeniu objętości. Kolejna rzecz - punkty zaczepienia paska też mają jakiś wpływa na rozłożenie środka ciężkości. Główka gryfu i jej masa też nie działa normalnie jak położona na wagę, ale jest to dźwignia, im dłuższa tym bardziej przegina do dołu. itd.
Sporo tych 'względności'.
Spróbujmy też z innej strony - może ktoś robił np. telecastera z pełną dechą i z komorami, z takich samych lub podobnych materiałów, i mógłby podzielić się wrażeniami? Taki z komorami ma lżejszy korpus i teoretycznie gryf powinien lecieć do dołu. Rzeczywiście tak jest?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Zrównoważenie bassu

Post autor: poco » 2015-06-25, 22:45

Tanto. Jeżeli przyjmiesz, że jest masą skupioną, deska także, to nie ma nic do rzeczy główka, dupka itd. Położenie środka ciężkości będzie w tym samym miejscu, albowiem tutaj porównujesz masy, a nie liczysz momentów siły.
Pasek zawieszasz zwykle w określonych miejscach gitary, ale środek ciężkości nie zmieni przez to położenia, a jedynie zmienia się punkty podparcia; np. układ deska-deska, tradycyjny lub deska- gryf(główka) czasami przy akustykach "obozowo-turystycznie" ;-) . Przesunięcie powyżej lub poniżej osi gitary , to znowu większa lub mniejsza tendencja do obrotu wokół tej osi.
Stąd myślę, że jak się chce, to można łatwo policzyć te masy i spoko porównać nawet, kiedy obarczone będą pewnym błędem (np. sprowadzić kształty wszystkich detali do prostokątów).
Czasami w specyfikacji gitar różnych producentów dla tego samego modelu podana jest masa gitary i tym sposobem można z większym przybliżeniem określić naszą masę/-y.
Ale to są drobiazgi.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Ender
Posty: 360
Rejestracja: 2009-01-19, 15:45
Lokalizacja: kuj-pom

Re: Zrównoważenie bassu

Post autor: Ender » 2015-06-26, 09:37

Może balonik na główce? ;)
Korpus można delikatnie pocieniować po stronie gryfu i pogrubić na przeciwległym końcu. Ew. wysunąć do przodu mocowanie paska przy gryfie - górne ramię instrumentu wydłużyć.
Pierwsze rozwiązanie jest trudno przewidywalne dla brzmienia, drugie zmienia kształt i proporcje instrumentu.
Jeszcze jedno - przy bryłach o jednorodnym materiale środek ciężkości można wyznaczyć graficznie, bez uciążliwych wzorów. Na upartego dla gitary też można się o to pokusić. Google na pewno coś znajdzie.
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: Zrównoważenie bassu

Post autor: DR4MA » 2015-06-26, 12:31

http://www.gruvgear.com/duostrap i już Ci nigdy na główke nic nie poleci. zrobić coś takiego samemu te tez nie problem. Pozdrawiam.
Pozdrawiam.
DR4MA.
Witheltz
Posty: 153
Rejestracja: 2012-02-01, 14:57
Lokalizacja: Olsztynek

Re: Zrównoważenie bassu

Post autor: Witheltz » 2015-06-26, 17:04

Witam. Niezły patent z tym paskiem :-D . Trochę mało rockowo to wygląda ale dla mojego nadwyrężonego kręgosłupa było by to niezłe rozwiązanie.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Zrównoważenie bassu

Post autor: Piniu » 2015-07-07, 08:32

Ja sobie na próbach stołek stawiam (taki hooker wyższy) i gram na siedząco. A co się będę męczyć z 4-kilowym tele. Wygoda grania tez lepsza niż na stojąco. mało rockowo - fakt, ale ja gram w większości bluesa :D:D:D
ODPOWIEDZ