Odklejony/Oderwany mostek w Crafterze

Dyskusje na temat budowy gitar akustycznych.

Moderator: poco

Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Odklejony/Oderwany mostek w Crafterze

Post autor: tomasszz » 2014-01-02, 14:17

Koledzy jest taka sprawa jak na załączonym zdjęciu.
Wstyd się przyznać, ale robiłem z miesiąc temu ten mostek mojemu koledze, bo się odklejał i teraz wyszła znowu "kupa".
Mostek będę musiał zrobić od zera to już pewne, ale teraz moje pytanie, na co go przykleić do polakierowanego korpusu?
Teraz stosowałem klej, który teoretycznie klei też szkło i inne "trudno czepne" powierzchnie. Mostek jest dodatkowo przykręcany przez 2 śrubki. Teraz prawdopodobnie wyrwały spód mostka, bo uprzednio musiałem go nieco przeszlifować, żeby dopasować do powierzchni płyty.
Załączniki
1559049_3839533245057_1864864533_o.jpg
popik10

Post autor: popik10 » 2014-01-02, 14:35

na co go przykleić do polakierowanego korpusu?
!!!! NIE KLEI SIĘ DO LAKIEROWANEJ PŁYTY!!!!
A jak ktoś tak robi to prosi się o kłopoty.
Ten most w zasadzie nawet nie do końca spełnia swoje zadanie.
A jak robi to tak fabryka to to znaczy, że idzie na ilość nie na jakość. W tej sytuacji (lakier na płycie) ten most w zasadzie trzymał się na wkrętach.

Tu sposób naprawy link >
A po wpisaniu "repairing the lifted guitar bridge" na YT masz wiele filmików i różne przypadki.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-01-02, 15:36

Dzięki popik10. Widzisz, jak zobaczyłem, że to klejone było przez fabrykę, to uznałem, że tak też musi być. Ehh jakie kwiatki można znaleźć :/
Swoją drogą, jak to robiłem, to mi pogłowie chodziła wizja lakieru odrywanego od płyty razem z mostkiem.
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2014-01-02, 18:16

Zdejmij mostek oczyść z lakieru i przyklej tak jak sie należy .To że fabryka tak zrobiła to nie znaczy ,że to jest dobrze .Można przedziwne kwiatki w gitarach znaleźć :)
pozdrawiam
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-01-02, 19:20

wojtek, im więcej dłubię wioseł, to tym bardziej widzę, że nawet największym się babole zdarzają :P Wspominałem to w innym wątku już, że w mexico tele miałem wióry w otworach na śrubki pod pickguard, bo im się za duże nawierciło :P
A wracając do tematu, to mostek muszę od zera zrobić, bo ten co był, to już nie pociągnie więcej :P I zastanwiam się nad wklejeniem na epoxi, węglowych wzmocnień w miejscu, gdzie będzie przechodziła śruba mocująca mostek. Co sądzicie o takim zamyśle?
Awatar użytkownika
Makowy
Posty: 406
Rejestracja: 2012-01-21, 22:07
Lokalizacja: Dublin

Post autor: Makowy » 2014-01-02, 19:35

Nie mówię, że nie masz robić nowego mostka, bo nie widziałem starego, ale co znaczy, że "nie pociągnie"?
Co do kleju - titebond original, albo hide glue w zupełności wystarczą. Przy założeniu, że powierzchnie będą oczyszczone, spasowane i odpowiednio dociśnięte podczas klejenia. A jeśli nie doczyścisz, nie spasujesz, to możesz sobie nawet spawać - efekt widziałeś.
:mrgreen:
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2014-01-02, 21:55

tomasszz pisze:Teraz stosowałem klej, który teoretycznie klei też szkło i inne "trudno czepne" powierzchnie
tomasszz pisze:I zastanwiam się nad wklejeniem na epoxi,
Ręce opadają.... czytaj co makowy pisze a dobrze na tym wyjdziesz.
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2014-01-02, 22:11

tomasszz pisze:wojtek, im więcej dłubię wioseł, to tym bardziej widzę, że nawet największym się babole zdarzają :P Wspominałem to w innym wątku już, że w mexico tele miałem wióry w otworach na śrubki pod pickguard, bo im się za duże nawierciło :P
A wracając do tematu, to mostek muszę od zera zrobić, bo ten co był, to już nie pociągnie więcej :P I zastanwiam się nad wklejeniem na epoxi, węglowych wzmocnień w miejscu, gdzie będzie przechodziła śruba mocująca mostek. Co sądzicie o takim zamyśle?
A po co wzmocnienia i jaką śrubę chcesz wklejać ? Dobrze zrobiony mostek się nie rozleci i nie wyrwie .
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-01-02, 22:29

wojtek pisze: A po co wzmocnienia i jaką śrubę chcesz wklejać ? Dobrze zrobiony mostek się nie rozleci i nie wyrwie .
Tzn ten stary mostek jest na 2 śruby zamocowany dodatkowo, poza klejem (tak fabrycznie zrobione było) i teraz musiało nie wytrzymać miejsce w mostku w którym były wkręcone. W sumie jak dam porządnie spasowany i dobrze docisnę, to bez śrub powinno siedzieć :P
wojtek
Posty: 447
Rejestracja: 2012-07-27, 20:19
Lokalizacja: mazowsze

Post autor: wojtek » 2014-01-02, 22:43

tomasszz pisze:
wojtek pisze: A po co wzmocnienia i jaką śrubę chcesz wklejać ? Dobrze zrobiony mostek się nie rozleci i nie wyrwie .
Tzn ten stary mostek jest na 2 śruby zamocowany dodatkowo, poza klejem (tak fabrycznie zrobione było) i teraz musiało nie wytrzymać miejsce w mostku w którym były wkręcone. W sumie jak dam porządnie spasowany i dobrze docisnę, to bez śrub powinno siedzieć :P
Dorobisz nowy mostek to odpuść śruby ,ostatnio miałem Hondo akustyka i było tak jak u Ciebie mostek zdjąłem śruby wywaliłem wyrównałem to co zostało a farby na mostku ,oczyściłem płyte z lakieru przykleiłem i trzyma .
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-01-13, 22:46

Kolega dostarczył wiosło i przygotowuje nowy mostek, tylko teraz mam mały problem :P nie wiem jak wyprofilować wgłębienia takie jak zaznaczone na zdjęciu :P
Będę bardzo wdzięczny za podpowiedź :)
Załączniki
mostek.jpg
popik10

Post autor: popik10 » 2014-01-14, 08:10

Ma kolega cnc to niech zapnie mały frez kulowy, zapnie kawałek odpadu przetestuje i frezować
Ja to w sumie nie wiem po co robisz nowy most, stary z tego co wiem połamany nie jest
Zdjąć lakier pod mostem, wyrównać i przykleić. Całą powierzchnią będzie trzymał i będzie dobrze. Wojtek zresztą o tym pisał.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-01-14, 10:18

Z przyczyn technicznych cnc chwilowo unieruchomione ;P A nowy most dlatego, że w starym zdjąłem ciut za dużo materiału i jest trochę za cienki.
Awatar użytkownika
skiper01
Posty: 123
Rejestracja: 2012-12-25, 20:13
Lokalizacja: Rybnik

Post autor: skiper01 » 2014-01-14, 10:33

tomasszz pisze:Kolega dostarczył wiosło i przygotowuje nowy mostek, tylko teraz mam mały problem :P nie wiem jak wyprofilować wgłębienia takie jak zaznaczone na zdjęciu :P
Będę bardzo wdzięczny za podpowiedź :)
Takie frezowanie mozesz zrobic np. wjazd frezem kulowym w punkt startowy poczym prosta linia pod kontem np.45 stopni do wyjscia lub wpisac Z startowe i Z koncowe ale to zalezy na czym programujesz
Awatar użytkownika
tomasszz
Posty: 321
Rejestracja: 2013-12-01, 01:39
Lokalizacja: Ciechanów
Kontakt:

Post autor: tomasszz » 2014-01-14, 11:02

Przez najbliższe 2-3 tygodnie programuję za pomocą super urządzenia, ręczna frezarka Tomasza :D No nic coś pokombinuję ;) ale dzięki za podpowiedź już coś mi w głowie iskrzy :P
ODPOWIEDZ