Meranti jako materiał akustyczny.

Dyskusje na temat budowy gitar akustycznych.

Moderator: poco

popik10

Meranti jako materiał akustyczny.

Post autor: popik10 » 2009-12-17, 15:47

Przymierzam się do budowy gitary akustycznej na planach gibsona.
Jestem na etapie gromadzenia materiałów i przyznam dość ciężko kupić odpowiednie drewno na takie przedsięwzięcie.
Mam możliwość zakupu deseczek 5 mm o odpowiednich wymiarach z meranti. I teraz pytanie. Czy to drewno w ogóle nadaje sie na gitarę akustyczną. Nigdzie nie znalazłem informacji na ten temat, może ktoś z was wie?
Istnieje też inna opcja, sklejenia 2 warstw obłogów z orzecha amerykańskiego np. aby uzyskać odpowiednią grubość.
Dysponuje pompa próżniową i nie będzie problemu w sklejeniu takiej płyty spodniej klejem skórnym.
Co wy na to?? Które rozwiązanie lepsze??

Pozdrawiam
Popik10
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2009-12-18, 11:41

Meranti to niezły materiał na tył i boczki. Pod warunkiem, że ma odpowiednią wilgotność. Sklejka zawsze traci na brzmieniu pamiętaj o tym. W sklepie Hengleskich jest dostępny lity palisander w kompletach na tył i boczki. To drewno trzy letnie i odpowiednio przechowywane. Trochę kosztuje, ale jak chcesz zacząć z marszu wykonywać instrument to będzie najrozsądniejsze rozwiązanie. Kupisz tam też materiał (sezonowany) na płytę wierzchnią. Świerk lub cedr.
podstawa to dokładność
popik10

Post autor: popik10 » 2009-12-18, 13:26

Gotowe płyty świerkowe na top mam, za to meranti zapłacę 100 zl na boczki i płytę spodnią. Wilgotność przy tej grubości nie problem, tym bardziej że muszę ją zeszlifować do 2,5 mm. A przy wyginaniu boczki i tak będę namaczał.
Wiem, że u Hengleskich jest drewno, ale to mimo wszystko drogi biznes, choć materiał dobry, wiem bo kupuje u nich materiał na podstrunnicę.

Na razie muszę skończyć projekt Parkera
http://picasaweb.google.com/pms2222/ParkerFoto03#
Ale nic nie szkodzi żeby zbierać materiał na następną.
Awatar użytkownika
palisander
Posty: 1003
Rejestracja: 2009-04-17, 12:55
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Post autor: palisander » 2009-12-18, 14:16

To do dzieła kolego..... ! Naga prawda jest też taka, że mnóstwo ludzi którzy budują gitary od podstaw czy to akustyczne, czy klasyczne często ucieka się do sklejek z fornirów naturalnych. Jak mądrze dobierzesz liście i usłojenie sprawa jest nie do odróżnienia na gotowym instrumencie i nawet fachowiec ma problem z odróżnieniem czy to lite drewno, czy też sklejka... ? Jesli twierdzisz, że masz już świerk na top, to znaczy, że budujesz instrument o raczej ,,jasnym i szklankowym " brzmieniu. Mówiąc ogólnie i potocznie. Na akustykach sprawdza się na boki i tył Jawor falisty. Odpowiednio dopracowany i dopieszczony dobrze też wygląda. Taka mała dygresja jakby co... Miłej, twórczej i owocnej pracy nad gitarką.
podstawa to dokładność
Kris
Posty: 280
Rejestracja: 2009-12-05, 21:46
Lokalizacja: Stok Lacki k. Siedlec

Post autor: Kris » 2009-12-18, 22:27

Ja tam mam takamine machoniową i nie narzekam. Oczywiście boczki spód i gryf, a top Świerkowy. Lubię ją bo pięknie nosi i wybrzmiewa dźwięki. Więc meranti jak najbardziej tak. Ostatnio rockongoodpeople na swoim kanale YT umieściło wywiad z lutnikiem produkującym gitary klasyczne, co prawda nie pokazuje co i jak robić a raczej omawia poszczególne etapy ale myśle że materiał jest warty uwagi. http://www.youtube.com/watch?v=iKm_fA7lW7A
popik10

Post autor: popik10 » 2009-12-21, 15:46

A jeszcze jedno pytanko.
Jest jakiś patent-sposób na dokładne ustawienie menzury struny??
Wiadomo jak przykleję mostek to już nie ma szans na regulację, a nie chcę robić gitary ze strunociągiem.
Widziałem coś takiego:
http://www.stewmac.com/shop/Tools/Speci ... es#details
ale może jest jakiś tańszy sposób??

Pozdrawiam
Popik10
RyszardK
Posty: 28
Rejestracja: 2010-03-12, 10:26
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: RyszardK » 2010-03-15, 10:21

http://www.stewmac.com/shop/Tools/Speci ... es#details
ale może jest jakiś tańszy sposób??

Dobry patent. W tej cenie można zmieścić wizytę w sklepie z metalami kolorowymi oraz kupić narzynki, gwintowniki, pokrętki... resztę narzędzi pewnie już masz. Zamiast tych pokręteł można zastosować nakrętki do łączenia prętów gwintowanych - takich do podwieszanych sufitów. Mają przelotowo gwint po całości, a na zewnątrz sześciokąt. Niestety są raczej ze stali. Jeśli masz dostęp do tokarki to zawsze można coś wystrugać...
Mosiądze są sypkie - do obróbki skrawaniem oraz miękkie - do wyginania. Zawsze pytaj sprzedawcę, bo twarde przy gięciu pękają, a miękki zapcha pilnik opiłkami...
Bemol
Posty: 100
Rejestracja: 2012-01-07, 16:32
Lokalizacja: Słupsk
Kontakt:

Post autor: Bemol » 2012-01-07, 20:14

A'propos jaworu.Jawor zastosowany na boczki i tył spowoduje że gitara będzie miała bardzo mięsiste brzmienie dobry atak ale dość słaby sustain ! Nie do każdego rodzaju pudła nadaje się taki jawor.Meranti to średniej jakości drewno pod względem akustycznym, ale da trochę lepszy sustain i więcej góry niż jawor.Ogólnie wszystko zależy od tego czy to pudło typu ocrchestra, western czy jumbo itd...
ODPOWIEDZ