Parker - archtop

Opisy interesujących rozwiązań , komentarze tychże itd...

Moderator: Jan

popik10

Parker - archtop

Post autor: popik10 » 2012-12-11, 13:29

Kwestii estetyki nie podnoszę, może się nie podobać.
Nie zmienia to faktu jednak, że te gitary > wnoszą coś nowego.
Dwie podstawowe sprawy to mocowanie gryfu i otwór rezonansowy.
Ja osobiście jestem fanem takich kształtów - w tym wypadku niekoniecznie brzmienia.
Nie wiem czy na podstawie filmów z YT można ocenić brzmienie, ale wydaje mi się bardziej suche i ostre. Mniej w nim ciepła typowego archtopa.
Przykład >
Pozdrawiam
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-12-11, 13:43

Mi sie bardzo podoba... I jakos nie widze problemu typu , taki design czy tradycyjny. Oba mi leza z tym ze ten pokazany przez Ciebie wnosi nowe tchnienie (czy jak to nazwac). Piekne drewna , nowoczesnosc i wysoka jakosc wykonania , czego trzeba wiecej?
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-12-11, 13:59

Bardzo pieknie wyeksponowane drewno. Mnie się tez podoba prawie wszystko poza gryfem zamontowanym na jednym kołku - jakoś to do mnie nie przemawia. Ciekawe strunociągi :)
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-12-11, 14:13

W tym montowaniu gryfu chodzi o odciazenie plyty wierzchniej , chociaz faktycznie rzecz nie wyglada najsolidniej....
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Post autor: poco » 2012-12-11, 15:15

Mnie zastanawia temat związany z połączeniem gryfu i jego regulacja, bo na tym facet "coś kręci> i coś w ten sposób uzyskuje, tylko nie za bardzo wiem co prawdopodobnie pochylenie do akcji, ale co tam jest napędzane i czym?.
http://www.youtube.com/watch?v=vaT2mnsa7uQ
Na innym linku z tego podanego przez popika jest opis tego połączenia, ale mój angielski jest żaden.
http://www.kenparkerarchtops.com/kenparkerarchtos.html
Może ktoś to rozkmini
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
popik10

Post autor: popik10 » 2012-12-11, 15:33

Wydaje mi się że to do wysuwania gryfu w górę ta śruba. Innego uzasadnienia nie wiedzę.
Ale kto tam zajrzał do środka, na bank patent chroniony przez firmę
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
hubertus
Posty: 199
Rejestracja: 2012-08-15, 13:40
Lokalizacja: Łódź

Post autor: hubertus » 2012-12-11, 18:10

Ładne to no...Ciekawy pomysł... ale osobiście bym sobie takiej nie kupił... za "nowa" dla mnie :-)
Wasyl
Posty: 478
Rejestracja: 2011-12-17, 13:57

Post autor: Wasyl » 2012-12-11, 20:54

A mi się wydaje, że już nie mają czego wymyślać
popik10

Post autor: popik10 » 2012-12-12, 10:56

Ciekawe jest też to, że jak wynika ze zdjęć boki gitar to również kompozyt węglowo drewniany. Jak widać carbon zaczyna coraz szerzej wchodzić w takie konstrukcje. Bardzo jestem ciekaw czy to się wygrzewa. Po wygrzaniu laminatu w ponad 100 stopniach całość znacznie się utwardza.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2012-12-12, 13:02

Pisze,ze połączenie gryfu z pudlem jest węglowo-kompozytowe i że ma lepsze pzrenoszenie drgań. Pisze też,ze jest bardzo mocne a regulacja dziala tak,ze można sobie dowolnie obniżac akcję i nie tzreba przestrajać instrumentu. Coś tam jeszcze o mostku ciekawego pisze, ale już mi się nie chciało rozkminiac
Zenek_Spawacz

Post autor: Zenek_Spawacz » 2012-12-12, 14:04

popik10 pisze:Ciekawe jest też to, że jak wynika ze zdjęć boki gitar to również kompozyt węglowo drewniany. Jak widać carbon zaczyna coraz szerzej wchodzić w takie konstrukcje. Bardzo jestem ciekaw czy to się wygrzewa. Po wygrzaniu laminatu w ponad 100 stopniach całość znacznie się utwardza.
Pozdrawiam
No wlasnie nie widze tego kompozytu w boczkach... Przejrzalem rowniez opisy i nie ma nic na ten temat . Gdzie to jest? Ten detal mnie interesuje.
popik10

Post autor: popik10 » 2012-12-12, 15:45

W pewnym sensie to ja się domyślam. Ale nie sądzę żeby inaczej.

Obrazek

Tutaj widać przekrój ścianki.
Na zewnątrz klon w środku węgiel i znowu cieńszy klon.
Schemat jak widać się powtarza

Obrazek

Obrazek

Widać tez doskonale strukturę węgla w łączniku gryfu z korpusem.

Ciekawe też, że nie widać przynajmniej na płycie spodniej kerfingu.

A to co pisze sam Parker może dostarczyć do pudła inny zapasowy gryf. I poprzez jego wymianę możemy uzyskać np gitarę barytonową. Czyli zmiana menzury wchodzi w grę.
Strunociąg to jak mi się zdaje 2 kawałki blachy odpowiednio powyginane i znitowane.

Konstrukcja ma zmienny radius przy siodełku 10,3", na 12 progu 13" i przy 22 progu 14".

Chyba z czystym sumieniem można napisać że ten człowiek tworzy "nowe lutnictwo"



Pozdrawiam
ODPOWIEDZ