koszt pracowni lutniczej

Wszystko związane z lutnictwem, a nie pasujące do innych działów

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
PaJaC
Posty: 79
Rejestracja: 2019-02-20, 15:09
Lokalizacja: ŁDZ

koszt pracowni lutniczej

Post autor: PaJaC » 2019-05-01, 19:32

Witam !
Czy któryś z lutników z dużym doświadczeniem może mi powiedzieć ile kosztuje pełen sprzęt bez lokalu? Mam na myśli pilniki, szlifierki, stoły, piły itd. Myślałem nad pójściem do szkoły lutniczej za granicą, ale potrzebuję danych do kosztorysu.

Pozdrawiam
Wybaczcie za błędy, dysortografia nie wybacza :mrgreen:
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: koszt pracowni lutniczej

Post autor: DR4MA » 2019-05-01, 19:56

a teraz analogiczne pytanie " czy któryś z doświadczonych mechaników samochodowych mógł by mi powiedzieć jaki jest koszt wyposażenia warsztatu" chłopie jeden Ci poda koszt jednaj maszyny która jest warta więcej niż pół warsztatu u innego.Nie napisałeś czy chcesz naprawiać samochody ciężarowe czy hybrydy czy chcesz mieć przy tym lakiernie z wymianą opon czy tylko wymieniać same turbosprężarki
Pozdrawiam.
DR4MA.
Awatar użytkownika
PaJaC
Posty: 79
Rejestracja: 2019-02-20, 15:09
Lokalizacja: ŁDZ

Re: koszt pracowni lutniczej

Post autor: PaJaC » 2019-05-01, 20:29

Wybacz niedopracowanie; myślałem głównie nad gitarami akustycznymi oraz elektrycznymi
Wybaczcie za błędy, dysortografia nie wybacza :mrgreen:
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: koszt pracowni lutniczej

Post autor: michqq » 2019-05-02, 12:36

Rozumiem że kosztorys Ci jest potrzebny do jakichś spraw typu kredyt.
Ja myślę że ludziom będzie trudno odpowiedzieć, no bo ludzie latami powiększają swój park narzędziowy, niektórzy też mają pracownię odziedziczona po poprzednim pokoleniu, i tak dalej.
Ciekawe ilu lutników założyło swoja pracownię w taki sposób że zakończywszy szkoły kupili hurtem całe potrzebne onarzędziowanie, myślę że stosunkowo niewielu. Natomiast, biorąc pod uwagę że w Polsce są jednak dwa technika lutnicze po których ludzie "biora i otwierają biznes", to zapewne niektórzy faktycznie zaczynają z gołymi rękami.

Może tez niektórzy z naszych forumowiczów ubezpieczyli swoje pracownie od pożaru i w związku z tym jakoś szacowali koszt wyposażenia?

Pomóóóóóżcie chłopakowi na priv...
:-)
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
PaJaC
Posty: 79
Rejestracja: 2019-02-20, 15:09
Lokalizacja: ŁDZ

Re: koszt pracowni lutniczej

Post autor: PaJaC » 2019-05-02, 14:17

Tzn ja nie potrzebuje kredytu. Wiekszosc swojego zycia staram sie mozliwie rozplanowac dzieki czemu wiem co robie i dokad mnie to powinno doprowadzic i to jest m.in. jedna z czesci mojego planu :) Szacowalem kolo 40.000zl na sam sprzet, ale jak to wyglada naprawde?
Wybaczcie za błędy, dysortografia nie wybacza :mrgreen:
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: koszt pracowni lutniczej

Post autor: michqq » 2019-05-02, 14:29

Naprawdę zapewne to różnice mogą sięgać rzędu wielkości, a świat się zmienia i dziś "silniki elektryczne" są coraz to tańsze a "dobre ostrza" coraz to droższe...

Naprawdę to zacząć zapewne da się z onarzędziowaniem chińskim jednorazowym, które się rozleci w trakcie używania ale też w miare używania i rozlatywania, można je zastępować porządnym a drogim.

Sęk jednak w tym czy owe rozlecenie się narzędzia kosztować będzie "remont powierzonego instrumentu" czy może nawet "remont palców lutnika".
to jest m.in. jedna z czesci mojego planu
To jeszcze weź pod uwagę że poza pomieszczeniem i narzędziami jest też składzik materiałów, który obejmuje dwie kategorie, tj drewno i chemia.
Przy czym z drewnem jest jak z winem, że w miarę lat leżakowania nabiera szlachetności, zaś z chemią jest jak z piwem, że w miarę leżakowania - traci.

Kupuj więc drewno jak najwcześniej a chemię jak najpóźniej.

Straszniem ciekaw czy ktoś Ci odpowie, ale jak znam życie to odpowiedzą Ci na priv, a nie publicznie.
Pozderawiam.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
PaJaC
Posty: 79
Rejestracja: 2019-02-20, 15:09
Lokalizacja: ŁDZ

Re: koszt pracowni lutniczej

Post autor: PaJaC » 2019-05-02, 14:43

Drewna nie bralem pod uwage, wydawalo mnie sie to oczywistym, ze drewno jest tylko twoja sprawa i to ile i jak bedzie sezonowane oraz koszt. To jest juz indywidualna sprawa kazdego lutnika :) Co do priv dlaczego lutnicy moga nie chciec przedstawiac publicznie ceny ogolnej sprzetu? Przeciez nawet na najlepszym sprzecie kiepski lutnik dalej bedzie tworzyc kiepski sprzet. Wydaje mnie sie ze o lutniku swiadczy jakosc jego instrumentow a nie uzytych narzedzi jesli o to chodzi :)
Wybaczcie za błędy, dysortografia nie wybacza :mrgreen:
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: koszt pracowni lutniczej

Post autor: DR4MA » 2019-05-02, 15:58

wchodzisz na stronę stewmacka wrzucasz cały sklep do koszyka plus szukasz jakieś piły taśmowej, heblarki, grubościówki , szlifierki -bębnowej, -oscylacyjnej, ze dwie albo pięć frezarek chyba ze od razu CNC, kilka-kilkanaście płyt sklejki i może starczy :P prawda jest taka że jak masz duuużo czasu i mało miejsca to wystarczy 1000zł i można zrobić naprawdę cudny instrument(nie licząc materiałów na ten instrument) ale kto będzie czekał na gitare 3 lata :P
Pozdrawiam.
DR4MA.
Awatar użytkownika
PaJaC
Posty: 79
Rejestracja: 2019-02-20, 15:09
Lokalizacja: ŁDZ

Re: koszt pracowni lutniczej

Post autor: PaJaC » 2019-05-02, 16:06

O, i tu juz jest konkretniejsza odp :)
Ps 3 lata robiona bedzie lepsza. Kupujacy bedzie miec pewnosc ze przynajmniej 3 lata drewno sezonowales :D
Wybaczcie za błędy, dysortografia nie wybacza :mrgreen:
michqq
Posty: 582
Rejestracja: 2017-04-04, 20:57

Re: koszt pracowni lutniczej

Post autor: michqq » 2019-05-02, 16:15

chyba ze od razu CNC
No właśnie tutaj może się okazać że rozpoczynając lutnictwo w 2019tym należy podjąć decyzję na ten temat.

Czy od razu bazować na CNC z użyciem innych narzędzi pomocniczo, czy też zaczynac tradycyjnie, to jest od ręcznych narzędzi.

To jak z maszyną do szycia - jeszcze pokolenie temu "szanujące się" krawcowe uczyły się WSZYSTKO robić igłą, a dopiero potem szycia na maszynie. Mimo że maszyny już były od dawna.
Dzisiaj się już tak nie robi.
Maszyna do szycia jest podstawowym narzędziem a igła jego uzupełnieniem i krawcowe już NIE uczą się robic igłą "wszystkeigo".

Decyzja należy do Ciebie.
Skrzypce – przyrząd do łaskotania wnętrza ucha za pomocą tarcia końskiego ogona o wnętrzności barana.
Awatar użytkownika
DR4MA
Posty: 292
Rejestracja: 2012-03-26, 11:25
Lokalizacja: Będzin

Re: koszt pracowni lutniczej

Post autor: DR4MA » 2019-05-02, 16:18

hehe lata to nie wszystko. Sposób i miejsce suszenia. Lepsze 3 lata dobrze sezonowane niż 30 "sezonowane" Ale tego to Cie zagraniczni lutnicy nauczą.
Pozdrawiam.
DR4MA.
Awatar użytkownika
PaJaC
Posty: 79
Rejestracja: 2019-02-20, 15:09
Lokalizacja: ŁDZ

Re: koszt pracowni lutniczej

Post autor: PaJaC » 2019-05-02, 16:21

Narazie dlubanie w drewnie sprawia mi przyjemnosc i chyba o to w tym chodzi, nie? Ale doskonale rozumiem, ze setki instrumentow + wiek robi swoje i starsi lutnicy sa bardziej odciazeni dzieki maszynom. Takze na poczatku chcialbym tworzyc w pelni recznie robione instrumenty a co bedzie jutro? Jutro to dalekie kiedys :)
Wybaczcie za błędy, dysortografia nie wybacza :mrgreen:
popik10

Re: koszt pracowni lutniczej

Post autor: popik10 » 2019-05-03, 18:10

Zatem nie dywaguj. Działaj.
Zenek S
Posty: 93
Rejestracja: 2018-08-27, 18:48

Re: koszt pracowni lutniczej

Post autor: Zenek S » 2023-02-12, 05:01

W sumie oszacowanie kosztorysu narzedzi nie jest trudne . Mozna zaczac od tego co sie chce produkowac i jakie czynnosci sa potrzebne do skonczenia projektu. Na przyklad , zamierzam robic gitary elektryczne , Pierwsza czynnoscia jest narysowanie projektu . Narzedzia potrzebne do tego to stol , brystol , linial , ekierka , zestal olowkow , gumka. Nastepnym etapem jest wyciecie szablonu , czyli potrzebna bedzie sklejka badz plyta MDF, cos czym mozna wyciac ten szablon , obrobic itd itd. Dojdziesz do ostatniej czynnosci i bedziesz mial komplet narzedzi potrzebny dla twojej pracowni . Do tego masz mozliwosci wyboru bo do wyciecia szablonu czy calego korpusu mozesz uzyc wyrzynarki recznej lub tasmowki. Mozna wtedy podzielic calosc na narzedzia podstawowe i docelowe . Wiele z rzeczy potrzebnych mozna zrobic samemu , tzw jigi to wazna czesc pracowni i zazwyczaj lutnicy robia je samemu...
ODPOWIEDZ