Moja pierwsza gitara

Dyskusje na temat budowy gitar akustycznych.

Moderator: poco

Witek
Posty: 54
Rejestracja: 2016-04-16, 12:46

Moja pierwsza gitara

Post autor: Witek » 2016-04-18, 17:08

Witam wszystkich

Chciałbym zbudować moją pierwszą wymarzoną gitarę. Jednak mam tak wiele pytań... Jak grube powinny być boczki, top i plecki? Kształtem pudła chcę wzorować się na Martinie GPCPA5K. Boczki i plecki planuję z Zebrano, top z Świerku Sitka lub Istebniańskiego. Dalej nie jestem pewien z czego powinno być ożebrowanie i gryf.
Progi z nierdzewki lub tytanu.

Narzędzia mam i pomysł też. Problem mam już tylko z gryfem i ożebrowaniem.

Pozdrawiam
Witek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Moja pierwsza gitara

Post autor: PiotrCh » 2016-04-18, 21:16

A ja problem widzę gdzie indziej.

Twoje zadanie to: poszukaj informacji na temat grubości elementów pudła rezonansowego gitary akustycznej. Użyteczne narzędzie: google.pl

Witek, nie gniewaj się, ale to typowe w dzisiejszych czasach u młodych ludzi. Kilkanaście lat temu nie było tak dostępnego internetu i można było studiować, tworzyć. Dziś jest wszystko na kliknięcie.
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Moja pierwsza gitara

Post autor: popik10 » 2016-04-18, 22:00

Pomoże rowniez studiowanie dokumentacji i opisów topowych modeli gitar.
Przynajmniej jeśli chodzi o użyte materiały. Można chyba przyjąć, że w tym wypadku wzorem jest gitara klasyczna. Natomiast konstrukcyjnie sporo odbiega od klasyka.
Witek
Posty: 54
Rejestracja: 2016-04-16, 12:46

Re: Moja pierwsza gitara

Post autor: Witek » 2016-04-19, 13:22

Drodzy forumowicze, to nie tak, że nie szukałem i się nie zastanawiałem. Poprostu nie wiem co na początek powinienem wybrać. Podobno ma być jak najcieńsza, szukałem jednak potwierdzenia [SMILING FACE WITH SMILING EYES]

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Moja pierwsza gitara

Post autor: PiotrCh » 2016-04-19, 13:40

Drogi Witku;)

Zadałeś konkretne pytanie:

"Jak grube powinny być boczki, top i plecki?"

na, które nie ma jednoznacznej jednej świętej odpowiedzi. To tak jakbyś zapytał - jak gruby ma być strop, jak szeroki ma być słup, jak długi ma być most, jak gruby ma być pręt zbrojeniowy w płycie balkonowej itp itd.

Wymiary wynikają z projektu. Nie baw się w projektanta gitar bo nie masz jeszcze doświadczenia - jesteś na początku:) Znajdź projekt i zbuduj zgodnie z wymiarami.

Jeśli będziesz kontynuował pracę bez projektu, to pytań będzie milion, o wymiary, odległości, grubości, kąty. Nie ma budowy bez projektu. Grubości elementów pudła wahają się od <1mm do >2.5mm.
pozdrowienia
Piotr
Witek
Posty: 54
Rejestracja: 2016-04-16, 12:46

Re: Moja pierwsza gitara

Post autor: Witek » 2016-04-19, 13:41

Witek pisze:Drodzy forumowicze, to nie tak, że nie szukałem i się nie zastanawiałem. Poprostu nie wiem co na początek powinienem wybrać. Podobno ma być jak najcieńsza, szukałem jednak potwierdzenia [SMILING FACE WITH SMILING EYES]

Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
Edit: Przed tym jak napisałem na forum i się na nim zarejeatrowałem, bardzo dużo szukałem. Jest wiele planów, tylko że nie akustyków. Elektryki i klasyki. Samego planu akustyka nie znalazłem z dokładnymi wymiarami :c
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Moja pierwsza gitara

Post autor: PiotrCh » 2016-04-19, 14:00

To pożycz od kogoś gitarę i ją pomierz. Można też kupić plany przez internet, Możesz zmierzyć grubość 10 gitar i wyciągnąć średnią arytmetyczną, możesz w sklepie poprosić i odrysować kształt na papierze... Nie w tym rzecz. Problem jest taki: potrzebujesz planów gitary, w przeciwnym razie pytania namnożą się wykładniczo, a Ty Witku na tę drogę wszedłeś. Znajdź plan:)

acoustic+guitar+plans i szukamy:)
pozdrowienia
Piotr
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Moja pierwsza gitara

Post autor: poco » 2016-04-19, 14:10

Tutaj masz plan gitary klasycznej. To wystarczy na początek.
Pozdrawiam, Ryszard
Załączniki
Guitareclassiquea0.pdf
(820.77 KiB) Pobrany 174 razy
via vita curva est
Witek
Posty: 54
Rejestracja: 2016-04-16, 12:46

Re: Moja pierwsza gitara

Post autor: Witek » 2016-04-19, 21:49

Ja mam poczynione przymiarki, pomierzone materiały c: To nie tak, że zabieram się za coś nie mając zielonego pojęcia. Od kilku miesięcy czytam, bardzo dużo. Robiłem przymiarki z dwóch gitar:
Obrazek
Obrazek
Mam ich wymiary, zdjęcia ożebrowań, prymierzam się do przerysowania tego na papier/karton. Wiem czym by skutkowało samodzielne projektowanie pierwszej gitary :) Dlatego wszystko będę bazował między nimi z wyjątkiem główki, mostka i bindingu.

Z drewnem pracowałem, z plastikiem też. Mam mało lat, jednakże 7 z nich jestem modelarzem c: Spitfire w 1:12, już nie pamiętam skali, zbudowałem z drewna. Rozpiętość skrzydeł to 1,5m. Cała konstrukcja; żebra skrzydeł, ogona i kadłuba c:
Pytania owszem będą, ale w ostateczności. Wiem jak denerwujące jeat odpowiadanie c: Większość odpowiedzi znalazłem na Waszym forum, za co jestem ogromnie wdzięczny. Wiem od czego zacząć i powolutku chciałbym właśnie ten projekt dążyć.

Pozdrawiam
Witek





Wysłane z mojego D6603 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Moja pierwsza gitara

Post autor: PiotrCh » 2016-04-19, 22:20

i to jest słuszna koncepcja:)
powodzenia
pozdrowienia
Piotr
Witek
Posty: 54
Rejestracja: 2016-04-16, 12:46

Re: Moja pierwsza gitara

Post autor: Witek » 2016-04-19, 22:25

Troszke niefortunnie zacząłem wątek, mój błąd. Byłem bardzo ciekaw Waszych odpowiedzi i tego jak nowicjusz zostanie potraktowany. Jednocześnie podekscytowany tym, że nareszcie znalazłem tyle wiedzy w jednym miejscu Dotąd wszystko rozwleczone było po każdej możliwej stronie i języku.

Kolejność budowy mam rozpisaną na kartkach, dam znać jak coś ruszę do przodu c:

Serdecznie dziękuję
Witek
Awatar użytkownika
PiotrCh
Posty: 4398
Rejestracja: 2013-02-12, 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Moja pierwsza gitara

Post autor: PiotrCh » 2016-04-19, 22:30

pewnie, działaj, pokazuj postępy:)
Wielu się zabiera za pierwszy instrument, a gdy kończą się żarty, a zaczynają schody - wiadomo.
pozdrowienia
Piotr
popik10

Re: Moja pierwsza gitara

Post autor: popik10 » 2016-04-20, 11:34

Ja tam bym projektował ;-)
Oczywiście to może powodować dodatkowe koszty, ale jakaż satysfakcja :-)

Ważne, żeby stosować sprawdzone rozwiązania. Pudło Grand Concert, bardzo ładne. Boki i pudło to jedno, w mojej opinii najtrudniejsze to strojenie płyty wierzchniej. Na Twoim miejscu na tym bym się najbardziej skupił. Bo to dla laika jest problem. Ta gitara zagra, na bank, jeśli tylko ja zbudujesz, ale największy w tym udział ma właśnie ta płyta.
Awatar użytkownika
Piotrek_Violin
Posty: 320
Rejestracja: 2011-08-26, 20:55
Lokalizacja: Oslo

Re: Moja pierwsza gitara

Post autor: Piotrek_Violin » 2016-04-20, 13:46

Witek
Posty: 54
Rejestracja: 2016-04-16, 12:46

Re: Moja pierwsza gitara

Post autor: Witek » 2016-04-20, 15:10

Bardzo mi się spodobało to: http://www.johnanthonyguitars.com/acous ... ature.html

I w miarę tanie - 10$. Nawet drewno ma użyte takie jakie ja sobie upatrzylem. Tylko gryf z klonu bym zrobił c:
Szukam po zakątkach internetu, może za darmo znajdę.
ODPOWIEDZ