Jaką metodą skleić szyjkę / główkę?

Dyskusje na temat budowy gitar akustycznych.

Moderator: poco

eeo
Posty: 6
Rejestracja: 2017-12-06, 02:45
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Jaką metodą skleić szyjkę / główkę?

Post autor: eeo » 2019-12-31, 22:24

Witam i pozdrawiam.

Nabyłem sfatygowany instrument z 1975 roku. Jednym z defektów jest pęknięcie przy główce.
EEO_0606_00006.jpg
EEO_0595_00001.jpg
EEO_0607_00007.jpg
EEO_0614_00009.jpg
EEO_0617_00012.jpg
EEO_0631_00021.jpg
EEO_0632_00022.jpg

Przestudiowałem nieco internetowe źródła o naprawach tego rodzaju defektów, znalazłem trzy metody:

a) klejem epoksydowym:
https://www.youtube.com/watch?v=8xo_sRMirXo

b) klejem cyjanoakrylowm:
https://www.youtube.com/watch?v=fM2_dBylid8

c) klejem skórnym / kostnym / żelatyną
viewtopic.php?f=47&t=3646

Ale z racji tego, że pęknięcie jest trudne do rozwarcia i potrzebna jest spora siła, żeby w ogóle doprowadzić do ruchu a szczelina przy rozwarciu jest na oko ~0.1 mm - zastanawiam się, którą metodę wybrać. Nie wiem, który z tych lepiszczy najskuteczniej penetruje w głąb i jeszcze dochodzi sprawa czasu 'otwartego'. Proszę o jakiekolwiek rady.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Jaką metodą skleić szyjkę / główkę?

Post autor: poco » 2020-01-01, 11:51

Na mój ogląd, to to nie wygląda na pękniętą główkę - zdjęcie nie zawsze oddaje rzeczywistość, a raczej na pęknięcie lakieru, zwłaszcza po wpisie, że potrzeba sporej siły, aby powiększyć szczelinę. Bardziej przypomina to pękniecie lakieru - tutaj jednak jakieś nietypowe. O ile jakiekolwiek może być typowe :-D
Jeżeli już, to raczej cyjanoakryl był by najlepszy ze względu na właściwości penetrujące. Przeszkodą , krótki czas otwarty.
I w moim rozumieniu , czy taka naprawa usunie problem, czy tylko przesunie w czasie bez dodatkowego zablokowania możliwości powiększania się pęknięcia dowolną metodą - jeżeli jest to pęknięcie drewna.
Ja, to moje osobiste zdanie, wzmocnił bym pionowymi kołkami średnicy 3-4 mm w ilości 1-3 szt . Mogą do tego służyć np. bambusowe patyczki do szaszłyków lub wykałaczki z bambusa. Są prawie niezniszczalne, prawie nie będą widoczne i dadzą się wkleić na klej glutenowy lub titebond.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
eeo
Posty: 6
Rejestracja: 2017-12-06, 02:45
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: Jaką metodą skleić szyjkę / główkę?

Post autor: eeo » 2020-01-01, 21:44

Rzeczywiście - trudno było stwierdzić, czy to pęka głębiej. Odciąłem/wykruszyłem nieco lakieru wzdłuż krawędzi rysy i pęknięcie ukazało się wyraźniej. Użyłem kleju cyjanoakrylowego, zwilżając szczelinę wcześniej wodą - podobnie jak człowiek w filmie do którego link powyżej. Zachowanie się płynnego kleju - zasysanie i wypływanie przy poruszaniu główką wskazywało, że jednak nie jest to defekt powierzchniowy. W stosownym czasie podzielę się rezultatem.

Tymczasem zastanawia mnie, czy do osadzenia kołków nada się równie dobrze epoksydowy?
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Jaką metodą skleić szyjkę / główkę?

Post autor: poco » 2020-01-02, 00:37

Właściwością kleju cyjanoakrylowego jest to, że katalizatorem wiązania jest wilgoć zawarta w powietrzy lub dostarczona z zewnątrz. Twoja akcja "nawodnienia" miejsca klejenia może mieć wroga w postaci tej wilgoci. Po prostu może powodować zmniejszenie adhezji, czego skutkiem może być brak bądź słabe wiązanie powierzchni klejonych. Ale może nie być problemu. Przyznam, że nie stosowałem tej techniki "od wewnątrz", a jedynie zwilżając otoczenie. Wychodzę bowiem z założenia , aby stosować się do zaleceń producentów, czyli powierzchnia klejona winna być sucha, wolna od kurzu, odtłuszczona. Sprężonym powietrzem , w dowolny sposób też wtłoczył byś klej w szczelinę i na taką samą głębokość. To takie moje spostrzeżenia ogólne w temacie klejenia cyjanoakrylem.
Te proponowane kołeczki trzeba wklejać na klej o dłuższym czasie otwartym, ponieważ kołki trzeba wbić/wcisnąć siłą na klej i przytrzymać ściskiem do wyschnięcia. I tutaj praktycznie każdy klej się nada.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Re: Jaką metodą skleić szyjkę / główkę?

Post autor: wojtek » 2020-01-06, 04:28

Przyciśnij ściskiem gryf do czegoś płaskiego i równego następnie innym ściskiem złap za główkę i spod tego równego ( np stół ) i bardzo powoli i delikatnie spróbuj ,, nagiąć ,, główkę Ale bardzo ostrożnie , jeżeli będzie pęknięcie to szczelina się powiększy choć pół milimetra .Wtedy masz szanse wpuścić tam klej .Ale jak nic sie nie będzie działo z tym pęknięciem to będziesz wiedział że to lakier. Możesz zrobić innym sposobem mianowicie naciąć piłką to pęknięcie i wkleić kawałek drewienka ,tyle że będzie konieczność obrobienia drewna no i malowania .Osobiście uważam że ca do tego się nie nadaje ,jeśli już to kostnym lepiej rybim a ostatecznie epoksydem.
pozdrawiam
ww
ODPOWIEDZ