Fretless... Dwa pytanka

Dyskusje na temat budowy gitar basowych.

Moderator: poco

nieryey
Posty: 117
Rejestracja: 2009-04-13, 10:04
Lokalizacja: Bukowno

Fretless... Dwa pytanka

Post autor: nieryey » 2009-12-16, 23:59

Ostatnio rozważam pozostawienia mojej basówki, którą robię od paru miesięcy (Killer KB-Simmony <temat tej gitary umieściłem na tym forum>) bez progów. Wiąże się to poniekąd z tym, że będzie to moja pierwsza gitara, którą własnoręcznie robię i odczuwam pewne obawy co do nabijania progów itp. Również chciałbym usłyszec brzmienie własnoręczne zbudowanego fretlessa ;) Zawsze później mogę nabić progi ;) Ale wracając do tematu...

1. Klang najlepiej brzmi na progowcach, co wiemy, i obawiam się o powierzchnię podstrunnicy (palisander) przy stosowaniu tej techniki gry... Jak można ją w miarę zabezpieczyć przed mocnym uderzaniem strun o nią? Kilkuwarstwowe lakierowanie pomoże? Czy może nie lakierować? Jak później konserwować ową palisnadrową podstrunnicę?

2. Zawsze byłem ciekaw, jak brzmi taping na fretlessie. Proszę o garść informacji na ten temat, bo nigdzie nie znalazłem filmiku z tą techniką na bezprogowcu ;)
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2009-12-17, 01:04

Bakithi Kumalo to bassman , ktory gra klangiem na fretlessie , napewno znajdziesz cos w necie na jego temat bo to gigant basowki. Najslynniesze solo kciukiem na bezprogu zagral chyba u Paula Simona w utworze "Call me All"...
Musze jednak dodac , ze nie wszystkie fraglesy nadaja sie do kciukowania. Jakosc basu przy wykorzystaniu tej techniki ma kapitalne znaczenie.
Najlepszym brzmieniowo rozwiazaniem podstrunnicy jest heban , bez dwoch zdan... Co jakis czas mozna ja przeszlifowac , gdy pojawia sie oznaki zuzycia. W wypadku gdy chcesz zabezpieczyc powierzchnie pred scieraniem najlepszy bedzie poliuretan.
Tapping na fretlessie to jeszcze otwarte pole , masz zatem szanse je odpowiednio wyeksplorowac ...Powodzenia !
nieryey
Posty: 117
Rejestracja: 2009-04-13, 10:04
Lokalizacja: Bukowno

Post autor: nieryey » 2009-12-17, 16:30

O, dziekuje bardzo ;) Na pewno poszukam tego mistrza ;) A ile warstw tego poliuretanu musialbym ewentualnie naniesc i czy jakis czas powtarzac to nanoszenie? I dziekuje, Panie Zenonie za zyczenia powodzenia ;) Rowny z Pana gosc :D
Bite my shiny metal ass!
ODPOWIEDZ