Dziura w pudle

Dyskusje na temat budowy gitar akustycznych.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Dziura w pudle

Post autor: Piniu » 2016-05-20, 20:45

Taka sytuacja jak na zdjęciach. Co o tym myślicie - da się to naprawić (i w jak,żeby było dobrze) czy tylko wymiana płyty?
Załączniki
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziura w pudle

Post autor: PiotrCh » 2016-05-20, 23:55

Piniu - a było takie wysokie obcasy zakładać?
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Dziura w pudle

Post autor: poco » 2016-05-21, 08:33

Pytanie może najpierw, czy to jest opłacalne, bo sami wiecie, że to sprawa kosztów, no i niewiadoma, jak będzie po.
Jeżeli miała by to być potem gitara do poważnej gry, to najlepszym rozwiązaniem będzie wymiana płyty wierzchniej - w mojej ocenie, to sprawa ciągłości struktury drewna będzie decydująca.
Jak naprawiać, to z wykorzystaniem tego materiału, "gruzu", który pozostał.
Oczyścić z lakieru pole operacyjne ;-) tak jeszcze ze 2-3 cm więcej po obrysie uszkodzenia, fotografować gdzie , co i jak, od spodu podkleić łatę, "gruz" ułożyć wg miejsca pochodzenia,uzupełnić materiałem obcym, a następnie dokleić do do łaty.
Najłatwiej było by naprawiać po zdjęciu płyty tylnej, ale i bez tego jest szansa.
Bez solidnego przemyślenia tematu , to może być kicha.
Ale, gdyby pójść tylko na "załatanie dziury",czyli najprostsze działanie, to po uzupełnieniu ubytków wg "metody" ;-) j.w i zaszpachlowaniu ja bym zmienił kolor gitary i nic by nie było widać.
Fakt, że to by tylko zachowało samą gitarę i pozwoliło grać, ale efekt wizualny ... no powiedzmy jakiś.
Jeżeli jednak taka łatka nie przeszkadzała by , to bym tylko polakierował to miejsce, bądź jeszcze lepiej pokrył nowym lakierem i grał.Ślad pozostanie.
Szukałem w necie odpowiedzi, ale nie znalazłem takiego przypadku w żadnym instrumencie. Może źle szukałem ?
Rozważałem też możliwość wstawienia całego , nowego kawałka świerka w miejsce tej dziury, lecz nie mam pojęcia, czy tak się robi, bo to jest już wyższa szkoła jazdy na rowerze pancernym, ale przy duuuużym nakładzie pracy i cierpliwości byłby ful wypas. Tylko trafić podobne usłojenie ...
To takich "uwag kilka wróbla Ćwirka". :-D
Ale pewnie czas zakończyć te moje wypociny w taki sposób. Pozwoliłem sobie porozmawiać i zaprosić do udziału w forum Pana http://www.rafalturkowiak.pl/manufactur ... ak-guitars.
Niestety z uwagi na nawał pracy nie będzie mógł uczestniczyć, co można zrozumieć , kiedy buduje się światowej klasy gitary za ponad 50 k.
Wg jego opinii top jest do wyrzucenia, czyli wymiany. Tego się nie naprawia. I tyle.
Wymieniłem z nim też kilka uwag na inne tematy, którymi przy okazji podzielę się z forumowiczami.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Victor
Posty: 163
Rejestracja: 2014-04-27, 13:23
Lokalizacja: UK

Re: Dziura w pudle

Post autor: Victor » 2016-05-21, 21:12

A może załatać i poszerzyć bursta, tak żeby zakrył łatkę.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziura w pudle

Post autor: PiotrCh » 2016-05-22, 08:45

eee - dziewczyny lubią chłopaków z bliznami;)

https://www.youtube.com/watch?v=j6slEoCqDD8
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Dziura w pudle

Post autor: Piniu » 2016-05-23, 09:21

PiotrCh pisze:Piniu - a było takie wysokie obcasy zakładać?
Nie wiem... trzeba by zapytać autora zdjęć.
Victor pisze:A może załatać i poszerzyć bursta, tak żeby zakrył łatkę.
Myślałem o takiej opcji ale całość mogłaby nie wyglądać już tak fajnie.
poco pisze:Pytanie może najpierw, czy to jest opłacalne,


I na tym punkcie się skończyła dyskusja z klientem. Ponieważ gitara ze średniej półki (Furch) to nie bawiłbym się w łatanie tylko wymieniał całą płytę. Szybciej i lepiej. Jednak klient przemyślał sprawę i nie zdecydował się ponieważ jak twierdzi na brzmieniu prawie nic nie stracił więc będzie posiłkował się jakąś naklejką, która to zakryje.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziura w pudle

Post autor: PiotrCh » 2016-05-23, 10:10

No to właściciel miał u żony przekichane ;)

Piniu - nie sądzę, żeby wymiana płyty wierzchniej była szybsza. Pomyśl, zdemontowanie płyty (binding, podstrunnica, kerfing), wykonanie nowej płyty, wykonanie bindingu, szlif i nowy lakier - to kupa roboty. Tak by było profesjonalnie, ale nie szybciej.
pozdrowienia
Piotr
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Re: Dziura w pudle

Post autor: Piniu » 2016-05-23, 11:05

A zabawa z tym, żeby nie było w miarę widać jeszcze gorsza.
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Dziura w pudle

Post autor: PiotrCh » 2016-05-23, 11:26

hehe:) mam wciąż odmienne zdanie. Jakby to była moja gitara to zrobiłbym to sobie.

1) Szlif płyty wierzchniej z lakieru razem z całym burstem, do żywego,
2) wycięcie wgniotu i oszlifowanie krawędzi,
3) przerzucenie kilku deseczek świerkowych i poszukanie takiej o podobnym rozstawie słoi + barwa. Mając kilka różnych deseczek zawsze się coś dobierze,
4) wklejenie łatki starannie na styk.
5) nowy burst i lakier.

To jest do zrobienie i ciężko mi sobie wyobrazić, że demontaż płyty i wstawienie nowej (nie mając jej gotowej) + binding + podstrunnica i wszędzie potem uzupełnianie lakieru - byłoby szybsze to fizycznie niemożliwe.

To, że mega lutnik ma inne zdanie - jest dla mnie zrozumiałe. Dużo pracy, dużo pieniędzy i na koniec sukces bo gitara nie różni się niczym od nowej.

Żeby było jasne - ja bym klienta też odstawił bo szkoda zachodu. Ale w swojej zrobiłbym łatkę mało widoczną;)
pozdrowienia
Piotr
ODPOWIEDZ