Pytanie o mocowanie gryfu wgitarze LAG 80D?

Dyskusje na temat budowy gitar akustycznych.

Moderator: poco

llero1
Posty: 18
Rejestracja: 2012-03-23, 09:24
Lokalizacja: krosno

Pytanie o mocowanie gryfu wgitarze LAG 80D?

Post autor: llero1 » 2018-09-25, 18:57

Witam!
Od pewnego czasu jestem posiadaczem Laga 80D kupionego z drugiej ręki.Gitara ma wysoko ustawioną akcje strun,którą chciałem trochę obniżyć,ale niestety po oględzinach okazało się,że linia gryfu wychodzi 2mm poniżej lini mostka,a gryf od środka jest przykręcony dwoma śrubami.
Zastanawiają mnie te dwie śruby w gryfie, czy jest prawdopodobne żeby gitara miała fabrycznie wstawione śruby ,czy raczej może ktoś próbował niwelować ugięcie.
Może ktoś mi coś doradzić w tym temacie.
Pozdrawiam!
20180904_215043.jpg
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pytanie o mocowanie gryfu wgitarze LAG 80D?

Post autor: poco » 2018-09-25, 23:00

Jak byś czytał forum, to znalazł byś na ten temat informację. Wiele firm stosuje taką metodę łączenia gryfu z pudłem.
Ale wracając do tematu, to wykręć te śruby, a wyjmiesz gryf.
Przed demontażem oznacz położenie stopy gryfu względem pudła przyklejając np. taśmę samoprzylepną (zamiast mazania pisakiem/ołówkiem itp.)
Używając prostego liniału oprzyj go o podstrunnicę i mostek, wciśnij gryf w gniazdo i narysuj na tej przyklejonej taśmie linię na styku boczek-stopa gryfu. To pokaże ile musisz usunąć materiału ze stopy, aby po skręceniu gryfu wszystko było zgodnie ze sztuką. To będzie bardzo mało pracy.
Sprawdź, czy siodełko nie będzie wymagało korekty.
Działaj narzędziami powoli i z rozwagą, czyli uruchom myślenie techniczne. ;-) :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Pytanie o mocowanie gryfu wgitarze LAG 80D?

Post autor: PiotrCh » 2018-09-26, 15:12

Z treści opisu wynika, że problemem będzie ustawienie niskiej akcji strun.
Wyjścia z tej sytuacji są dwa:
1)podnieść gryf - co wiązać się będzie ze zmianą pozycji gniazd, w które wchodzą śruby mocujące,
2) obniżyć powierzchnię mostka poprzez struganie i jednoczesne obniżenie siodełka. Trzeba pamiętać jednak, żeby slot na siodełko miał przyzwoitą głębokość i zapas drewna pod sobą (palisandru czy czegokolwiek innego).

Tak jak Ryszard napisał - mocowanie gryfu do bloku na śruby to jedno z popularniejszych typów mocowań, zarówno w tanich gitarach jak i tych z najwyższej półki. W tych drugich jest jeszcze możliwość regulacji wysokości gryfu względem pudła (różne patenty). W Polsce takie cudeńka robi lutnik Jacek Śliwa (sliwaguitars.com).
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pytanie o mocowanie gryfu wgitarze LAG 80D?

Post autor: poco » 2018-09-27, 06:49

Nie pisałem o tym, co zapodał PiotrCh, gdyż nie jestem zwolennikiem ingerencji w elementy takie jak mostek, gdyż jak dla mnie , to ich konstrukcja , wymiary geometryczne , nateriał itd. są wynikiem praktycznego opracowania mającego początek duuuuużo ;-) :-D lat temu. Poza tym na pewno nie ucierpi pudło ( wypadki chodzą po ludziach - nie dosłownie!), a to porysuje się, a to lakier uszkodzi, a to oszpeci mostek, a to .....
Wolę, raczej w tym przypadku wolał bym zmienić kąt gryfu - wystarczy prawdopodobnie usunięcie "klinika" - tylko nie tego na drugi dzień po akcji Bankiet ! :-D - materiału ze stopki w granicach o,3 - 0,5 mm ( tak na moje wredne oko)i gryf będzie cacy.
Zresztą, po co gdybać. Wystarczy wykonać prosty rysunek przekroju tj dwie linie wzajemnie prostopadłe przecinające się w miejscy mocowania gryfu o długościach równych menzura i stopka, zaznaczyć w miejscu mostka te 2 mm różnicy, narysować nową linię menzury przechodzącą przez punkt styku z pudłem, prostopadle w tym punkcie stycznie do nowej linii narysować linię stopki i będzie ile trzeba wystrugać czyli obraz poczynań sam wyjdzie naocznie. Można też matematycznie - zakres geometrii w gimnazjum. ;-) :-D
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
llero1
Posty: 18
Rejestracja: 2012-03-23, 09:24
Lokalizacja: krosno

Re: Pytanie o mocowanie gryfu wgitarze LAG 80D?

Post autor: llero1 » 2018-09-27, 10:37

Zrobiłem rysunek i wyszło mi,że niecały milimetr musiałbym zeszlifować zakładają ze linia gryfu wyjdzie 3mm ponad mostek.
Teraz zostaje pytanie jak się do do tego zabrać,czy trzeba odklejać cały gryf razem z podstrunnicą? Odkręciłem te śruby,naciąłem lakier w miejscu łączenia ale widzę że mocno trzyma.Myślałem,że uda mi się go odchylić na tyle żeby wsuwając papier ścierny zeszlifować ten niecały milimetr
llero1
Posty: 18
Rejestracja: 2012-03-23, 09:24
Lokalizacja: krosno

Re: Pytanie o mocowanie gryfu wgitarze LAG 80D?

Post autor: llero1 » 2018-10-02, 11:07

Witam!
Miałem chwilę czasu więc podszedłem do do tej gitary,odkleiłem podstrunnice w miejscu gdzie się łączy z pudłem. Próbowałem odczepić gryf od pudła ale,trzyma mocno,prawdopodobnie jest przyklejony.Może mi ktoś doradzić jaki tam może być rodzaj połączenia,jaskółczy ogon czy coś innego ,bo nie bardzo wiem w jaki sposób i którym miejscu nawiercić otwory do wpuszczenia pary.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Pytanie o mocowanie gryfu wgitarze LAG 80D?

Post autor: poco » 2018-10-03, 06:38

Tam zapewne nie trzyma klej, tylko lakier przy stopie. Chociaż ...
Jak dla zmylenia przeciwnika dokonałem "rozwietki bajom" (Godin, Bouche i inni), to tam oprócz tych śrub niestety było sporo kleju! :-( Jakie rozwiązanie zastosowano u Ciebie, to tylko pewnie konstruktor wie. Zalecał bym ostrożność przy demontażu i grzanie! Może ten krótki filmik o LAG coś Ci podpowie, bo tam widać ten Twój - prawdopodobnie - sposób łączenia gryfu z pudłem.https://www.youtube.com/watch?v=z2Qhctq5Zgo
Dostępu, to tam za wielkiego nie ma do tego łączenia, ale jak odkleiłeś podstrunnicę od pudła, to spróbuj wybić gryf do góry. Tylko delikatnie pukaj przez coś!
Śruby skręcające gryf z pudłem są pewnie M6, więc wkręć tam inną , dłuższą śrubę w jedn otwór, lub w oba i też pukając w łby tych śrub poprzez pręt oparty w gnieździe łba śruby postaraj się o odspojenie w drugim kierunku.
Pudło musi być usztywnione i zabezpieczone przed niechcianym uszkodzeniem tak od czoła - wokoło stopki, jak i od góry i od dołu pudła tamże.
To jest zawsze loteria, jak się nie zna konstrukcji, bo straty mogą przewyższyć zyski. Ale, kto nie ryzykuje w pace nie siedzi :-D ;-)
Powodzenia.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
llero1
Posty: 18
Rejestracja: 2012-03-23, 09:24
Lokalizacja: krosno

Re: Pytanie o mocowanie gryfu wgitarze LAG 80D?

Post autor: llero1 » 2018-10-05, 12:20

Z oporami ale udało mi się końcu oderwać gryf od pudła,trzymał lakier który wszędzie pozaciekał,a w jednym miejscu zrobił się taki gruby strup na 4-5mm, który chyba był przyczyną że gryf nie leżał jak powinien,bo po oczyszczeniu i skręceniu na sucho linia gryfu wychodzi około 2mm ponad mostek.Zrobiła się tylko szczelina między pudłem a podstrunnicą na jakieś 1,5mm,teraz nie bardzo wiem co z tą szczeliną zrobić, czy mogę pod podstrunnicę dokleić pasek forniru z jakiegoś egzotycznego drewna(taki posiadam) i czy nie użyć kleju oprócz śrub do przymocowania tego gryfu?
Za wszystkie rady i sugestie będę niezmiernie wdzięczny.
Pozdrawiam!
IMAGE00051+.jpg
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: Pytanie o mocowanie gryfu wgitarze LAG 80D?

Post autor: michqq » 2018-10-05, 13:12

llero1 pisze: czy mogę pod podstrunnicę dokleić pasek forniru z jakiegoś egzotycznego drewna
Pewno tak, najlepiej gdyby był albo z takiego materiału jak podstrunnica, i tak samo miał skierowane słoje.

W skrzypcach gdy trzeba skorygować kąt podstrunnicy to niekiedy zamiast większych napraw upraszcza się ( i potania) naprawę wkładając klinik pomiędzy szyjkę a podstrunnicę, i jest to na tyle popularne że sklepy z materiałami lutniczymi nawet sprzedają gotowe kliniki, dla leniwców, a o:

https://www.internationalviolin.com/Pro ... thick-size
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
ODPOWIEDZ