Aluminiowa gitara - CD

Opisy interesujących rozwiązań , komentarze tychże itd...

Moderator: Jan

popik10

Post autor: popik10 » 2012-02-08, 14:23

Co do połączenia śrubowego nie ma kłopotu, gorzej było by skleić
Pozdrawiam
freaktalized
Posty: 10
Rejestracja: 2011-10-27, 13:10

Post autor: freaktalized » 2012-02-08, 15:42

Wielkie dzięki :-) Przyczyniasz się do powstania kolejnego instrumentu. ;-)
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Andrzej
Posty: 524
Rejestracja: 2011-01-02, 21:00
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: Andrzej » 2012-08-21, 22:33

Zenek_Spawacz pisze: Sam posiadam dwa instrumenty z gryfami aluminiowymi. Pierwsza to Kramer Stagemaster Custom , ktora mi ukradziono w roku 1993 w Niemczech , druga rowniez Kramer , tyle ze headless , model Duke. Teraz mam gdzies w zakamarkach jeszcze Aluminiowy gryf Vaccaro w stanie surowym i kiedys sklece z tych czesci bas. Moj pierwszy alu bas mial niesamowite brzmienie , w graniu kciukiem zabijal metalicznym brzmieniem , natomiast Kramer Duke to byl bardzo przecietny instrument. Doswiadczenia , ktore zrobilem z tymi gitarami pozwalaja mi stwierdzic ,ze aluminium nie bylo bezposrednio odpowiedzialne za to metaliczne brzmienie. Kluczowa role odgrywala konstrukcja glowki w ksztalcie widelek kamertonowych. Wioslo mialo lepszy rezonans , lepszy sustain i lepszy dzwiek wlasnie dzieki temu trikowi konstrukcyjnemu.
Zenek mam prośbę , mógłby napisać jak w takich aluminiowych gryfach rozwiązano problem pręta regulacyjnego, czyżby w ogóle go tam nie było ? Szukałem w internecie ale nic nie znalazłem ( może żle szukam :-/ )
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-08-22, 02:45

Oba basy Stagemaster i Duke nie mialy po prostu regulacji. Jedyna szyjka z regulacja jest gryf Vaccaro , ktory mam teraz.
ewolter
Posty: 3
Rejestracja: 2014-09-09, 12:31

Re:

Post autor: ewolter » 2014-11-25, 12:37

Zenek_Spawacz pisze: Ten ksztalt glowki zapewnil instrumentom Kramera znakomity "funkowy" dzwiek co niestety nie obronilo tychze przed odejsciem w zapomnienie.
Aluminiowy teownik bez preta regulujacego wyginal sie a metalowy gryf "czul sie" zimny i nieprzyjazny w grze. Osobiscie mam duzy sentyment do tych basow ale to przeszlosc niestety.
Stopy aluminium są różne tak jak i drewno nie traktujcie go tak bardzo jednolicie. Własciwośli moga się różnić drastycznie i to że te Kramery się wyginały zrobiło złą renome temu materiałowi. Technologia materiałów też poszła do przodu od tamtych lat i coś na co kiedyś kramer sobie nie mogł pozwolić przy produkcji jest ogolnie dostępne podobnie jak z włóknem węglowym i jego cenami. Zobaczcie dość futurystyczne projekty gitar elektrycznych tego Pana gdzie używa aluminium z powodzeniem Rick Toone.

http://www.ricktoone.com/2012/02/blur-8 ... uitar.html

Gryfy aluminiowe nie potrzebują pręta moim zdaniem jak użyjesz odpowiedniego stopu. Co do rozszerzalności cieplnej przy róznicy temp. 15C jest to 0,26mm przy gryfie o długości 760mm tak wiec 10x mniej od grubości progu typu jambo lczone dla współczynnika rozszerzalności termicznej aluminium = 2,3 *10^-5. Czy to dużo zostawiam wam do przemyslenia ;-)
ODPOWIEDZ