Mój projekt!

Dyskusje na temat budowy gitar basowych.

Moderator: poco

bartosz
Posty: 10
Rejestracja: 2012-03-15, 23:06
Lokalizacja: Śliwice
Kontakt:

Mój projekt!

Post autor: bartosz » 2012-03-15, 23:28

Witajcie!

Otóż to myślałem nad stworzeniem swojego niepowtarzalnego Precla.
Mam ogólnie taki mały zarys jak i co, mam nawet schematy i mały budżet aby zacząć tworzenie wiosła. Z tym, że zastanawiam się czy drewno olchowe da dobry efekt brzmieniowy? Słyszałem, że mahoń jest bardzo dobrym drewnem do basówek.
Wiadomo, że gdybym dobrał już sobie drewno i wyciął odpowiednio wszystkie otwory na przetworniki, kieszeń na flaki oraz kieszeń na gryf to trzeba było by to pomalować, czy malowanie lakierami i podkładami samochodowymi ma duże znaczenie jeśli chodzi o brzmienie takiego basu czy raczej warto pójść tropem tym, że wymalować parę warstw caponem, następne lakier poliuretanowy?
Następnym krokiem.. Byłoby ekranowanie basu, tutaj akurat nie mam w sumie żadnych wątpliwości, myślałem o aluminiowej foli samoprzylepnej. Następnie zająłbym się przykręcaniem osprzętu oraz dopasowaniem odpowiedniej firmy pickupów. Osprzęt: myślałem o firmie Wilkinson. Ogrywałem parę gitar i basów firmy Vintage, który korzysta właśnie z tego osprzętu, trzymały równo strój, nie rozjeżdżały się, klucze wyglądały solidnie, mostek również niczego sobie. W każdym przypadku ok, więc myślę, że Wilkinson to dobry wybór.
Myślałem także o zrobieniu gryfu, ale stwierdziłem, że lepiej gdy kupię go. Widziałem na stronie guitarproject.pl kilka gryfów do precli i wydawały się być ok! Czy opłaca sie kupować?

Może macie jakieś małe sugestie co do całego projektu? Jest coś przed czym mam się strzec?

Czekam niecierpliwe na wasze sugestie! :)

Bartosz
Feel The Groove! :)
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-03-16, 03:50

Moze pierwsze pytanie... jakie narzedzia posiadasz? Precel jako pierwszy projekt to bardzo dobry wybor. Prosta konstrukcja bez specjalnych wydziwian. W wypadku dokladnego wykonania nagrodzi Cie wygladem i brzmieniem. Olcha na korpus to dobry wybor . No i nie boj sie zrobienia gryfu. Wcale rzecz nie jest trudna. Wszystko czego potrzebujesz to troche narzedzi , klonowe drewno i odpowiednie podejscie do sprawy. Dokladnosc i starannosc oplaci sie stokrotnie. Ponadto jako basista mozesz uwzglednic wszystkie te detale , ktore chcesz miec , a ktorych w oryginale Fendera nie ma. Np. dodatkowy prog "E" na strunie "G" , czy profil gryfu , switch szeregowo-rownolegly dla preclowskiego split humba czy co tam chcesz jeszcze ... To wlasnie przewaga wlasnorecznie zrobionej kopii nad gitarami ze sklepu gdzie musi isc czlowiek na kompromis. Zazwyczaj wszystko sie zaczyna od jednego prostego wiosla a potem apetyt rosnie , bo zauwazasz wszystkie mozliwosci jakie niesie ze soba wlasnoreczne robienie gitar. To rzecz przyszlosci , basista (gitarzysta) , ktory sam sobie wytwarza instrument...
bartosz
Posty: 10
Rejestracja: 2012-03-15, 23:06
Lokalizacja: Śliwice
Kontakt:

Post autor: bartosz » 2012-03-16, 13:45

Mam wyrzynarkę do drewna oraz szlifierkę kątową. Myślę sprawdzą się.
Jeśli chodzi o gryf.. To orientowałem się dokładniej co to za gryfy z tej strony internetowej, są identycznym odwzorowaniem tych preclowskich, więc jest to o co mi chodziło. Niepotrzebnie żebym robił gryf do precla podłóg siebie skoro idealny pod siebie kupię i na pewno będzie zrobiony profesjonalnie.

Jeśli chodzi o pickguard, jaka firma najlepsza? Myślałem o firmie Boston, dają dość dobre pickguardy, ale chyba lepiej jak zrobię własny prawda?

Zenku? Odpowiesz mi na pytanie odnośnie lakierowania, które zadałem na początku wątku? :)
Feel The Groove! :)
popik10

Post autor: popik10 » 2012-03-16, 13:53

Nie wiem na co przyda Ci się szlifierka kątowa.
Narzędzie raczej zbędne. Co do deski olchowej to mogę taką wyfrezować - ew. priv.
np. taką
[img]http:/www.forumlutnicze.pl/album_pic.php?pic_id=71[/img]

A co do malowania, jak nie masz doświadczenia z nitro to polecam poliuretan
Tak jak pisałeś - wypełniacz porów kilkukrotnie i warstwa wierzchnia poliuretanu

Pozdrawiam
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-03-16, 14:00

Co do lakierowania istrumentu masz caly zestaw wiadomosci juz na forum w dziale "lakiery , kleje , srodki konserwujace". Mozesz poczytac i wybrac to co Ci najbardziej lezy , poliuretan , nitro czy cos innego . Pickguard moze byc kupny , z tworzyw sztucznych albo drewniany z jakiegos ladnego egzotycznego drewna. Wykonanie to zaden problem.
ODPOWIEDZ