porada dotycząca basu

Dyskusje na temat budowy gitar basowych.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
michau25
Posty: 353
Rejestracja: 2010-09-27, 18:10
Lokalizacja: Katowice

Post autor: michau25 » 2013-08-17, 14:51

Psycho pisze:Na zdjęciu nie widać, ale przy tym metalowym czymś co jest w kanale pod podstrunnicą (metalowe widać) jest silikon. To normalne? po co to tam może być?
Kiedy zbierałem informacje do budowy gitary trafiłem na wątek gdzie jeden z forumowiczów miał problem z drgającym prętem czy coś w ten deseń, i jedną z metod jaką chciał zastosować było wylanie silikony, ale chyba nikt się do tego nieustosunkował za bardzo i metoda nie została dogadana ;-)
Silikon może być właśnie po to, żeby pręt się nie obijał o ten profil aluminiowy gdy gryf drga.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2013-08-17, 15:08

Co do tego silikonu, to dla mnie jest "zabijanie " dźwięku "z gryfu" Gryf powinien pomagać w przekazie drgań nie tłumionych, a wszelkie miękkie "polepszacze-ułatwiacze" tylko gaszą drgania.
To tak , jakby gryf owinął dętką od roweru. Efekt pogłębia się , kiedy dodamy do tego tłumiące właściwości dłoni muzyka.
Przesadziłem, ale celowo, dla lepszego efektu. :-D
Dla mnie już nie do przeskoczenia jest opakowanie trusroda w folie termokurczliwą. Po co! Co przez to się uzyskuje! Dokładnie , pogorszenie właściwości gryfu.
Wszystkie konstrukcje stratów, tele i wielu innych nie maja takich udziwnień. Tam blokowanie trusa jest realizowane poprzez wkładki drewniane, o które opiera się pręt lub kształt kanału. Tam nic nie bedzie brzęczeć!
Dodatkowo, jeżeli truss jest wkładany od góry pod podstrunnicę, jest on przykrywany cienka listewką/fornirem nawet, ale nie pakuje się żadnego silikonu! :shock:
Silikon najlepiej się sprawdza i wygląda w "cyckach"- kobiety, bez obrazy. :-P ;-) :-D
Usunąć natychmiast to badziewie z kanału, a postarać się wpasować kawałek drewienka.
Wiercić może by się dało podstrunnicę od góry w miejscu markera, co? Te dwa progi w prawo, czy w lewo nie zrobią dużej różnicy.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Psycho
Posty: 15
Rejestracja: 2012-09-11, 14:37
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Psycho » 2013-08-17, 17:15

Hmm hmm:P Serek szwajcarski się trochę zrobi z tej podstrunnicy. W sumie itak nie ma markerów :-P
No to nic, skończę moją gitarkę (zaraz rok pyknie jak ją rąbię :oops:) i się za to wezmę.

Pozostaje tylko kwestia wykończenia.

Kolejne przemyślenia i pomysły mile widziane :-P

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ