Objaw zbyt dużego nawilżenia - telecaster

Wszystko związane z lutnictwem, a nie pasujące do innych działów

Moderator: Jan

Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Objaw zbyt dużego nawilżenia - telecaster

Post autor: Eduardo 5P » 2019-03-04, 21:44

witam Wszystkich .
Mam zapytanie Czy jak na < pierwszym progu > . podstrunnica jest lekko do ...GÓRY.. po przystawieniu liniału ale takiego co ma wycięcia omijające progi i opiera się o podstrunnice Czy jest to objaw zbyt dużego nawilżenia drewna. bo poprzedni właściciel potwierdzi że była ona narażona na wilgoć.
Załączniki
image012.jpg
Duża wilgotnośc drewna.
image012.jpg (6.2 KiB) Przejrzano 5018 razy
popik10

Re: Objaw zbyt dużego nawilżenia - telecaster

Post autor: popik10 » 2019-03-04, 22:21

chyba raczej coś z prętem, ale pokaż zdjęcia, bez tego ani rusz.
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Objaw zbyt dużego nawilżenia - telecaster

Post autor: Eduardo 5P » 2019-03-04, 22:51

Moje wytłumaczenie na dużą wilgotność drewna to, to że po naciśnięcu struny na < pierwszym progu >odległość struny od < progu drugiego > jest nieprzyzwoicie wysoka . Tak jakby tą część drewna w okolicach siodełka napęczniała . Mam ją dopiero od wczoraj poczekam pare dni . Nawet po regulacji pręta na prosto ta część pierwszy próg i mostek idą nieprzyzwoicie do góry.. oczywiśćie mówimy o rozmiarze 0.1- 0.2 mm.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Objaw zbyt dużego nawilżenia - telecaster

Post autor: poco » 2019-03-04, 23:40

Coś prawisz nie teges.
Sprawdź, jak napisał popik pręt regulacyjny - poluzuj struny i zrób banana na zero lub z lekkim plusem i pobadaj gryf.
A najlepiej, to zapodaj zdjęcia , aby można było cokolwiek zobaczyć, a nie skupiać się na reakcji na Twoje słowa.
Dobrze by było gryf i listwę sprawdzającą w jednym ujęciu w kilku sytuacjach wygięcia w czasie regulacji.

Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Objaw zbyt dużego nawilżenia - telecaster

Post autor: Eduardo 5P » 2019-03-05, 00:46

Panie Ryszrdzie . Wyregulowałem gryf idealnie prosto od 1 progu do końca ale według liniału od połowy pierwszego progu w stronę siodełka podstrunnica idzie w górę . Liniał jest OK sprawdzałem na innych gitarach liniowość jest idealna , zaznaczam że chodzi o Squier Standard z 2001 roku . A gdyby moja sugestia odnośnie wilgotności drewna byla prawidłowa to ile dni lub tygodni potrzeba aby wróciła ta część do normy. Bo tak na potwierdzenie nadmiernej wilgotnośći nie mogę znależć potwierdzenia poza tym że złoty napis Squier tak troszkę uległ utlenieniu i z zieleniał.
_DSC0001.JPG
_DSC0002.JPG
popik10

Re: Objaw zbyt dużego nawilżenia - telecaster

Post autor: popik10 » 2019-03-05, 05:10

Piszesz o podstrunnicy, pokazujesz główkę.
Wilgotność działa na całą gitarę nie tylko zakres od zerowego do pierwszego progu.
poco
Moderator
Posty: 4626
Rejestracja: 2010-12-06, 14:36
Lokalizacja: Blok Dobryszyce

Re: Objaw zbyt dużego nawilżenia - telecaster

Post autor: poco » 2019-03-05, 08:13

Eduardo 5P. Po pierwsze, tu nie ma panów, tylko koledzy. :-D Skoro to uzgodniliśmy, to dalej.
Nie ma chyba na forum odważnego, który by udzielił wiążącej odpowiedzi na tak postawione pytanie, ale podejrzewam, że kol. darek, który najlepiej chyba z nas zna tele może mieć odmienne zdanie. Poczekajmy, może zechce się wypowiedzieć.
Wnioskując z dotychczasowych treści, to zauważyłeś wygięcie podstrunnicy ? czy gryfu tylko w obrębie 1 progu, co wydaje się być mało prawdopodobne, gdyż gryf i podstrunnica, to jedna całość - chyba, że Twój jest z podstrunnicą doklejaną.
Moje kolejne pytanie, to w czym przeszkadza i czy nie ma możliwości obniżenia slotów siodełka do poziomu niwelującego problem i nie zajmowania się pierdołami.
Trzeba po prostu zdiagnozować ten przypadek, a Ty wrzucasz fotki nie tego, co istotne, jak zauważył popik 10.
Chcesz poważnej odpowiedzi, to podejdź poważnie do tematu, czyli pokaż o co chodzi!
Zdjęcia z profilu, bo z góry każda krzywizna będzie płaska; profil z liniałem jako punktem odniesienia; najlepiej profil całości-całości z liniałem-fragmentu przy główce w powiększeniu.
Pozdrawiam, Ryszard
via vita curva est
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Objaw zbyt dużego nawilżenia - telecaster

Post autor: Eduardo 5P » 2019-03-05, 22:35

Dziekuję serdecznie Kolegom za nakierowanie , no i sugestie dały do myslenia co sobie ..przetrawię...
Dzisiaj zostala rozkrcona zaekranowana. Jak poskręcam i ustawię opiszę moje wnioski.
Pozdrawiam.
Tele Squier 1.JPG
Tele Squier 2.JPG
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Objaw zbyt dużego nawilżenia - telecaster

Post autor: Eduardo 5P » 2019-03-06, 18:05

Witam Ponownie.
Bo dokładnych pomiarach wychodzi że również ...pierwszy ...próg jest nieprzyzwoicie podniesiony. . Po przystawieniu liniału powstała szczelina na ...drugim ...progu o grubośći 0.15 mm.
Taką mam myśl że może coś wyciska od strony pręta napinającego. Po analizie pod mocnym światłem i w okularach powiększających nic nie widać a próg idealnie jest osadzony w postrunnicy.
Z góry dziękuję za sugestie i doświadczenie.
PS. proszę nie brać pod uwagę że coś żle robię dzisiaj kończylem regulację 20 letniej gitary i wszystko jest Ok. Tak że przyządy pomiarowe czyli liniały są pewne
Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Objaw zbyt dużego nawilżenia - telecaster

Post autor: Eduardo 5P » 2019-03-06, 19:04

Liniał jest długość 51 cm czyli obejmuje cały gryf.mam ich kilka sztuk włącznie z jednym z jakiejś piły naostrzonym z jednej strony.
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Objaw zbyt dużego nawilżenia - telecaster

Post autor: Eduardo 5P » 2019-03-07, 21:24

Dzięki darek za nakierowanie na ten liniał .Nigdy nie wgłębiłem do czego słuzy i jak się nim posługuje. Poczytałem troszkę o nim i aż dziw że do dziś czegoś takiego nie posiadam. Dziś zamówiłem . Jak przyjdzie to napiszę spostrzeżenia.
Awatar użytkownika
Eduardo 5P
Posty: 69
Rejestracja: 2016-05-10, 10:56
Lokalizacja: Opolskie

Re: Objaw zbyt dużego nawilżenia - telecaster

Post autor: Eduardo 5P » 2019-03-19, 23:06

Witam Ponownie .
Aby zakończyć temat wystającego pierwszego progu. Na przyrządzie mi poleconym FRETS ROCKER zeszlifowałem lekko drugi próg a pierwszy dość dużo , wstawiłem markowe siodełko i... akcja... zeszła poniżej
1 mm. Dziękuję za pomoc Pozdrawiam.
Załączniki
_DSC0001.JPG
_DSC0002.JPG
ODPOWIEDZ