MENZURA GITARY 12 STRUNOWEJ CONN

Dyskusje na temat budowy gitar akustycznych.

Moderator: poco

zibi
Posty: 5
Rejestracja: 2013-10-11, 07:15
Lokalizacja: gliwice

MENZURA GITARY 12 STRUNOWEJ CONN

Post autor: zibi » 2013-10-11, 08:16

Witajcie

niedawno nabyłem stareńką gitarę CONN F-2712, 12 strunową. Te gitary były produkowane w Japonii (prawdopodobnie produkowała je firma ARIA) dla firmy CONN (USA). Moja jest z 1977 roku. Niestety, poprzedni właściciel/właściciele, zostawili iście barbarzyńskie ślady "ulepszania" na ciele tego instrumentu. Żal patrzeć!!! Między innymi; mostek został wklejony (nawiasem: odkleja się i wybula top) krzywo, chyba w bardzo dowolnie wybranym miejscu. Wklejający popisał się niezwykłą inwencją twórczą, wybierając to miejsce a nie inne, pod mostek. Reasumując; mostek wklejony jest krzywo. Mostek nie trzymie kąta 90 stopni względem osi gitary, natomiast podstrunnik i owszem. Menzura też na 100% jest bardzo dowolna. Do tego te 24 szt otworów w topie pod mostkiem!!!! I jeszcze parę takich "innowacji". Dramat. Top gitary wzmocnię wklejając od spodu kawałki płyt z drewna rezonansowego. Natomiast nie mam pojęcia jaka powinna być menzura tej gitary. Wiem, że to wymiar od siodełka do 12 progu mnożony przez dwa. Do tego kompensacja. Ale tutaj nie ma zastosowania chyba, bo kiedy oglądam od spodu te otwory po, prawdopodobnie oryginalnym umiejscowieniu mostka, to wychodzi sporo dłuższa menzura. Nie wiem co z tym począć. Może ktoś z Was posiada taką gitarę ???? może ma znajomego, który posiada ??? Chodzi o sprawdzenie tych wymiarów. Będę wdzięczny bardzo za jakąkolwiek poradę, sugestię. A za pomiary oryginalnego pudła ozłocę !!! :-) Załączyłem też taki prosty rysunek obrazujący problem.

I jeszcze w kwesti porady typu: "zanieść do lutnika" - lutnik okoliczny odpowiedział, że; "rusanego nie naprawia" ;-) a jeździć gdzieś daleko, z racji spędzania większości dnia w pracy, nie ma jak ani kiedy.

POMÓŻCIE!!!!!

pozdrawiam serdecznie
zbyszek
Załączniki
CONN_F-2712.jpg
Awatar użytkownika
molu
Posty: 1418
Rejestracja: 2012-02-21, 14:42
Lokalizacja: Kraków

Post autor: molu » 2013-10-11, 09:38

Zbyszku - pierwszy post we właściwym dziale, niestety temat, który w nim poruszasz nijak nie pasuje do działu "Tu się witamy". Witaj na forum.

T.
zibi
Posty: 5
Rejestracja: 2013-10-11, 07:15
Lokalizacja: gliwice

Post autor: zibi » 2013-10-11, 09:46

co racja to racja ;)
Awatar użytkownika
Piniu
Posty: 2939
Rejestracja: 2011-02-15, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Kontakt:

Post autor: Piniu » 2013-10-17, 11:29

ktoś sobie wziął inny mostek, bo oryginalny pewnie już był do kitu i umieścił sobie jak mu sie podobało nie zwracając uwagi na kryteria. Sam sobie na pytanie odpowiedziałeś i wiesz co zrobić ;) Umieścić mostek tam gdzie trzeba i pod właściwym kątem ;)
ODPOWIEDZ