Dusza do gitary.

Opisy interesujących rozwiązań , komentarze tychże itd...

Moderator: Jan

Kos
Posty: 7
Rejestracja: 2010-03-04, 19:43

Dusza do gitary.

Post autor: Kos » 2010-04-05, 11:20

Mam takie bardzo nietypowe pytanie :) Do instrumentów typu wiolonczela lub skrzypce montuje się Duszę. Ma ona za zadanie przenieść drgania z płyty wierzchniej na tylną. Jak wiadomo skrzypce ani wiolonczela bez duszy po prostu nie zagrają :) Ponieważ posiadam gitarę semi hold elektyczno-akustyczną i chciał bym w miej wzmocnić walory akustyczne zastanawiałem się czy istnieje możliwość zamontowania do takiej gitary duszy i czy by to coś dało? Przeszukując google natrafiłem na gitarkę o takiej budowie Obrazek
Więc jakieś tego typu budowy istnieją ja dokładnie posiadam starą polską Melodie 2 Obrazek
i chciałem ją przerobić i to dość mocno. Staram się w jakikolwiek sposób wzmocnić walory akustyczne gdyż jak pewnie zauważycie prawie polowa płyty wierzchniej to plastik... i szukam jakiegoś ratunku.
marcingrychtol
Posty: 7
Rejestracja: 2010-06-27, 19:55

Post autor: marcingrychtol » 2010-06-27, 20:11

Minęły już prawie trzy miesiące od założenia tematu, ale odpowiem, bo robiłem coś takiego.
Próbowałem eksperymentalnie włożyć duszę do defila akustycznego typu archtop. Efekt był taki że wytracił się bas. Do przenoszenia wysokich tonów jak w skrzypcach, widocznie się to nadaje, ale w przypadku gitary akustycznej/elektro-akustycznej osobiście nie polecam.

PS.: To górne zdjęcie to gitara rezofoniczna, swoją drogą ciekawe, nie wiedziałem jak to wygląda w środku, ale jest to co innego.
popik10

Post autor: popik10 » 2010-06-28, 07:40

No z tymi basami to nie do końca prawda, w kontrabasie też jest dusza
Pozdro Popik
marcingrychtol
Posty: 7
Rejestracja: 2010-06-27, 19:55

Post autor: marcingrychtol » 2010-07-06, 17:04

owszem, ale kontrabas i skrzypce to instrumenty smyczkowe, dźwięk jest przy nich wydobywany na bierząco, w momencie zastowanie duszy zmienia się charakterystyka wodobycia dźwięku z instrumentu, na niekorzyść gitary
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2010-07-07, 14:37

W najbardziej konstrukcyjnie zblizonym do skrzypiec instrumencie elektrycznym , w gitarze typu archtop nie stosuje sie duszy ale dwie belki wzmacniajace ( w skrzypcach jest jedna belka basowa) . Na podstawie eksperymentow z czasem wyodrebnily sie dwa systemy , jeden to dwie belki wzdluz plyty wierzchniej drugi w systemie x , dzieki ktoremu mozna uzyskac cieplejsze brzmienie.
ODPOWIEDZ