Gitara Archtop

Dyskusje na temat budowy gitar akustycznych.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Gitara Archtop

Post autor: PiotrCh » 2020-07-17, 15:52

Tak sobie od jakiegoś czasu dumam nad gitarą typu archtop i nawet z Jankiem mamy plan spróbować stworzyć wspólne założenia oraz formę przechodnią do budowy takiego instrumentu. Niemniej jednak pytanie zasadnicze jest - jak powinien brzmieć archtop? Co go wyróżnia od innych gitar akustycznych? Nie mamy tu na forum osobnego działu dotyczącego tychże instrumentów. Ostatnio Waldek odświeżył temat gitar czterech pór roku, które wg mnie są kontrowersyjne. Słuchając jak brzmią nijak nie mogę dojść sam ze sobą do ładu ponieważ burzą one moje wyobrażenie o tych gitarach i o tym czym są i jak brzmieć powinny. Na pewno ilu muzyków tyle zdań i zawsze jeden woli brunetki, a inny blondynki. Ale czy aby archtop nie powinien jednak brzmieć jak archtop? Tak, żeby bez patrzenia człowiek wiedział co to gra? Jeśli chodzi o dźwięk pod prądem to posłuchajcie tego nagrania:
https://www.youtube.com/watch?v=OnUgQVwqBd4

Natknąłem się na ten utwór kilka lat temu i do dziś to brzmienie wpasowuje się w moje ucho jak mało co (w dziedzinie archtopa). Jak sobie próbuję odpowiedzieć czy to brzmienie wymaga jakiejś korekty, to nie znajduję takiej zmiany na lepsze. W tym utworze ta gitara brzmi na 100% i niczego bym nie zmieniał. Więc taki archtop z ubiegłego wieku to jest coś co może chwycić - mnie chwyta.

Jeśli chodzi o brzmienie z pudła to brzmienie jak poniżej w pełni pasuje mi jako takie skompresowane ale i okrągłe i bardzo charakterystyczne.
https://www.youtube.com/watch?v=JqDe5592XTM
https://www.youtube.com/watch?v=POnU1uiRdXw
Temat pewnie jak rzeka, ale jakoś to trzeba ugryźć:)
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Gitara Archtop

Post autor: Waldzither9 » 2020-07-17, 17:52

Archtop niektórzy nazywają gitarą skrzypcową i mnie z tego powodu pozostaje w świadomości obecność dwóch belek przebiegających wzdłuż topu, co mocno wzmacnia dźwięk. To czy top jest prawie płaski czy bardziej wybrzuszony to sprawa wtóra, to czy ma efy również.Oczywiście jak i w skrzypcach jest mocowany na końcu strunociąg.Takie belki na całej długości pudła to w efekcie całkiem inny dźwięk mający wiele podobieństw ze starymi instrumentami. Jeśli założyć do tego elektryczne wzmocnienie bez znaczącej zmiany charakterystyki dźwięku to barwa pozostanie szlachetnie klasyczno-jazzowa.
Pozdrawiam Andrzej
popik10

Re: Gitara Archtop

Post autor: popik10 » 2020-07-17, 20:06

Archtop :-D
Moja ulubiona konstrukcja ;-)
Moim zdaniem na ten dźwięk składa się wiele czynników włącznie z grubymi szlifowanymi strunami.
Jest to moim zdaniem najtrudniejsza do wykonania gitara której brzmienie chcieli byśmy zaplanować.

Być może pochodzi od skrzypiec, ale na pewno ma z nimi obecnie niewiele wspólnego i na pewno nie nazwał bym jej skrzypcową.
W konstrukcji z pickupem podgryfowym (typowo akustycznej), mocowanym do gryfu standardem jest belkowanie krzyżowe. Nie żadne dwie belki wzdłużne. To drugie rozwiązanie ma zastosowanie w głównie w gitarach ze standardowymi pickupami. Ale tam już akustyczny dźwięk siłą rzeczy gaśnie. Dodatkowe wstawienie tremola już w ogóle zabija ją akustycznie.
Gitara konstrukcyjnie bardzo ciekawa, mnie też kusi żeby zrobić taką 16 cali.
Ale ja chcę przetestować technologię laminatu, a Wy pewnie z litego. :-)

Jak już Piotrze wątek zakładasz to pewno projekt już jest 😁
Awatar użytkownika
jakze
Posty: 147
Rejestracja: 2020-06-21, 15:02

Re: Gitara Archtop

Post autor: jakze » 2020-07-17, 20:16

Waldzither9 pisze:
2020-07-17, 17:52
Jeśli założyć do tego elektryczne wzmocnienie bez znaczącej zmiany charakterystyki dźwięku to barwa pozostanie szlachetnie klasyczno-jazzowa.
By uzyskać tę barwę klasyczno-jazzową to trzeba się trochę napocić. W jazzie gitarzyści mocno skręcają potencjometr tone w kierunku bassu (czasem prawie do końca), ale to skutkuje często ciepłą zmuloną bułą zwłaszcza na grze akordowej. Dobra gitara jazzowa musi mieć duże pudło, bo bez tego fajne brzmienie uzyskać trudno. Ja z bułą walczę zakładając maksymalnie jasne struny D'ADDARIO XL ProSteels (12-52), choć najpopularniejsze są bułowate chromy. Fajne brzmienie na chromach ma ten gość, ale na grze akordowej mulenie gwarantowane. Ta budżetowa gitarka Samicka też warta uwagi.


Ostatnio zmieniony 2020-07-17, 20:36 przez jakze, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Waldzither9
Posty: 1168
Rejestracja: 2018-04-18, 23:05

Re: Gitara Archtop

Post autor: Waldzither9 » 2020-07-17, 20:30

Co do pudła to standard to 11cm, ale nasze DefilJazzy to 6-7 cm. Do "klasycznych" utworów podobno single coil przy gryfie miał zastosowanie. Ja do dzisiaj nie wiem czy lepiej brzmi lite drewno na topie czy warstwowe rozwiązanie, taki np blues to tylko sklejka jak dla mnie, ale jakieś ballady lub folk to lepiej lity top. A co do belek krzyżowych to rzeczywiście są, ale ja brzdąkałem tylko na "wzdłużnych" rozwiązaniach- tzn na starociach.
Pozdrawiam Andrzej
popik10

Re: Gitara Archtop

Post autor: popik10 » 2020-07-17, 20:49

jakze pisze:
2020-07-17, 20:16
Dobra gitara jazzowa musi mieć duże pudło, bo bez tego fajne brzmienie uzyskać trudno.
Waldzither9 pisze:
2020-07-17, 17:52
Co do pudła to standard to 11cm.
Tu nie chodzi o grubość pudła a rozmiar.
Są gitary małe jak 15 cali i wielkie nawet 21 cali
Wymiar liczony w najszerszym miejscu pudła. One (te ostatnie) są wręcz brzydkie.
A defile? Przykro mi ale z jazzem mają wspólną tylko nazwę.
Awatar użytkownika
jakze
Posty: 147
Rejestracja: 2020-06-21, 15:02

Re: Gitara Archtop

Post autor: jakze » 2020-07-17, 20:57

popik10 pisze:
2020-07-17, 20:49

Tu nie chodzi o grubość pudła a rozmiar.
Całe życie myślałem, że ważna jest całkowita objętość pudła, a tu proszę! :)
popik10

Re: Gitara Archtop

Post autor: popik10 » 2020-07-17, 22:02

No może źle się wyraziłem 😉
Ale w tym typie gitary gabaryt głównie określa się w calach. I chodzi o wielkości pudła. Grubość oczywiście ma kolosalne znacznie. Ale jest też odpowiednio dobrana do głównej wartości. Cały czas mówimy o typie gitary akustycznej. Czyli belkowanie krzyżowe.
Awatar użytkownika
jakze
Posty: 147
Rejestracja: 2020-06-21, 15:02

Re: Gitara Archtop

Post autor: jakze » 2020-07-17, 22:15

Jak zrobię mojego defila i będzie się dało na nim grać to kupię maszyny i też sobie zrobię archtopa z ogromnym pudłem :)
popik10

Re: Gitara Archtop

Post autor: popik10 » 2020-07-17, 22:25

Przy tego typu gitarze problem jest cena materiału.
Kliny niestety kosztują inaczej niż cięte płyty na akustyka.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gitara Archtop

Post autor: PiotrCh » 2020-07-17, 23:45

Fajnie, że podchwyciliście temat:) Z nas tutaj tylko Piotrek (popik10) i Wojtek zrobili archtopy, ja zrobiłem ale ukulele :D a i remontowałem star a niemiecką, która o dziwo bardzo fajnie gadała i z prądem i bez. To był laminat top i plecki, a lite boki.
Nie mam projektu - ale mam plan, żeby na ścianie jeden wisiał :) I mi to się te stare klymaty podobają. Kliny są drogie, ale nie aż tak, żeby sobie nie zafundować na jakiegoś mikołaja ;)
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Gitara Archtop

Post autor: popik10 » 2020-07-18, 06:33

Gadaj z Poco. On rozcinał jawora na kliny do sprzedaży.
Na pewno będzie taniej niż u Henglewskich. 😁
Ale Jawor to mniejszy kłopot. Świerka dostać to jest problem. Wzorujecie się na Martinie C 3 bądź Gibsoniie L 1? Janek szukał tych projektów. To małe gitary. Iście jazzowego dźwięku z tego nie będzie. Jakze ma rację. To musi być duże pudło.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gitara Archtop

Post autor: PiotrCh » 2020-07-18, 07:48

Materiał mam :) W zasadzie wszystko mam co trzeba, czasu tylko zazwyczaj brakuje ;)
Tak - martin C3 i Gibson L1 (i kolejne) to jest to nad czym się spieramy. Janek ciągnie w kierunku Martina, a mnie się gibsonowe krągłości podobają. Ale znajdziemy się po środku zapewne.
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Gitara Archtop

Post autor: popik10 » 2020-07-18, 09:05

Znaczy projektujecie. I dobrze. Trzeba robić swoje :-)
Chociaż może 16-tka?

o jaka ładna
https://benedettoguitars.com/boutique/sapele-16-b/
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gitara Archtop

Post autor: PiotrCh » 2020-07-18, 09:21

Za ładna:) Ja to wolę takie brzydsze bo zazwyczaj są fajniejsze ;)

Tak - 16'' - taki mam świerk przygotowany.
Ze znanych modeli będę ciągnął linię konturu i generalny design, nie toczka w toczkę. Muszę tylko Janka przekonać bo on na C 3 zachorował i nie odpuszcza, już nawet w kształtach Gibsona widzi Martina - a to już choroba nie oczu a serca ;D

Tutaj świetne porównanie jak wpływa konstrukcja na brzmienie akustyczne:
https://www.youtube.com/watch?v=fzXrtNiUclc
Ostatnio zmieniony 2020-07-18, 09:30 przez PiotrCh, łącznie zmieniany 1 raz.
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ